2025.01.15., szerda - Lóránt, LorándZalaegerszeg időjárása

Archivum

Elütötték, otthagyták

2011. június 21. kedd, 12:54
Címkék:

Idén tavasszal is bőven akad megmentésre váró kis tollas jószág a Nyugat-Balatonnál. Az előző évekhez hasonlóan az elmúlt hetekben is sokan voltak olyanok, akik időt, fáradságot nem sajnálva vitték a madármentőkhöz a fészekből kipotyogott fiókákat vagy a másképp megsérült felnőtt madarakat.

 

 
Gólyát, baglyot is ápolnak

Ahogy az korábban is lenni szokott, idén májustól is megnövekedtek a feladatok a Fenékpusztai Madárgyűrűző és Madármentő Állomáson. Benke Szabolcs, a létesítmény vezetője elmondta, hogy ilyentájt sok madarat visznek be a madárkórházba. Szinte minden évben, így most is van bagolyfióka, illetve más madár, amit lefújt a szél a fáról, vagy kiesett a fészekből.

A szakember szerint a legjobb megoldás ilyenkor lehetőség szerint helyben megoldani a problémát, például visszatenni a fára, vagy betenni egy bokor alá, mivel jó esetben a szülei keresik, és így jó esélyük van a túlélésre. Persze ha annyira apró, gyámoltan kis jószágról van szó, hogy szerencsésebbnek tűnik a menhelyen történő gondozás, akkor ott mindenképpen biztosítanak neki helyet és ellátást. Benke Szabolcs elmondta, hogy évente átlagban mintegy 300–400 madár kerül be hozzájuk.

Bár az anyagi és a személyi ellátottsággal is akadnak problémáik, mindent megtesznek a beteg szárnyasokért. Mint mondta: hárman vannak, akik rendszeresen kiveszik a részüket a munkából, de örömmel fogadják az előre bejelentkező természetvédőket, akiktől a sátorhelyért cserébe csupán némi önkéntes munkát várnak. A segítség elkel bőven, hiszen az állatok gondozása, etetése főállásuk mellett nem egyszerű feladat.

A gólyák esetében továbbra is nagy gondot jelentenek a magasfeszültségű vezetékek. Igaz, az úgynevezett „Akadálymentes égbolt program” keretében keresik az együttműködés lehetőségét az áramszolgáltató képviselői és az állatvédők. Ez is az egyik oka annak, hogy Zalában nagyon kevés a gólya. Tavaly száz fészket számoltak össze a megyében, ezekből mintegy 150 fióka kelt ki. Közülük 25 sorsát tudták követni, és kiderült, hogy tíz százalékukat áramütés érte.

Sokan még ma is emlékeznek arra a teskándi esetre, amikor valaki azért lőtt ki egy gólyát a fészekből, mert az piszkot csinált. Mindenki tudja, hogy ki volt az illető, ám mint mondják, a törvény hiába adott volna rá lehetőséget, a büntetést megúszta. Fenékpusztára Nagyradáról vittek be fehérgólyát az elmúlt hetekben. Egy autó feltehetően elütötte, majd a sofőr sorsára hagyta a magatehetetlen állatot. Egy másik jármű utasai adták át a menhely munkatársainak.

Benke Szabolcs szerint medencetörése és belső sérülése is lehet, így sajnos nagy az esélye annak, hogy elpusztul. Statisztikáik szerint a bekerült madarak mintegy felét néhány napos vagy hetes lábadozás után el tudják engedni, fiókáknál ez az arány kilencven százalékos. Akad azonban  olyan egerészölyv és bagoly, amely hosszú évek óta ott él, és várhatóan ez már így is marad. Tapasztalataik szerint az is gyakran előfordul, hogy az ott kezelt madarak visszatérnek, vagy az állomás közelében maradnak jó ideig. Tavaly a röpdéből öt fiatal gólya kelt útra, idén már tíznél is több.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK