2025.01.15., szerda - Lóránt, LorándZalaegerszeg időjárása

Archivum

Kézfogás a pápával

2011. május 04. szerda, 11:19
Címkék:

Tanított általános iskolában, majd évtizedekig a zalaegerszegi Deák Ferenc SZKI-ban, a Zrínyi Miklós Gimnáziumnak pedig néhány évig óraadó tanára volt. Főiskolai magyar-orosz szakos diplomáját a szegedi egyetem bölcsészeti karán egészítette ki, ahol magyar szakon végzett.

 

Nagycsaládos, színházbarát és lokálpatrióta

Az oktatás, no meg a három gyermeke mellett Iványi Ildikó számára mindig fontos volt az önkéntesség; nem véletlen, hogy több civil szervezetnek is vezetője. A zalaegerszegi Nagycsaládosok Egyesületének tiszteletbeli elnökével, a Lokálpatrióta Klub és a Színházbarát Kör vezetőjével a civil szerepvállalásról beszélgettünk.

ivanyi_2.jpg - Valami belső késztetés hajtja az egyesületi munka felé?

- Lehet így is mondani. De, nálunk ez amolyan családi hagyomány. Budapesten születtem, majd Balatonföldváron éltünk, aztán 1955-ben Zalába költöztünk. Négyen voltunk testvérek, szüleink Gutorföldét választották lakóhelyül, s egy idő után édesanyám lett a falu "mindenese": programokat szervezett, szakkört vezetett. Teljesen természetes volt számomra, hogy később én is bekapcsolódjak hasonló munkákba. Ha felkértek, mindig szívesen vállaltam önkéntes munkát, szakkörvezetést, a kultúra pedig szintén közel áll hozzám. Tanárként is, és civilként is rengeteg irodalmi műsor, kiállítás, vetélkedő előkészítésében, szervezésében vettem részt.

- 1991-ben alakult meg Zalaegerszegen a Nagycsaládosok Egyesülete, melynek egy évvel később vezetőségi tagja, majd 1994-ben elnöke lett. A rendszerváltozást követő években milyen célokat fogalmaztak meg?

- A legfontosabb az volt, hogy összefogjuk a három, vagy több gyermekes családokat. Közülük is azokat, akik segítségre szorultak. Az önkormányzat népjóléti osztálya nagyon jó partnernek bizonyult. Tizenkét telket adott igen kedvezményes áron, 10 százalékért a rászorulóknak, ami akkoriban nagyon nagy dolog volt! Meg is kapta később a város a "családbarát önkormányzat" kitüntető címet. Mára körülbelül 100 tagja van a szervezetnek.

- A Nagycsaládosok Egyesülete védegylet és mozgalom is egyben?

- Tulajdonképpen igen. Egyrészt nagyon fontos, hogy a családok tudjanak egymásról, ismerjék a lehetőségeiket, hogy milyen aktuális törvények, rendeletek, kedvezmények vonatkoznak rájuk, s ezekkel élni is tudjanak. Hasznos ötleteket is tudnak adni egymásnak, s bárki bármikor kérhet segítséget. Másrészről pedig azt is látni kell, hogy a szülőknek 3-4-5 gyerekkel nagyon nehéz kirándulásokat szervezni, országot járni, vagy éppen külföldre eljutni. Összefogással azonban szinte minden lehetséges! Nagyon sok utat szervezünk, melyek a sokgyerekesek számára is megfizethetők. A kicsiknek külön elindítottuk az "Ismerd meg Zala megyét" programot. Ennek segítségével nemcsak csodálatos helyekre juthattak el a gyerekek, hanem megismerhették a megye múltját és építészeti értékeit is. Büszke vagyok arra, hogy az elmúlt tizenöt év alatt már felnőtt egy generáció. A hajdani kisgyerekek egyetemekre járnak, sőt megvolt az első esküvő is! Remélem, hogy nekik is sok gyerekük lesz, akiket szintén látunk majd az egyesület rendezvényein.

- Hogy jött emellé a Lokálpatrióta Klub és a Színházbaráti Kör?

- Mivel sok minden érdekel, így valahogy mindig megtalálnak ezek a feladatok. A programszervezést és a civil munkát örömmel, önzetlenül és nem pénzért végzem. Szeretem, ha segíthetek, és azt is, ha elfoglalt vagyok. Ahogy mondani szokták ilyenkor az ember nem ér rá szomorkodni. 1998-ban, mikor az Együtt Zalaegerszegért Egyesület megalakult, felkértek, hogy szervezzek kulturális eseményeket. Ekkor jutott eszembe, hogy jó lenne egy klub, mely Zalaegerszegről szól zalaegerszegieknek. Ez lett a Lokálpatrióta Klub. Az elmúlt években rengeteg tősgyökeres családdal, művésszel, építésszel, egykori iparossal és végső soron a város történetével ismerkedhettek meg az érdeklődők. A tizenöt éve működő Színházbaráti Körnek pedig tavaly lettem a vezetője. Nagy megtiszteltetés volt számomra, hogy felkértek. Ez egy állandó tanulással és felkészüléssel járó feladat, hiszen sokat kell olvasnom ahhoz, hogy egy-egy országosan ismert és elismert színművésszel beszélgetni tudjak. Ám, nagyon hasznos elfoglaltság!

ivanyi_3.jpg - Öt éve egy kézműves boltot is vezet...

- Egyik dologból jön a másik! A Lokálpatrióta Klubban vetődött fel, hogy jó lenne, ha működne egy népművészeti bolt a városban. Segítséget kértünk Skrabut Évától, a Zala Megyei Népművészeti Egyesület vezetőjétől, hogy fel tudjuk venni a kapcsolatot a környék kézműveseivel, akiknek a portékáit aztán árusítani kezdtük. Nagyon jó, hogy egyre több fiatal tér be, ha szép és helyi ajándékot szeretne venni, külföldi ismerőseinek. Annak is örülök, hogy sokan kívánnak tradicionális öltözékben, mondjuk "bocskaiban" házasodni. Amúgy most pont azt próbálom népszerűsíteni, hogy minél többen hordjunk olyan ruhákat, melyeken magyar motívumok szerepelnek. A Zrínyi gimnáziumban volt is nemrég egy kiállítás ezzel kapcsolatban. A bolt találkozóhely is: sokan jönnek be ügyes-bajos dolgaikkal, egyesületi feladatokkal, vagy csak beszélgetni. Aki keres, általában itt megtalál.

- Ha éppen nem csoportot visz külföldre.

- Több, mint 20 éve, hogy elvégeztem egy idegenvezetői tanfolyamot. Azóta ez a munka is része az életemnek. Imádom! Körülbelül 46 csoportot vittem már Rómába, a csíksomlyói búcsú állandó résztvevői vagyunk már 13 éve. Mindig mondom, hogy nem megyek többet, de aztán eljön az idő, és úgy érzem, hogy mégis muszáj! Egyik legszebb emlékem, hogy a 90-es évek elején a Deák-iskola énekkara a vatikáni Szent Péter téren énekelt II. János Pál pápának. Sőt, kétszer kezet is foghattam a pápával az audienciák alkalmával. Az utazások jó része misszió is, hiszen Erdélybe rendszeresen viszünk csomagokat. Segítünk a rászorulókon, bajbajutottakon, elbeszélgetünk az emberekkel, akik mindig megkérdezik, hogy "ugye jönnek jövőre is".

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK