2025.01.16., csütörtök - GusztávZalaegerszeg időjárása

Archivum

Veszélyes is lehet

2011. február 22. kedd, 14:12
Címkék:

Manapság egyre inkább divatosak a címben nevezett dolgok, mint a tévesen értelmezett sokszínű önkifejezés és bátorság, a lázadás, a kalandvágy vagy közösséghez tartozás velejárói. Valóban nehéz korban élünk, amikor hiányoznak az ősi beavató szertartások, melyek valamely szimbólummal is kifejezték a nagykorúságot, nincsenek csaták, forradalmak, lovagi tornák, bátorságpróbának elég silány mások túlélő show-it nézni a televízióban, és a globalizmus szürke egyformaságában nehezebb egyéniségnek maradni, az atomjára hulló közösségekről nem is szólva.

 

Tetoválás, piercing, drog, gátlástalan szex

Dr. Gasztonyi Beáta(Ha mindenki tetovált és piercinget visel, akkor az a különleges, aki ettől tartózkodik. Ha ez belső meggyőződéssel párosul, akkor az illető felvállalja a velejáró kirekesztettséget, akár a drogfogyasztás vagy a válogatás nélküli szexuális kapcsolatok esetén). A következmények azonban kevésbé napirendi témák az érintettek körében.

– Nem látják a veszélyt a fiatalok – hangsúlyozta dr. Gasztonyi Beáta belgyógyász főorvos, amikoris a tetoválásról és a piercinghasználatról tartott előadást a közelmúltban gimnazista fiataloknak. – Az illegális drogok és a sokpartneres szexuális kapcsolatok esetében azért van némi kép az önmaguknak okozott kártételről, de a test díszítésére használt nevezett eszközök kapcsán szinte fel sem merülnek a lehetséges szövődmények.

Azzal mindenki tisztában van, hogy egy fogorvosi beavatkozás, egy műtét veszélyekkel jár, vérzés, fertőzési lehetőségek, bőrsérülés miatt. De az nem tudatosul, hogy mindez igaz az olyan minimális vérzéssel járó beavatkozások esetében is, mint a füllyukasztás, a piercing vagy tetoválás. A drágább szalonokban nagyobb az esély a megfelelő fertőtlenítésre. Talán még a tűket és a fekete patronokat cserélik mindenki után, de a színes patronokat egy-egy apró motívum miatt – mivel kevés fogy – nem dobják el, és a következő vendégnél is használhatják.

A házi tetoválásoknál a minimális higiénia sem biztos. A veszélyek között van az előre nem kiszámítható festékallergia, a bőr hegesedése, és a B- vagy C-típusú fertőző májgyulladás. Ez utóbbiak érvényesek a piercing esetében is. Jó lenne, ha a háziorvosok minden tetoválással, piercinggel  rendelkező páciensüket szűrni tudnák hepatitisre. A fogékszerek felhelyezése vérzéssel nem jár, fogkárosító hatásáról jelenleg még nincs felmérés.

Festékallergiás foltok.

– A történelem során hogyan változtak a tetoválási szokások?
– Krisztus előtt 4000-ből származnak az első, tetoválással kapcsolatos feljegyzések. Ez akkoriban testművészetnek számított. A tetoválás szó szerint ütögetést jelent, mely a bőrfelszín alá, a kötőszövetbe juttatott speciális festék beviteli módjára utal. Míg egy generációval ezelőtt ennek használata a társadalom peremén élőkre volt jellemző, és negatív előítélet társult hozzá, addig ma a fiatalok körében nagyon népszerű, mondhatni, divattá vált. A népesség férfi tagjainak 25, a nőknek 33 százaléka visel tetoválást. A népszerűségben a mintaadó sztárok és a média torzításai említhetők.

Míg a férfiak nagyobb felületen és színes tetoválást alkalmaznak, addig a nők inkább kisebb mintát választanak. Mindkét nemnél a mellkas, a hát, a felkar és a boka a leggyakoribb festett terület, de vannak extrém esetek is. Döbbenetes, hogy milyen fájdalmakat viselnek el a fiatalok ezen beavatkozások közben. Azt tudni kell, hogy nyom nélkül a tetoválás nem tüntethető el.
A piercing az egyiptomi királynő kiváltságos köldökékszere volt. Míg az ókori Rómában a férfiasság jelképe a mellbimbón átszúrt karika volt.

Gyakoribb a tetoválás és a piercingviselés a droghasználók között. A tudatmódosítók egy része pedig szexuális gátlástalanságot okozhat. A drogok esetében a függőség oka, hogy a szerek „álboldogságot” hoznak létre, melynek az idegrendszerben nem lesz emléknyoma, amivel újra és újra elő lehetne hívni a kellemes élményt. Engem is megdöbbentett az a felmérés, mely 2006-ban készült Zalaegerszegen a droghasználattal kapcsolatban a középiskolások körében.

illusztráció

Tiltott szereket a 9–12. évfolyamosok 22,6 százaléka, a 13–15. évfolyamosok 33 százaléka használt. Első helyen a marihuána és hasis állt, ezt követték az orrba szippantható szerek, az extasy, az amfetamin és az LSD. Ezen utóbbiak, a bulidrogok 1000 forint körüli áron beszerezhetők. A veszélyeiket növeli, hogy a felsorolt anyagok sohasem tiszták, valamivel szennyezettek. A felmérések szerint a fiúk hamarabb és nagyobb számban próbálják ki ezeket, és nem gondolják, hogy függővé válhatnak. A lányok óvatosabbak. Fel szeretném hívni a figyelmet arra is, hogy az extasy energiaitallal keverve turbózottan májkárosító hatású.

– Mit kell tudni a májgyulladásról?
– Csöndes gyilkosnak nevezik, mert az esetek 80 százalékában nem jelentkezik a speciális tünet, a sárgaság. Inkább fáradtság, levertség jellemző, ami nem kelti feltétlenül a májbetegség gyanúját. Ez kezeletlenül krónikussá válhat, az esetek egy részében májzsugor és májrák lehet a következménye.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK