2025.01.20., hétfő - Fábián, SebestyénZalaegerszeg időjárása

Archivum

Páratlan időszak volt

2009. szeptember 29. kedd, 13:46
Címkék:

Negyed évszázada igazgatja a keszthelyi Helikon Kastélymúzeumot Czoma László. Mint mondta, még öt évi „jutalomjátékot” szeretne vezetőként, hogy az 1970-es évek közepén átvett kastélyt az akkorinál lényegesen szebb és jobb állapotban adhassa át utódjának. Az intézményvezetővel a jubileum alkalmából beszélgettünk.

 

Huszonöt éve a kastélyban

– A kastély mindig valamilyen módon a kedvelt közgyűjteményeim, műemlékeim közé tartozott, s ráadásul én Keszthelytől 30 kilométerre születtem, tehát, ha lehet mondani, még hazai táj is számomra a környék. Úgy gondoltam, hogy az ember a hátralévő életét értelmesen töltse el, ezért jelentkeztem az igazgatói állására. Végül pedig csakugyan itt találtam meg a munka értelmét, és azt kell mondanom erre a 25 esztendőre, hogy páratlan évek voltak.

Amikor idekerültem, akkor a kastélynak csupán negyede volt látogatható, a megmenekült nagykönyvtár, s a hozzá csatlakozó termek. Akkoriban itt volt a városi zeneiskola és a könyvtár is. Amikor lehetett külön váltunk, és mindenki jól járt. A felszabaduló terek nekünk is jól jöttek. Akkor a kastélyon kívül egyetlenegy környező épület sem állt még, most viszont Közép-Európa egyik legnagyobb és talán legszebb hintógyűjteményének is sikerült helyet kialakítani.

A valamikori konyhakert 2,5 hektáros területén, ahol a valamikor az Eiffel-iroda tervezte pálmaház és három kovácsoltvas üvegház található az egyetem kezelésében volt, nagyon lerobbant állapotban, ide nem illő épületekkel, ugyanis az 50-es években itt volt a dunántúli citrom- és narancsnemesítő központ. No és itt volt az 1500-as években épült, az összeomlás szélén álló lóváltó állomás.

Ezekre az épületekre több, mint  egymilliárd forintot költöttünk, a parkot rendbetettük, az út túloldalán lévő honvédségi épületekből kettőt meghagytunk és kialakítottuk a vadászati múzeumot, illetve a történelmi vasútkiállítást, további terveink is vannak itt, ha nyer a pályázatunk. Megvásároltuk Fe-nékpusztát, mert fontos számunkra a rommező egységes kezelése.

Emellett távolabb, a Balaton déli partján Szántódpusztán is vannak terveink, amihez sikerült támogatást szereznünk, így hazánk egyetlen zárt majorsági telepét sikerült megmenteni attól, hogy lakóparkot építsenek a helyén. Később kialakulhat majd egy olyan együttműködés, hogy aki az egyik létesítményben megveszi a belépőt, kedvezmény kap a másik helyre is.

5-1.jpg

– A kastély fejlődése, a különböző projektek elindulása a foglalkoztatásra is jó hatással volt, ugye?
– Kezdetben huszonöten voltunk, most száznyolcvanan. A kastély az egyik legnagyobb foglalkoztató a környéken.

– Beszéljünk a jövőről. Milyen tervei vannak a kastélyt illetően?
– Örülnék egy utolsó ötéves „jutalomjátéknak”, ahol be tudnám fejezni mindazt, amit valamikor elkezdtem. Szeretném megérni azt az időt, amikor a történelmi kastélypark egyesül. Ez Magyarország egyetlen történelmi kastélyparkja, amely rekonstruálható. Ez a maga nemében páratlan kincs.

Hátránya legfeljebb annyi lehet, hogy öt forinttal több lesz a benzinpénz, ha kerülni kell a tervezett utca megszüntetés miatt.  A közeli bécsi kapu kiépíthető, ha pedig az összekötő út megépül, akkor az elkerülővel biztosan csillapítja a város forgalmát. Elviekben ez már jövőre megvalósulhat, hiszen több parkrekonstrukciós támogatásra is pályáztunk, jó eséllyel.

– Tervben van a Keleti Művészetek Házának kialakítása is, jól tudom?
– Igen.  Már most is legalább egymilliárd forintos ajándékkal rendelkezünk, s ha felépítjük ezt a házat, akkor legkevesebb további kilenc milliárd forintnyi értéket kapunk még műtárgyak formájában.

– Minden beszélgetéskor visszatérő téma az Amazon Szálló, ami most éppen nem a legszebb képét mutatja.
– Az Amazon is benne van ebben a projektben, én nagyon szeretném, ha jövőre már a történelmi magyar konyhát mutathatnánk be ott. Szeretnénk a kastélypark déli oldalán egy barokk kertet és a barokk parkot is. Régi vágyam – mivel Festetics György a legnagyobb szabadkőművesek közé tartozott – a szabadkőműves park létrehozása, ennek a tervei már elkészültek. Ez a rendelőintézet melletti területen lesz majd.

– A rendelőintézet marad a jelenlegi helyén?
– Igazság szerint jobb lenne, ha elköltözne a kórházba, ez a betegek szempontjából is előnyt jelentene. A kórház hajlandóságot mutat erre, hiszen 2010 után mindenképpen változtatni kell, mert a rendelőintézet nem felel meg az EU-konformnak. Folytatjuk a hintógyűjtemény bővítését, és felette egy a színházénál kisebb 300 fős konferenciát befogadó terem felújítását tervezzük.

Nem mondtunk le a postakocsi járatról sem. Szántódpusztát és Sümeget kötnénk így össze. Az útvonal kijelölése nagyjából megtörtént. Ez külsőségeiben páratlan dolog lesz: megérkezését kürtszó jelzi majd a város Fő terén, és alkalmi postabélyegzőt, egyéb érdekességeket is tervezünk mellé.

– A vendégforgalom hogy alakult az idén?
– Több mint 360 ezer látogatónk van évente, s ez a szám folyamatosan nő. Az első félévben 5-10 százalékkal több látogató volt a kastélyban mint az előző év hasonló időszakában. Július-augusztusban kicsit kevesebb volt a bevétel, de azzal is elégedett vagyok.

 A helyzet még tovább javulhatna, ha lenne egy nagyobb ingyenes parkoló. Keszthelyen nagyon drága a parkolás, jó megoldás lenne, hogy ha valaki felmutatja a kastélyba szóló jegyét, kapna hozzá négyórás ingyenes látogatói kocsihelyet. Így nem rohannának a vendégek, és kimennének a sétálóutcára is.

– Eddig szinte csak pozitívumokról beszéltünk, pedig biztosan vannak hiányosságok is.
– Sokan szóvá tették, amiért babakocsival nem lehet bejönni. A tolókocsisokkal más a helyzet, őket kollégáink felhozzák az emeletre. Ha emiatt időszakosan leállítjuk a forgalmat, azt mindenki megérti. Ám a babakocsik miatt zúgolódnak, hogy miért nem veszik ölbe a gyerekeket. Egy liftet mindenképpen beszerelünk a hátsó traktusban.

– Többször felmerült a park fizetőssé tételének ötlete.
– A keszthelyieknek nem kell majd belépőt váltani, és múzeumi belépő mellé sem kell külön fizetni. Viszont több tízezren vannak évente, akik bejönnek, virágot szednek, szemetelnek, a padokat arrébb cipelik. Ezért kérni fogjuk a tervezett 300-400 forintot, amikor elkészült a barokk park és egységes lesz a terület.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK