2024.11.28., csütörtök - StefániaZalaegerszeg időjárása

Archivum

Orvosszakmai siker a reumakórházban

2011. március 29. kedd, 18:00
Címkék:

Az Egészségügyi Minisztériumnak a várólista-sorrend kialakításának és az eltérés lehetőségének egészségügyi szakmai feltételeiről szóló rendeletére és az abban megfogalmazott szakmai szabályzók létrehozásának szükségességére figyelve a Hévízgyógyfürdő és Szent András Reumakórház Nonprofit Kft. orvos-kollektívája a közelmúltban kidolgozta az országos reumatológiai mozgásszervi rehabilitációs fekvőbeteg ellátásának és a kórházi felvételének 2011. március 1-től érvényes kórházra érvényes szakmai feltételeit. A szabályozással kapcsolatban, kérdésre válaszolva dr. Szekeres László orvos-igazgató elmondta: a hévízi reumakórház is alkalmazhat olyan szakmai protokollokat, amelyek alapján a betegek felvételre kerülhetnek.
 

 

Új betegfogadási-felvételi szakmai szabályzat

dr. Szekeres László– Hosszú évtizedek óta látjuk, hogy melyek azok a betegségek, amelyekben a hévízi komplex fizioterápia, mint rehabilitációs lehetőség valóban alkalmas arra, hogy a betegek életminőségében, egészségügyi állapotában jelentős javulást eredményezzen. E tényt alapul véve a kórházi orvoskollektíva összeállított egy olyan szakmai szabályzó rendszert, ami konkrétan leírja, melyek azok a betegségek, amelyeket a legnagyobb eredményességgel lehet Hévízen kezelni.

Az alapelv, hogy az országos ellátási terület és az adott szűk kapacitás közötti szakmailag is elfogadható ideális arányt megtaláljuk. Azon fáradoztunk, hogy a szakmai szabályok segítségével sikerüljön megteremteni egy pontosan megfogalmazott indikációs rendszert, ami összhangban van a speciális szakmai elvárásokkal is.

Az új betegfogadási-felvételi szakmai szabályzat tervezetét bevezetés előtt megismertettük a nagy országos reumatológiai intézményekkel, tanszékekkel, aktív ellátást folytató osztályokkal, és örömünkre szolgált, hogy sokan pozitívan jeleztek vissza, megerősítendő az elgondolásunk helyességét. A betegfogadási protokoll felülvizsgálatát sürgette az a tény is, hogy a reumakórház 225 szabad ágyára közel ötezer beteg várakozik, olykor több mint egy évet.

Szakmai alapon kellett hát szabályoznunk a kórházba felvehető betegek számát, figyelve a beutaltak állapotára, a kórelőzményekre. Azok a páciensek prioritást élveznek a betegfelvételnél, akik a konkrét szakmai javallatokat tartalmazó listán szereplő betegségekkel kénytelenek élni, küszködni. Legelőbb a reumatológiai betegségek rehabilitációjában szeretnénk előbbre lépni. A reumatológiai/mozgásszervi rehabilitáció számos speciális eset szakellátását is indokolttá teszi.

Ezért a kórházunk orvos-kollektívája kidolgozza azokat az ellátási szabályzókat, amik négy betegségkör rehabilitációs ellátására teszi alkalmassá az intézményt. A csontritkulás illetve egyéb anyagcsere csontbetegség, a gyulladásos gerincbetegségek, a „reumás kéz“ és a kortikoszteroid indukálta mozgásszervi kórképek tartoznak ebbe a körbe. A felvétel során a betegfogadási listán sorrendi előnyt jelentenek a konkrét szakmai javallatok.

– Melyek ezek az indikációk?
– Elsősorban mozgásszervi, reumatológiai betegségek, ezen belül a degeneratív („kopásos“) jellegű ízületi és gerincbetegségek súlyos fogyatékossággal járó esetei, amennyiben az elmúlt egy évben heveny állapotromlás alakult ki. Elsősorban aktív osztályos ellátást igénylő, azt igazoló esetekben, illetve olyan eseteknél, amelyekben felmerült a műtéti (ortopédiai, reuma-, ideg-gerincsebészeti stb.) indikáció, de ennek előtte (azt megelőzendő, vagy esetenként műtétet megelőző rehabilitációs célú – várólistán igazolt ellátás előtti egyszeri alkalommal) a hévízi komplex fizioterápia, mint konzervatív szakellátás további eredményessége (az illetékes szakorvos részletes szakvéleménye alapján) várható.

A második csoportba a gyulladásos mozgásszervi (reumatológiai) kórképek idült állapotai (SpA, RA, PsA stb.) tartoznak. A harmadik kategóriába a lágyrész-rheumatizmus (mint pl. periarthropathia, fibromyalgia) súlyos fogyatékossággal járó esetei tartoznak, amennyiben az elmúlt egy esztendőben heveny állapotromlás alakult ki (elsősorban aktív osztályos ellátást igénylő, azt igazoló eseteiben), előnyt élveznek a szisztémás formák.

A negyedik csoport a    másodlagos mozgásszervi megbetegedések, endokrin-, metabolikus, reaktív ízületi elváltozások ellátása, súlyos fogyatékossággal járó esetei, amennyiben az elmúlt egy évben heveny állapotromlás alakult ki. Elsősorban aktív osztályos ellátást igénylő, azt igazoló eseteiben. Újabb csoport az anyagcsere csontbetegségeké (pl. WHO definíciója szerinti súlyos osteoporosis (csontritkulás), azaz T-score -2,5 és kis erőművi behatásra osteoporosissal összefüggő csonttörés történt).

A traumatológiai sérüléseket követő (posttraumás) mozgásszervi kórképek, az eseményt követően egy alkalommal (kivéve központi idegrendszeri károsodások) is egy újabb blokkba tartoznak. Indikációként kerülnek szóba az ortopédiai, reuma-sebészeti, stb. műtéteket követő (postoperatív) esetek, az ellátást követő egy alkalommal (pl. kis- és nagyízületi protézisek és egyéb ízületi rekonstrukciós műtétek utáni állapotok esetén).

Utolsó csoportba az ideggyógyászati és idegsebészeti kórképek, illetve műtétek utáni állapotok, elsősorban a gerincsérv úgynevezett „maradvány“ tünetei, a perifériás bénulások utókezelése tartoznak, az akut eseményt követően egy alkalommal (aktív osztályos ellátás indokával, annak dokumentálásával).

– A rehabilitációs javallatokon túl nagy odafigyeléssel kell lenniük az ellenjavallatokra is...
– Hogyne. A komplex hévízi fizioterápiára is gyakorlatilag ugyanezek az ellenjavallatok érvényesek. A relatív ellenjavallatok: a szív koszorúérbetegségei, a stabil angina szindróma, a súlyos, felületes visszérbetegség, a hyperthyreosis (pajzsmirigy-túlműködés), amennyiben vazoregulációs zavar tüneteivel kísért, szívinfarktuson átesett betegek, a hipertónia (magas vérnyomás) betegség, az agyi ér történés, tüdőembólia, trombózis utáni állapot.

Vannak persze abszolút ellenjavallatok is: szív koszorúér betegségei nyugalmi stenocardia mellett, instabil angina szindróma, „rosszindulatú“, gyógyszeresen nem kezelt, vagy gyógyszeres terápia mellett sem egyensúlyban lévő hipertónia (magas vérnyomás) betegség.

Ezen felül szív-érrendszeri dekompenzáció, súlyos légzési elégtelenség (a tüdő vitál- és/vagy totálkapacitásának nagyfokú beszűkülése) vizelet-, széklet inkontinencia, heveny gyulladásos és/vagy akut lázzal járó megbetegedések. A teljességgel ellenjavallt kategóriába kerültek a bőrbetegségek (pl. a bőr nedvedző és/vagy friss sérülései esetén), a heveny fertőző betegségek, a krónikus senyvesztő betegségek és az eszméletvesztéssel járó állapotok, a pszichózis.

A továbbiakban ellenjavallt még a felvétel a bármely betegség következtében együttműködésre képtelenné vált beteg esetében, akinél kizárt a rehabilitációban való aktív részvétel, vagy a kísérő betegségek jellege, vagy egyéb fertőző betegség.

A Magyarországon egyedülálló felvételi és szakmai környezetben történő rehabilitációs ellátási rend a www.spaheviz.hu honlapon is tanulmányozható. 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK