Archivum
Cenzúra nélkül fotózhattak
Különleges, és országos viszonylatban is egyedülálló történeti albumot mutattak be a Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtárban. Több évnyi gyűjtőmunka és civil összefogás eredményeképpen született meg a Zalai honvédek a Donnál című képeskönyv, mely Molnár András történész (a zalai levéltár igazgatója) és Szabó Péter hadtörténész közös munkája.
Zalai honvédek képei a Don mellől
A kötetbemutatón Kiss Gábor könyvtárigazgató bevezetésképpen elmondta: korábban már napvilágot látott a "Zalaegerszegi honvédek a Donnál - A magyar királyi 17. honvéd gyalogezred III. zászlóaljának története" című kötet, mely az 1942-43 közötti időszak történéseit dolgozta fel. Már az akkori anyaggyűjtéskor is látszott, hogy a leszármazottaknál rengeteg korbeli fotó található. Az összefogás, valamint a kitartó gyűjtő- és feldolgozómunka eredményeképpen tarthatjuk most kezünkbe ezt a páratlan történelmi fotóalbumot.
A kötet 543 archív felvételt tartalmaz, melyeket Zóka Gyula fotográfus digitalizált - és ha kellett - újított fel. A képeket a szerkesztők hetven családtól gyűjtötték be. Molnár András elmondta: tulajdonképpen amatőr fényképészek albumának is hívhatnánk a könyvet, hiszen nem haditudósítók, hanem a 9. honvéd könnyű hadosztály frontra vezényelt zalai katonái készítették a felvételeket. Ezekből állította össze a két szerkesztő a hadosztály képes történeti vázlatát, képaláírásokkal és kísérőszövegekkel kiegészítve a látványt. A fotók a Don mellé vezényelt katonák mindennapi életébe engednek bepillantást.
A történész szerint érdekes, hogy míg a frontra vezényelt katonák levelezéseit cenzúrázták, addig a fotókat nem. A magyar katonai vezetés a 40-es években még nem ismerte fel a képek dokumentatív és történeti erejét, így egyáltalán nem tiltották azt, hogy a katonák otthonról hozott gépeikkel fényképeket készítsenek. Persze sok kép elkallódott, megsemmisült, vagy károsodott a doni ütközet, vagy a hazavezető út során. Olyan is előfordult, hogy a tulajdonos félve a megtorlástól maga semmisítette meg a felvételt. Szerencsére azonban rengeteg jó minőségű, vagy enyhén sérült fotó rejlett még a családoknál, amelyből sikerült egy kötetre valót összegyűjteni.
A szerző nem titkolta, hogy az albumkiadás pénzigényes volt. A 2,5 millió forintot a levéltár egyedül nem tudta volna előteremteni. A könyv megjelenését így a kulturális alap, a zalaegerszegi önkormányzat kulturális bizottsága, a Millecentenáriumi Közalapítvány és a Degré-honismereti alapítvány is támogatta. Ezen kívül Bódis Péter, Závodszky István (a zalaegerszegi zászlóalj géppuskás századának parancsnoka) örököse is hozzájárult a kötet kiadásához.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Zalaegerszegi könyvadomány a baróti iskola könyvtáránakA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumZajlik a Landorhegyi úton a vízvezeték kiváltásaPataki Botond ismét magyar bajnok!Bravúrgyőzelemmel indította a rájátszást a ZTE NKKForgalomelterelés a HEMO épületénélVédekezés a kibercsalások ellenEgyetemi napok és városi diáknapok ZalaegerszegenMagyar Péter a Nemzet Hangja konzultáció kapcsán járt ZalábanSzili Péter és Magyar Enikő közös koncertje Zalaszentlászlón -
rovatunk hírei
Ómagyar Mária siralom - Szubjektív tárlatvezetés a Budaházi 70+1 kiállításbanJazzSzerda - Happy Dixieland Band Hévíz&Malek AndreaGöcseji Tavaszköszöntő 2025.Zalai Múzeum 27. kötetbemutatóVilágjáró - KenyaTavaszi daloló a Zala zenekarralFürdőtörténeti sétaMészi 65 - Mészáros T. László életmű kiállításaBudaházi 70 (+1) - Budaházi Tibor kiállításaLemezbörzeeeeee..... top 10
A gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumA fiúk körében is népszerű a fodrászat, főleg a barberkedésPörgős évadzárót kínál a Hotel MentholÖsszefogás a barlahidai barokk orgona megmentéséértZalaegerszegi kosaras sikerek az országos diákolimpián Egyetemi napok és városi diáknapok ZalaegerszegenSzentmihályi Imre előtt tiszteleg a Zalai Múzeum 27. számaForgalomelterelés a HEMO épületénélMindkét irányban járható a Kosztolányi utca ZalaegerszegenPanácz Antal nevét viseli a Landorhegyi Iskola tornacsarnoka