Archivum
Sűrített üzenetek Japánból
A zalaegerszegi Városi Hangverseny és Kiállítóterem által szervezett, az önkormányzat által támogatott, és a Magyar - Japán Baráti Társaság zalaegerszegi tagozatának közreműködésével megvalósult kétnapos Japán Fesztiválon kiállítás nyílt a japán kultúra hagyományos tárgyaiból.
Kiállítás a szigetország kincseiből
A bemutatott - jórészt iparművészeti - tárgyak a Tojama Megyei Kulturális és Művészeti Szövetség, valamint több civil szervezet, cég és magánszemély (például dr. Szigethy István ügyvéd) tulajdonában vannak. A tárlatot dr. Pinczés István rendező nyitotta meg.
Rövid tárlatvezetést tartva, mindenekelőtt szólt a számunkra olvashatatlannak tűnő japán ecsetírás remekeiről. A "betűképek" évszázadok óta sűrített, kódolt üzeneteket tartalmaznak. A szövegeket transzállapotban írják: átérezve, átvéve a leírandó szó érzelmi és hangulati töltését. Ezt a hangulatot tükrözik a hol lassúbb, hol vadabb ecsetmozdulatok is.
Dr. Pinczés István nyitotta meg a tárlatot
Az európai emberek számára legalább ilyen különlegesnek számít a hagyományos japán női viselet, a kimonó is, melyekből csodás darabokat lehet látni a kiállításon. A kimonó szó ruhát, viselni való ruhát jelent, melyek kivétel nélkül, egyedi darabok. Szabása kiterítve T betűt formál, többségükben hernyóselyemből és kézzel varrják őket. Van, melyet 24 karátos arannyal szőttek át. Napjainkban a tradicionális kimonó már kizárólag alkalmi viseletnek számít: esküvőkön, temetéseken, vagy teaceremóniák alkalmával hordják leginkább. Van azonban egy nyári változata is, a jukata, ami pamutból készül, s ez manapság is népszerű viselet Japánban.
A rendező szólt a tárlaton látható színházi maszkokról és egyéb kellékekről is. A maszkok, jelmezek, legyezők, hangszerek szinte semmit sem változtak az elmúlt 800 esztendő alatt. A színháznak két "arca" van: a szórakoztató, népszínházra, vásári komédiára emlékeztető kjógen, valamint az emelkedettebb, drámaibb nó. A maszkok, jelmezek is ezt a kettősséget tükrözik. A színház a japánok életében nagyon fontos, hiszen úgy tartják, hogy a tisztulásnak három formája van: a mosakodás, a látványosság (színház, bábjáték) és a tánc.
Kimonót már csak különleges alkalmakkor viselnek a japánok
Az október elejéig látogatható tárlaton egyéb iparművészeti tárgyakat (evőpálcákat, teáskészleteket) is megcsodálhatunk, valamint válogatás látható tojamai kortárs fotóművészek díjnyertes alkotásaiból.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Kinyitott a Dísz téri adventi vásárBruchner Regina összetettben első helyen végzettTámogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város Egyesület -
rovatunk hírei
Kinyitott a Dísz téri adventi vásárBruchner Regina összetettben első helyen végzettTámogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város Egyesület top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánHúszéves a Dienes-körKözös út a Göcseji Tudásközpontban