2024.11.28., csütörtök - StefániaZalaegerszeg időjárása

Archivum

Önarckép szaxofonnal, macskával

2011. március 29. kedd, 13:33
Címkék:

Hangulatában leginkább Boris Vian „Blues egy fekete macskáért” című novellájára emlékeztet a kép. Németh Miklós tusrajza egy díszes kandeláber alatt szaxofonozó fekete utcazenészt ábrázol, vele szemben egy fekete macska ül. A földön sör, cigaretta, kalap.

 

 

zeg42.jpg

 

 

Németh Miklós a Martonosiban

A néző orrát mintha némi csatornaszag is megütné távolról; a leépülő belvárosok bűze. A kirekesztettség és kilátástalanság érzésén még a gyönyörű cirádás – szecessziót idéző – vonalak sem enyhítenek.

Ez egy önarckép – mondja a művész a Martonosi Galériában, ahol tárlatnyitóját követően váltottunk vele néhány szót. „Azért önarckép, mert abszolút nem hasonlít rám. Mégis egyek vagyunk: a jelenet a magányról szól. A zenész a Senkinek zenél” – utal a mai művészek gyakorta nyomorúságos helyzetére az alkotó. Ennek ellenére ezt a képet nem szívesen adná el.

Németh Miklós 21 alkotását állította ki néhány hete a belvárosi galériában. A művek többsége az elmúlt egy-két évben készült, ám a mostani kiállítóhely szűk tere miatt rajzolt újakat is; kisebbeket. A domináns a fekete-fehér, vagy a színes tus, de vannak diófapác-grafikák is. Főleg ódon épületekről, templomokról. A közönségnek ezeket csak ritkán mutatja be a művész.

Mint mondja, a régi házak és fatemplomok mindig is vonzották. Ez utóbbiak közül az egyik kedvence a Felvidéken (ahonnan családja is származik) található hervatovi Assisi Szent Ferenc-templom. Különlegessége, hogy ez az egyetlen római katolikus fatemplom Szlovákiában, amelyik gótikus stílusban épült. Talán mondani sem kell, hogy az ezt idéző kép szintén látható a tárlaton.

Ami a többi rajzot illeti: az alapvetés állandó, ám a motívumok, témák mindig változnak. Újabb és újabb lények jönnek elő a történetekben. Eddig is minden „mesében” ott volt egy varangy, vagy egy kígyó, most azonban már denevér, bolha, macska, pók, hangya, sőt egy birka is feltűnik. Utóbbi egyszerűen nem hiányozhatott a Keresztelő Szent Jánosról szóló képről. Amúgy a kereszténység belefér a grafikusművész Kelet- és egzotikum-imádatába, hiszen a vallás alapja onnan ered. Így a japán és kínai metszeteket idéző művek mellett bibliai motívumok is megjelennek. Bővül a Faludy ihlette Haláltánc ballada-sorozat is. Hét, már megvan a kilenc strófából.

Mindezt fűszerezi egy kis barokkos, rokokós, gótikus hatással. Na, meg a szecesszióval – hiszen legtöbbször ezzel azonosítják grafikáinak stílusát. Nincs ezzel baj; vállalja. De ne feledjük: a legszebb képbe is bármikor beszaladhat egy alantas lény a kacskaringós csatornán keresztül. Mert Németh Miklós (mese)világa így kerek.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK