2025.01.16., csütörtök - GusztávZalaegerszeg időjárása

Archivum

Németh Miklós a Martonosiban

2011. március 23. szerda, 10:22
Címkék:

Hangulatában leginkább Boris Vian „Blues egy fekete macskáért” című novellájára emlékeztet a kép. Németh Miklós tusrajza egy díszes kandeláber alatt szaxofonozó fekete utcazenészt ábrázol, vele szemben egy fekete macska ül. A földön sör, cigaretta, kalap.

 

Önarckép szaxofonnal, macskával

A néző orrát mintha némi csatornaszag is megütné távolról; a leépülő belvárosok bűze. A kirekesztettség, és kilátástalanság érzésén még a gyönyörű cirádás – szecessziót idéző – vonalak sem enyhítenek.

nemeth-miki-kepek.jpg Ez egy önarckép – mondja a művész a zalaegerszegi Martonosi Galériában, ahol tárlatnyitóját követően váltottunk vele néhány szót. „Azért önarckép, mert abszolút nem hasonlít rám. Mégis egyek vagyunk: a jelenet a magányról szól. A zenész a Senkinek zenél” – utal a mai művészek gyakorta nyomorúságos helyzetére az alkotó. Ennek ellenére ezt a képet nem szívesen adná el.

Németh Miklós megyeszékhelyi grafikusművész 21 alkotását állította ki néhány hete a belvárosi galériában. A művek többsége az elmúlt egy-két évben készült, ám a mostani kiállítóhely szűk tere miatt rajzolt újakat is; kisebbeket. A domináns a fekete-fehér, vagy a színes tus, de vannak diófa-pác grafikák is. Főleg ódon épületekről, templomokról. A közönségnek ezeket csak ritkán mutatja be a művész. Mint mondja a régi házak és fatemplomok mindig is vonzották. Ez utóbbiak közül az egyik kedvence a Felvidéken (ahonnan családja is származik) található hervatovi Assisi Szent Ferenc templom. Különlegessége, hogy ez az egyetlen római katolikus fatemplom Szlovákiában, amelyik gótikus stílusban épült. Talán mondani sem kell, hogy az ezt idéző kép szintén látható a tárlaton.

Ami a többi rajzot illeti: az alapvetés állandó, ám a motívumok, témák mindig változnak. Újabb és újabb lények jönnek elő a történetekben. Eddig is minden „mesében” ott volt egy varangy, vagy egy kígyó, most azonban már denevér, bolha, macska, pók, hangya, sőt egy birka is feltűnik. Utóbbi egyszerűen nem hiányozhatott a Keresztelő Szent Jánosról szóló képről. Amúgy a kereszténység belefér a grafikusművész Kelet és egzotikum-imádatába, hiszen a vallás alapja onnan ered. Így a japán és kínai metszeteket idéző művek mellett bibliai motívumok is megjelennek. Bővül a Faludy ihlette Haláltánc ballada-sorozat is. Hét, már megvan a kilenc strófából.

nemeth-miki_2.jpg

Mindezt fűszerezi egy kis barokkos, rokokós, gótikus hatással. Na, meg a szecesszióval – hiszen legtöbbször ezzel azonosítják grafikáinak stílusát. Nincs ezzel baj; vállalja. De ne feledjük: a legszebb képbe is bármikor beszaladhat egy alantas lény a kacskaringós csatornán keresztül. Mert Németh Miklós (mese)világa így kerek.

 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK