2024.11.28., csütörtök - StefániaZalaegerszeg időjárása

Archivum

Orvosok, kamara, hálapénz

2011. április 27. szerda, 15:12
Címkék:

Június elsejétől újra kötelező lesz az orvosok számára a kamarai tagság, e nélkül törvényesen munkát nem vállalhatnak a doktorok. A kamarai ügyekről kérdeztük dr. Kiss Ferencet, a Zala Megyei Orvosi Kamara elnökét.

 

Száz háziorvosra lenne szükség

- 2007-ben megszüntették a kötelező tagságot, ekkor lecsökkent a tagság, és megnyirbáltak néhány jogkört is. Így a működési nyilvántartásba vételt, valamint a biztosítókkal kötendő szerződések egyetértési jogát. Most a kötelező tagságot visszakaptuk, az utóbbiakat viszont nem.

dr-kiss-ferenc_1.2.jpg - Maradt-e valamilyen érdemleges szerepe a köztestületnek?

- A kamara akkor működik jól, ha meghatározott feladata van. A kamarai törvény részben adott. Véleményezési jogunk van számos szakmai kérdésben és dolgunk az etikai ügyintézés orvost - beteget és orvost - orvost érintő ügyekben. Ez nagyon fontos, mert az elmúlt négy évben felemás helyzet alakult ki ezen a téren. Nem volt fellebbviteli lehetőség és ezért a másodfokon el nem döntött ügyek azóta "lógnak a levegőben".

- Beteget orvosok részéről ért sérelemben az orvosi kamara dönt. Nem áll fenn a részrehajlás veszélye?

- Ez megfordítva is igaz lehet. Eddig civilek döntöttek orvos etikai ügyekben, akkor a beteg javára lehetett részrehajlás. De ha az etikai bizottság döntésével nem értenek egyet, bíróságra kerülhet az ügy.

- Ahol szakértőként szintén orvost kérnek fel.

-Ez bármely szakma esetében így van.

 

 

- Mennyire gyakoriak az etikai ügyek?

- Havonta két, három ilyen ügy fordul elő, tehát elég sok.

- A véleményezési jog mennyire nyom a latban?

- Sokat, ha erre időben adnak lehetőséget. De hiába a törvény adta lehetőség, ha két napos határidővel kérik a véleményünket, az kevés ahhoz, hogy komoly véleményt tudjuk alkotni.

- A kamarába való visszalépés hány orvost érint?

- Az orvosok egyharmadát, egynegyedét. Zalában az ezer orvosból hatszázötven tag maradt az elmúlt években is. De jó lenne, ha a kollégák megértenék, hogy a kamara mi, orvosok vagyunk. Akkor működhetünk jól, ha minél többen részt vesznek a munkában.

- Elmaradt tagdíjak ügyében járnak az orvosok a bíróságra.

- Zalában közel húsz peres ügyről tudok. Aki nem mondta le a tagságát és elmaradása volt, azt rendezni kell. Aki lemondó nyilatkozatot tett, azoknak a tagság megszűnésével a fizetési kötelezettségük is megszűnt. A belépéshez egyszeri regisztrációs díj lesz szükséges, mely a területi szervezetek tanácsa döntése értelmében április - májusban háromezer forint, később hatezer forint. A havi tagdíj sem nagy összeg. A belépési nyilatkozatot a kamara honlapjáról tölthetik le a kollégák.

dr-kiss-ferenc_2.jpg - Megújul a tagság és a vezetőség. Ön szeretné újra vállalni az elnöki posztot?

- Nem szeretet, hanem felkérés és körülmények függvénye. 20 éves tapasztalatom van e téren, de hosszú volt ez a két évtized, jó lenne egy fiatal, agilis utód.

- Hogy állunk a fiatal orvosokkal?

- Inkább azt kérdezném, hogy állunk az idős orvosokkal. A doktorok fele ötven év feletti, főként az alapellátásban. Még nyugdíj után is dolgoznak.

- Miben látja ennek a problémának az okát?

- Egyrészt a képzésben. A kevés medikus egy része külföldi hallgató, és ott lesz majd munkavállaló is. Egy része magyar, de külföldön vállal munkát. A maradóknak pedig a minisztérium ír ki rezidensi állásokat. Például száz háziorvosra lenne szükség, de csak tizenöt álláshelyet hirdetnek meg, miközben ennél több idős orvos fejezi be a munkát az adott évben. Felvetettük sokszor, a képzési gondokat és évek óta hangsúlyozzuk az életpálya modell fontosságát. Amíg ez nincs, nem lehet etikai ügy a hálapénz kérdése sem. Pedig jó lenne, ha erről már beszélni sem kellene.

 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK