2025.01.16., csütörtök - GusztávZalaegerszeg időjárása

Archivum

Kátyúszezon: Van kiút a gödörből

2011. március 01. kedd, 15:42
Címkék:

A kemény, fagyos és sok csapadékot hozó tél után a hőingadozások is komoly gondot okozhatnak: ahogy az előző években, idén is sok kátyúra számíthatunk az utakon.

 

 Egy-egy nagyobb gödröknél pedig akár több százezer forintos kárunk is keletkezhet, ha megsérül a gumi, a felni, vagy a futómű. Arról, hogy mi a teendőnk, ha bekövetkezik a baj, Olt Boglárka, az egyik hazai biztosítótársaság kommunikációs vezetője adott tájékoztatást.

A téli fagy, a sok csapadék, és a fagypont körüli hőingadozás kikezdi az utak burkolatát, és a közútkezelők minden igyekezete ellenére napok alatt nagy kiterjedésű és mély úthibák keletkezhetnek. Akadnak, amiket már jól ismerünk, és ügyesen kikerüljük, de vannak olyan ártalmatlannak tűnő kis pocsolyák is, amelyek több centiméter mély úthibát rejtenek, és eldeformálhatják a keréktárcsát, kiszakíthatják a gumiabroncsot és kárt tehetnek a futóműben is.

Nem árt tehát az óvatosság, és, ha minden igyekeztünk ellenére mégis megtörténik a baj, érdemes tisztában lenni néhány fontos tényezővel, amivel megkönnyíthetjük a további ügyintézést. Jó tudni, hogy a kátyúkárt elsősorban az utak tulajdonosának kell bejelentenünk, lehetőleg öt napon belül. Nem mindegy az sem, hogy melyik úton történt a baj: az országos utakkal kapcsolatban a Magyar Közút Zrt.-hez, a települések útjait érintő problémákkal pedig az adott önkormányzatokhoz kell fordulni.

 Budapest fő- és tömegközlekedési útjaiért a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. felel, a többi, ide nem sorolható úton, így a mellékutcákban, az adott kerület. Azért, hogy a kárrendezés minél zökkenőmentesebb legyen, tanácsos a történteket mindig dokumentálni. A rendelkezésünkre álló eszközökkel, például mobiltelefonnal készítsünk fotókat a helyszínről, az autót ért sérülésekről.

Ha nincs biztosításunk és az érintett útszakasz kezelőjével sem sikerült megállapodásra jutnunk, a kár megtérítése érdekében egyetlen lehetőségünk maradt, a pereskedés. Ebben az esetben is nagyon fontos, hogy minden bizonyítható legyen, ezért nagyon fontos, hogy minden lehető eszközzel dokumentáljuk az esetet, tegyük meg időben a bejelentést az illetékesek felé és nagyon hasznos lehet a rendőrségi jegyzőkönyv is- közölte Olt Boglárka.
(Treszler)

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK