Archivum
Család és betegség
A család szerepéről beszélt az egészségmegőrzés és a megbetegedés kapcsán Hites Gábor lelkigondozó, a „Mit tehetünk az egészségünkért” előadás-sorozat keretében.
– A családnak ugyanúgy szerepe lehet a megbetegedésben, mint a gyógyulásban. Az előbbihez tartozik a genetika, a mintául szolgáló jó vagy rossz életviteli szokások, illetve az ezek nyomán kialakuló hajlamok. Nem elhanyagolható az ember legfontosabb szükséglete, hogy szerethessen, és őt is szeressék. Ha ez hiányzik a családból (egyedülélés, társas magány, elhanyagoló vagy túl korlátozó szülői attitűd miatt), súlyos betegségek alakulhatnak ki.
A másik oldalon viszont, pusztán a szerető család léte motiváló erejű lehet a gyógyulásban. A beteg akár erején felül is kész küzdeni, miközben a család biztatja, hogy ne adja fel. Napjainkban, amikor az egészségügyi ellátásban problémák vannak, jó, ha minél több egyszerű gyógymódot ismer a család.
Az sem mindegy, hogy milyenféle ápolást biztosítanak a hozzátartozók, emberszámba vevő, gyengéd hozzáállást, vagy csak mechanikus kiszolgálást. Különbséget kell tenni a gyors lefolyású, és az elhúzódó betegségek között. Ez utóbbi lelki küzdelmet és fizikai kimerültséget okozhat az ápolást végző családtagoknak, ezért felváltással időnként biztosítani kell az ő pihenésüket is.
A krónikus betegségek esetében a betegben is meghatározott folyamat játszódik le, melyet ismerni és elfogadni kell, mert ez a természetes. Elsőként jellemző a hárítás, a súlyos betegség tagadása. Nem akar tudomást venni, hogy visszavonhatatlanul megváltozott az élete, mely annak elvesztéséhez vezet. Ezt követnie kell, fokozatosan a betegséggel való „szóba állásnak”, egyénenként változó időhatáron belül.
A lázadás fázisában tele van keserűséggel, panasszal a beteg, méltánytalanságot él meg, kétségbeesik. Végül jön a teljes elfogadás. A ciklusban időszakosan visszatérhetnek az egyes szakaszok. Azt is tudni kell hogy addig nem tud egy beteg meghalni, amíg meg nem nyugodott. Ellenkező esetben a súlyos kórkép ellenére is képtelen meghalni. Ilyenkor fontosak a beszélgetések, amikor a hozzátartozók „csak” hallgatnak, együttéreznek.
Nehéz kérdés, hogy mivel lehet vigasztalni, amikor már nem várható a gyógyulás. Mindenkit azzal, ami számára valóban vigaszt jelent. És van egy pont, amikor a fájdalomban a beteg feladja a küzdelmet, és már inkább keresi, várja a halált. Nehéz helyzet ez a családnak, de fontos, hogy ilyenkor elfogadjuk a beteg búcsúját, áldását, mely az élet nagy kegyei közé tartozik.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Leharapta felesége ujját, majd otthagytaKinyitott a Dísz téri adventi vásárBruchner Regina összetettben első helyen végzettTámogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumban -
rovatunk hírei
1000 üdvözlőlap és meghívó Verdák: Al Barátokra lel101 híres bombázóVig Balázs: A rettegő fogorvosVictoria Aveyard: Vörös királynőDanielle Steel: Tékozló fiú Almási Kitti: Bátran élni M. J. Arlidge: Ecc peccA mennyország létezikA Szent Johanna gimi 8. 1-2. - Örökké top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánHúszéves a Dienes-körKözös út a Göcseji Tudásközpontban