2024.11.28., csütörtök - StefániaZalaegerszeg időjárása

Archivum

Hangyaboly- és bagolyszemle

2011. május 10. kedd, 10:43
Címkék:

A Zalai Civil Életért Közhasznú Egyesület szervezésében több hónapja zajlanak a „Világfa művészeti, hagyományőrző és természetvédelmi programok". Az egyesület a Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) pályázatán szerepelt sikeresen, így összesen tíz iskola számára tudnak tanórán kívüli programokat biztosítani.

 

 

Természetvédelmi témanapok Botfán

A programok közül kiemelkednek a természetismereti témanapok, melyeknek a botfai Mindszenty Ifjúsági Ház (Hűvös-kastély) ad otthont. Horváth Rita projektmenedzser elmondta: a témanapok célja, hogy az általános és középiskolás korú gyerekek bővítsék a természetismeret- és biológiaórán szerzett tudásukat.

 

zeg71.jpg

 

Ha a gyerekek átélik a természet harmóniáját, felelősség ébred bennük ennek megóvására is. A foglalkozás tehát hozzájárul a környezetvédelmi szemlélet formálásához. Mindeközben játékos formában megismerik a természet vizsgálatának főbb módszereit is, így akár a továbbtanuláshoz, akár a mindennapi tájékozódáshoz hasznos ismereteket szerezhetnek.

A témanapok három nagy tematika köré csoportosulnak. Az „Élet az erdő mélyén" napon tanulmányi kiránduláson vesznek részt a diákok a csácsi erdőben. Megismerkednek többek között az erdőalkotó fákkal – bükk, gyertyán, tölgy, luc, akác – majd madármegfigyelésen vesznek részt. Tájékozódnak az erdei mikroklímáról, a hőmérséklet és a páratartalom különbözőségéről az erdőben, illetve az erdő melletti réten.

Az „Éltető víz" nap alkalmával tanulmányi kirándulásra mennek a Válicka patakhoz, majd a Csatári-tóhoz, ahol vízmintákat gyűjtenek, amit később egy mikroszkópos vizsgálat során elemeznek is. Szó esik a víz emberi hasznosításáról: az ivóvízről, ásványvizekről, víztisztításról és a geotermikus energiáról.

Az „Élő falu" program során a diákok térképek és iránytűk segítségével felfedezik és bejárják Botfát. Ellátogatnak a falu épített és természetes örökségeihez, illetve a helyi gazdálkodókhoz (bivalytenyésztő, méhész, szőlősgazda).
Fontos, hogy a foglalkozások alatt a gyerekek megtanuljanak különbséget tenni a fenntartható emberi tájhasználat és gazdálkodás, valamint a káros, környezetromboló magatartás között.

 

zeg72.jpg

 

A témanapokat Illyés Zoltán biológus, foglalkoztató pedagógus, a Hűvös-kastély intézményvezetője irányítja. Mint mondta: mivel a programok meglehetősen időjárásfüggőek, az éppen érkező csoportot (Mindszenty-iskola 6. évfolyamos diákjai) amolyan „vegyes" foglalkozással várja.

A gyerekek így a háromórás kurzus során ízelítőt kaptak mind az „Élet az erdő mélyén", mind pedig az „Élő falu" programból. Rövid előadást hallhattak a szarvasokról és az orchideákról, majd megvizsgálták a kastély kertjének idős fáit (nagylevelű hárs, lucfenyő), megfigyeltek egy védett hangyabolyt, majd elsétáltak a Válicka patak mellé, a bivalyokhoz. Menet közben nem kerülte el a figyelmüket a botfai templomtorony egyik odvában élő gyöngybagoly sem, sőt egy macskabagoly költőládáját is megnézték.



 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK