Archivum
Cenzúra nélkül fotózhattak
Különleges, és országos viszonylatban is egyedülálló történeti albumot mutattak be a Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtárban. Több évnyi gyűjtőmunka és civil összefogás eredményeképpen született meg a Zalai honvédek a Donnál című képeskönyv, mely Molnár András történész (a zalai levéltár igazgatója) és Szabó Péter hadtörténész közös munkája.
Zalai honvédek képei a Don mellől
A kötetbemutatón Kiss Gábor könyvtárigazgató bevezetésképpen elmondta: korábban már napvilágot látott a "Zalaegerszegi honvédek a Donnál - A magyar királyi 17. honvéd gyalogezred III. zászlóaljának története" című kötet, mely az 1942-43 közötti időszak történéseit dolgozta fel. Már az akkori anyaggyűjtéskor is látszott, hogy a leszármazottaknál rengeteg korbeli fotó található. Az összefogás, valamint a kitartó gyűjtő- és feldolgozómunka eredményeképpen tarthatjuk most kezünkbe ezt a páratlan történelmi fotóalbumot.
A kötet 543 archív felvételt tartalmaz, melyeket Zóka Gyula fotográfus digitalizált - és ha kellett - újított fel. A képeket a szerkesztők hetven családtól gyűjtötték be. Molnár András elmondta: tulajdonképpen amatőr fényképészek albumának is hívhatnánk a könyvet, hiszen nem haditudósítók, hanem a 9. honvéd könnyű hadosztály frontra vezényelt zalai katonái készítették a felvételeket. Ezekből állította össze a két szerkesztő a hadosztály képes történeti vázlatát, képaláírásokkal és kísérőszövegekkel kiegészítve a látványt. A fotók a Don mellé vezényelt katonák mindennapi életébe engednek bepillantást.
A történész szerint érdekes, hogy míg a frontra vezényelt katonák levelezéseit cenzúrázták, addig a fotókat nem. A magyar katonai vezetés a 40-es években még nem ismerte fel a képek dokumentatív és történeti erejét, így egyáltalán nem tiltották azt, hogy a katonák otthonról hozott gépeikkel fényképeket készítsenek. Persze sok kép elkallódott, megsemmisült, vagy károsodott a doni ütközet, vagy a hazavezető út során. Olyan is előfordult, hogy a tulajdonos félve a megtorlástól maga semmisítette meg a felvételt. Szerencsére azonban rengeteg jó minőségű, vagy enyhén sérült fotó rejlett még a családoknál, amelyből sikerült egy kötetre valót összegyűjteni.
A szerző nem titkolta, hogy az albumkiadás pénzigényes volt. A 2,5 millió forintot a levéltár egyedül nem tudta volna előteremteni. A könyv megjelenését így a kulturális alap, a zalaegerszegi önkormányzat kulturális bizottsága, a Millecentenáriumi Közalapítvány és a Degré-honismereti alapítvány is támogatta. Ezen kívül Bódis Péter, Závodszky István (a zalaegerszegi zászlóalj géppuskás századának parancsnoka) örököse is hozzájárult a kötet kiadásához.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
A HEMO felújítása miatt forgalomterelés ZalaegerszegenHárom zalai gimnázium is a legjobb 100 között vanAz 50 éves Zalaegerszegi Városi Fúvószenekar volt a Lokálpatrióta Klub vendégeÁldozatot követelt a tűz LetenyénVáros a tévésorozatok mentén - belvárosi séta ZalaegerszegenA képviselők elfogadták Zalaegerszeg 2025-ös költségvetésétNehezen szűrik ki a magyarok az álhíreket, a fiatalokra ez még inkább igazVersíró pályázat Németh Miklós grafikáira21. alkalommal írt alá támogatói szerződést a Zalaszám és az atlétika klubZalaegerszegre érkezik a FIRST LEGO League nemzeti döntője -
rovatunk hírei
Keserédes győzelem a szezonzárónA bronz már megvanHajrában kicsikart győzelemElőnyben a fővárosiakTávolodóban az élvonalTovább élnek a feljutási reményekA győzelem bajnoki címet értJól hajráztak a hazaiakAz edzőváltás sem segítettVisszavágott a bajnok top 10
Elhunyt Zóka Gyula fotográfusMár a jövő évadra készül a Hevesi Sándor SzínházHárom zalai gimnázium is a legjobb 100 között vanMűtét vár Pap Lujzára, átveszik a szerepeitZalaegerszegen is bemutatta könyvét Alföldi RóbertHatvanéves a zalaegerszegi buszállomásMérföldkő - művészeti gimnazisták kiállításaIsmét állatkerti minősítést kapott a Csácsi állatotthonÍgy éltünk a ’80-as években: új kiállításra készül a Göcseji MúzeumMorandini és szocreál a Zala Vármegyei Építész Kamara estjén