2025.01.16., csütörtök - GusztávZalaegerszeg időjárása

Archivum

Feléleszteni a Festetics-ménest

2011. március 29. kedd, 12:15
Címkék:

– A fenékpusztai Kiskastély egykor a Festetics család nyári rezidenciája volt. Az épület és a híres Festetics-ménes újjáélesztéséhez szükséges összeget különféle pályázatok révén elő kellene, és elő lehetne teremteni” – állítja dr. Merkei Attila, a Keszthelyi Akadémia Alapítvány igazgatója, aki szerint éppen 125 éve annak, hogy a „Fenék” névre keresztelt angol telivér német és osztrák lovasderbiket is megnyert.

 

 

Lovashírnevet szerezhetne Keszthely. A kép bal szélén dr. Bartos Ádám.

 

 

 
A turizmust, lótenyésztést és lovasoktatást szolgálva:

A keszthelyi egyetemen agrármérnökként végzett szakember munkában eltöltött éveinek első szakaszát az állattenyésztés, középső szakaszát a főiskolai oktatás, illetve a Földművelésügyi Minisztérium oktatási-kutatási-fejlesztési főosztályának vezetése, a harmadik, jelenlegi szakaszát a természet- és környezetvédelem, valamint az oktatás tölti, töltötte ki. Dr. Merkei Attila a Festetics család fenéki ménesén folyó Európa- és világszinten is kiemelkedő színvonalon folytatott lótenyésztéséről írta diplomadolgozatát több mint negyedszázada.

Szerinte, ennek a ménesnek azt a szerepet kellene betöltenie, amit a múltban is ellátott. A Kis-kastély felújítását, új istállók építését, apartmanház kialakítását, fedett lovarda és esetleg lóversenypálya létesítését kellene a Balatoni Fejlesztési Tanács, a város, a megye, az egyetem, a kastély, és a Fetetics família összefogásával, hazai és európai pályázati pénzek bevonásával mielőbb megkezdeni.

Merkei AttilaA grandiózus terv kivitelezéséhez a szakmai, szellemi alapok adottak, és most úgy tűnik, az akarat is megvan ahhoz, hogy a hihetetlen gazdag agrárhagyományokban bővelkedő térségben egy ménesközpont egyszerre szolgálja ki a turizmust, a lótenyésztést, az oktatást, a fajtanemesítést és a fajtafenntartást is.

Magyarországon a lovasközpont egyelőre ismeretlen fogalom, nem úgy az EU-országokban, ahol az idegenforgalom, a gasztronómia, a lovasoktatás és képzés mozgatórugóinak is számít egy-egy jól működő centrum. Az is belátható, hogy egy ilyen központ nem csak lóápolóknak, lovas oktatóknak kínálna munkát.

A magyar lóversenyszektor nem éli virágkorát, a versenylótenyésztés önmagában nem egy kitűnően jövedelmező üzlet, de a konkrét működtetésre vonatkozó stratégiai koncepció elkészülte és a célok lefektetése után a bevont partnerek sikerre vihetnék a programot, mert a fenékpusztai ménes egy mai napig jól csengő védjegy a lovas szektorban.

Dr. Bartos Ádám lótenyésztő szakmérnök, a Pannon Egyetem Georgikon Kar ménesgazda-képzésének szakfelelőse is úgy látja, Széchenyi István unokatestvére: Festetics László talán túl fényűző módon építette át a később zárgondnokság alá kerülő hírneves ménes épületegyüttesét, de mindenképp megalapozta Keszthely lovas hírnevét. Az egyetemi adjunktus elárulta: az angol telivértenyésztés és a galopp fénykora I. és II. Festetics Tasziló életének időszakára tehető.

A hazai angol telivértenyésztés, a lófuttatás, a lovas versenyeztetés fellegvára volt a fenékpusztai ménes egészen az első világháborút követő évekig. Európa egyik legszebb galoppistállója működött Keszthelyen. Az egyetem eddig is nagy örömmel vette mindazon kezdeményezéseket, amelyek e tradíció újjáépítésére vonatkoztak.

Partneri minőségben üdvözölték a nemrég elkészült rekonstrukciós terveket, már csak azért is, mert az első keszthelyi ménesmester gyakorlati és elméleti képzés a Festetics György által alapított Georgikon gazdasági tanintézetben indult útjára. A keszthelyi lovasélet hajdani dicső szimbóluma mostani állapotában valóban csalódás, főleg a külföldiek szemében. A szakemberképzés gyakorlati helyszíne úgy lehet működőképes, ha több lábon áll – erősítette meg a lovas szakember.

A magyar galoppversenyzés mostanság nem éli ugyan fénykorát, de idővel akár még egy Balaton-parti galopp-pályának is lenne létjogosultsága. A parlamenti tervekben szereplő új lovasstratégiának a része is lehetne a ménes felújítása, de a Magyar Lovasszövetség is célként fogalmazta meg, hogy megyénként létesüljön egy minden igényt kielégítő, a lovasoktatást és -képzést végző központ. Keszthely autópályán, repülővel is jól megközelíthető hely lett.

Nemzetünk egyik jól csengő védjegye a ló, ezért a turisztikai vonal fölfuttatása is eredményekkel kecsegtetne. A hazai fogadási rendszer átszerkesztésével, az országos fogadási hálózat újjáalakítása után, egy erős marketingtevékenységgel, nyereséget termelve, akár egy EU-színvonalú galopp versenypálya helye is lehet Keszthely, de első körben nem ez a cél. Komplett családi programokat szervezve a Festetics-allén hintós turizmus indulhatna a kastélyig, ami kuriózum lehetne.

Dr. Czoma LászlóDr. Czoma László, a Helikon Kastélymúzeum Kht. igazgatója, a Festetics-birtok felügyeletével megbízott intézmény vezetőjeként elmondta: a lovasközpont rekonstrukciójának előkészítésekor és a tervek összeállításakor is legelébb a Festetics-örökség megőrzésére figyeltek, arra, hogy a major teljes múltját a nagyközönség elé lehessen tárni.

Az igazgató a dicső hajdankorra utalva jelezte: az osztrák királyi ház az 1700-as években már spanyol vérrel nemesített lovakat tartott Fenéken, ahol a mai majorság helyén 300 éve már istállók álltak. A nemesítési helyükön: Fenékpusztán nevelt Festetics-lovak fantasztikus eredményeket hozva, Európa minden híres lóversenypályáján megfordultak az 1800-as évek második felétől kezdve egészen a második világháborúig. A fenéki Kiskastély és környezete később lengyár, téesz, iskola helyszíneként is működött a rendszerváltás időszakáig.

A kastélymúzeum öt éven keresztül gyűjtötte a pénzét, hogy mai árakon számítva több mint félmilliárd forintot áldozva, a magyar államtól megvásárolhassa Fenékpuszta ötvenhektáros, egészen a hévízi lefolyócsatornáig tartó területének jelentős részét, magtárastól, Kiskastélyostól. Az államtól azután minden évben csak ígéretek érkeztek a felújításra. A kastély mindeközben önerőből, a műemléki hatóság jóváhagyásával elkészítette a megújuló majorság rekonstrukciójának terveit. Az itt kiásásra került, több korhoz kötődő tárgyi emlékeket, relikviákat, illetve a fenéki ménes históriáját egy emeletes fogadóépületben tervezik bemutatni.

A Festetics-ménes újjáélesztése mellett lóversenypálya, lovaspólóhely kialakítása, fedett lovarda is a tervek között szerepel. – Folyamatosan írjuk a pályázatainkat, az engedélyezési tervek több 10 millió forintért elkészültek. A startpisztoly eldördülésére várunk, és úgy számolunk, hogy legalább félszáz keszthelyi embernek tudunk majd munkát kínálni. Másfél milliárd forintból a fenéki ménes teljes egészében helyrehozható. Ami elmarad, azt később kitermeli az önfenntartóvá tett lovasmajor – foglalta össze a közeljövő terveit dr. Czoma László.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK