2025.01.16., csütörtök - GusztávZalaegerszeg időjárása

Archivum

(Mikor) szabad a tánc?

2011. március 22. kedd, 17:25
Címkék:

Csak rendezvénytartási engedéllyel lehet a jövőben zenés, táncos eseményeket tartani. A kormány a januári West Balkan tragédia következtében március elején rendeletet hozott az állandó szórakozóhelyek és az alkalmi rendezvények működési és rendezési feltételeiről.

 

Engedély után mehet a buli

„A zenés, táncos rendezvények működésének biztonságosabbá tételéről” szóló kormányrendelet – a tragédia ismeretében – nemes szándékkal született, a művelődési intézményeknek, kluboknak, diszkóknak és a civil szervezeteknek azonban okozhat némi fejtörést, hogy miképp készüljenek fel a változásokra. Aki ugyanis meg akar felelni a jogszabály előírásainak, egy sor bürokratikus procedúrán kell átesnie. Sőt, az sem kizárt, hogy a rendezvény helyszíne jelentős átalakításra szorul majd, és hogy a szervezőknek, biztonsági őröknek az iskolapadba kell ülniük.

A rendelet szerint a zárt helyen 300, szabadtéren ezer fős létszámot meghaladó rendezvények engedélykötelesek. Ennek elbírálási határideje 20 nap, s a kérelmet az adott önkormányzat jegyzőjéhez kell benyújtani. Az engedélyezési eljárásban számos szakhatóság is részt vesz majd: a kormányhivatal népegészségügyi intézete, az építési hatóság, a rendőrség, a tűzoltóság, s ha szükséges a vízügyi felügyelőség is. Engedélyt a rendezvénynek helyt adó épület üzemeltetője, szabadtéri eseménynél pedig a program szervezője kérhet.

 

zeg22.jpg

 

Dr. Kovács Gábor jegyző érdeklődésünkre elmondta: az engedély iránti kérelemhez egy sor dokumentumot is csatolni kell. Így például az épületre, illetve annak befogadóképességére vonatkozó adatokat, tűzvédelmi szabályzatot és biztonsági tervet, melybe többek között a be- és kilépés rendjét is meg kell határozni. Állandó helyszín esetében azonban elegendő egy eljárást (engedélyeztetést) lebonyolítani, csak az alkalmi buliknál szükséges minimum 20 nappal a rendezvények előtt engedélyt kérni.

A jegyző szerint az eddigi szabályokhoz képest ez egy jelentős, mondhatni drasztikus szigorítás, de a jogalkotó az emberéletet és a biztonságot tartotta szem előtt a rendelet megalkotásakor. Az önkormányzat a jövőben köteles lesz nyilvántartásba venni, és helyszíni szemlék szervezésével folyamatosan ellenőrizni az összes szórakozóhelyet. Bizakodásra ad okot, hogy eddig nem volt komoly probléma, s az önkormányzat a West Balkan-tragédia után már konzultált a klubok és diszkók üzemeltetőivel. Ilyen találkozókra a jövőben is sor kerül majd.

Kondor Anita, a Keresztury ÁMK igazgatója is fontosnak érzi, hogy biztonságosak legyenek a szórakozóhelyek, szerinte azonban egy-két dologban nem fogalmaz egyértelműen a kormányrendelet, s ez bizonytalanságot szült szakmai körökben. Nem világos például, hogy zenés és táncos, esetleg zenés vagy táncos eseményekről van szó, és az sem egyértelmű, hogy mi számít táncnak, illetve táncos eseménynek.

A nyugdíjasklub ünnepi estje, ahol esetleg táncolnak is, annak minősül-e? Vagy egy koncert, ahol tucatnyian végeznek valamilyen mozgást, míg mások állnak, beleillik-e a „táncos” kategóriába? Mivel a Keresztury ÁMK bérbe is adja termeit, nem tudják, hogy a „külsősök” által szervezett alkalmi rendezvényeknél kell-e, és ha igen, kinek engedélyt kérni. A rendelet továbbá két OKJ-s szakképesítést – kulturális rendezvényszervező, vagy rendezvény- és konferenciaszervező – nevez meg, mellyel programokat lehet szervezni.

Ezek után bizonytalan, hogy a népművelői, művelődésszervezői, kulturális menedzseri diploma megfelel-e a követelményeknek. (Kovács Gábor erre kérdésre igennel felelt – a szerk.) Az igazgató elmondta: a napokban észrevételeikkel megkeresték dr. Kovács Gábort. Remélik, hogy a jegyző levelükre válaszolva el tudja oszlatni a kétségeiket, s továbbra is a jogszabályoknak megfelelően tudnak dolgozni.

Speciális helyzetben van a Grabowsky klub üzemeltetője Hanisch András is. A szórakozóhely jelenleg az egykori helyőrségi klubban (HEMO) működik, az épületet annak tulajdonosa, Kondor Zsolt bocsátotta rendelkezésükre. Mivel a ház a ’80-as évek követelményei szerint épült, a tűzoltóság és a népegészségügyi intézet már több szemlét is tartott, s javasoltak is változtatásokat. A villamos hálózatot például teljesen fel kellett újítaniuk. A klub egyébként a közelmúltban kapott állandó működési engedélyt, így az üzemeltető reméli, hogy ez a jövőben is érvényes lesz, s nem kell elölről kezdeni a procedúrát.

Mint mondta, a WB-ügy után már egyeztetett az önkormányzat a szórakozóhelyekkel. Akkor úgy váltak el, hogy a kormányrendelet hatályba lépése után ismét tárgyalnak. A klubok készek egy újbóli találkozóra.
A jogalkotó 90 napot ad a szórakozóhelyeknek a felkészülésre, így júniusig van még idő beszerezni a szükséges engedélyeket. Utána aztán indulhat a (szabályos) buli.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK