Archivum
Zenélőóra kivetítve
Lezárult a 2015-ös nemzetközi rezidenciaprogram-szezon a D'clinic Studiosban. A művésztelep Lendváról költözött Zalaegerszegre a nyár folyamán, azóta havi rendszerességgel érkeztek képzőművészek a városba, akik egy-egy hónap alatt hoztak össze – a programtól függően – egyéni, vagy közös projektet.
Szezonzárás a D'clinicben
Az idei utolsó bemutatón Anna Rose (USA), Jane Fogarty (Írország), Dervla O'Flaherty (Írország) munkáit ismerhette meg a közönség. Az itt készült művek egy részén fellelhetők zalaegerszegi motívumok; vagyis alkotások tükrözik azt, hogy a külföldről érkező alkotók miképp látták a várost, az itt töltött egy hónap alatt.
Dervla O'Flaherty például az itteni épületek ablakai, illetve az általuk kirajzolt mintázatok iránt érdeklődött, és ezt dolgozta fel rajzaiban. Nagyon sokat sétált a belvárosban és megfigyelte a nyílászárók különös formáit, amik szerinte nagyon egyediek; más országokban még nem látott hasonlókat. Amolyan gondolati térképeket készített ennek alapján, amik nem azt a célt szolgálják, hogy utat találjunk, hanem csak megmutatják azokat a dolgokat, amikre útközben rábukkanunk.
Anna Rose egy video vetítés-sorozatba sűrített az itt szerzett élményeit és tapasztalatait. A városháza előtti zenélő óra, valamint a népművészeti hagyományok, azon belül is a textilek adták a munkák alapötletét. A videók állandó eleme lett például a hímzőkeret kör alakú formája, ami egyik alkotáson összemosódik a zenélő óra mechanikus képével; a háttérből megszólaltatva a "Hallottad-e hírét Zalaegerszegnek" dallamát és az utca zaját egyaránt. A művész azt mesélte: ezekben a munkákban a helyiek ismerős motívumokra bukkanhatnak, ám benne van az ő idegensége is.
Jane Fogarty a Zalaegerszegen eltöltött heteit arra használta fel, hogy új ötleteket szerezzen ahhoz a témához, amivel egyébként is foglalkozik: a papírhoz való viszonyunk kutatása, és a papír mint lehetőség. A művész kollázsokat, rajzokat, festményeket és szobrokat készít papírból.
A program keretében színes, miniatűr szobrokat készített textilből, papírból és gipszből, amiket összenyomással rétegzett egymásra. Így készültek el a pici, színes három dimenziós alakzatok. A festményekhez hasonlóan a szobrok is színek rétegeiből állnak, és ez a rétegződés jól látszik a műveken is.
A rezidenciaprogram egy pár hónapos téli szünetet követően várhatóan 2016 tavaszán folytatódik.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Zalaegerszegi könyvadomány a baróti iskola könyvtáránakA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumZajlik a Landorhegyi úton a vízvezeték kiváltásaPataki Botond ismét magyar bajnok!Bravúrgyőzelemmel indította a rájátszást a ZTE NKKForgalomelterelés a HEMO épületénélVédekezés a kibercsalások ellenEgyetemi napok és városi diáknapok ZalaegerszegenMagyar Péter a Nemzet Hangja konzultáció kapcsán járt ZalábanSzili Péter és Magyar Enikő közös koncertje Zalaszentlászlón -
rovatunk hírei
Ómagyar Mária siralom - Szubjektív tárlatvezetés a Budaházi 70+1 kiállításbanJazzSzerda - Happy Dixieland Band Hévíz&Malek AndreaGöcseji Tavaszköszöntő 2025.Zalai Múzeum 27. kötetbemutatóVilágjáró - KenyaTavaszi daloló a Zala zenekarralFürdőtörténeti sétaMészi 65 - Mészáros T. László életmű kiállításaBudaházi 70 (+1) - Budaházi Tibor kiállításaLemezbörzeeeeee..... top 10
A gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumA fiúk körében is népszerű a fodrászat, főleg a barberkedésPörgős évadzárót kínál a Hotel MentholÖsszefogás a barlahidai barokk orgona megmentéséértZalaegerszegi kosaras sikerek az országos diákolimpián Egyetemi napok és városi diáknapok ZalaegerszegenSzentmihályi Imre előtt tiszteleg a Zalai Múzeum 27. számaForgalomelterelés a HEMO épületénélMindkét irányban járható a Kosztolányi utca ZalaegerszegenPanácz Antal nevét viseli a Landorhegyi Iskola tornacsarnoka