Archivum
Békés diadalmenet volt
A zalai honvédek 1940-es erdélyi bevonulásának állít emléket Molnár András történész (az MNL Zalai Megyei Levéltárának igazgatója), és dr. Szabó Péter hadtörténész (a Hadtörténeti Intézet és Múzeum tudományos főmunkatársa) legújabb közös kötete.
Kötet az erdélyi bevonulásról
A Zalai honvédek Erdélyben című forráskiadványt a közelmúltban mutatták be a Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtárban. A személyes emlékekkel, családi történetekkel is fűszerezett kötetbemutatón a szerzőkön kívül részt vett Balaicz Zoltán polgármester és Illésfalvi Péter hadtörténész, a Honvédelmi Minisztérium háborús kegyeleti főosztályának főtanácsosa is.
Bevezetésképpen Kiss Gábor könyvtárigazgató elmondta: a II. világháborúban részt vett zalai honvédekkel kapcsolatos történeti kutatások huszonöt évvel ezelőtt kezdődtek. Az első kötet 1992-ben jelent meg Frontnaplók a Don-kanyarból címmel, mely szintén Molnár András és Szabó Péter munkája volt. Az azóta eltelt évtizedekben a kutatómunka intenzívebbé vált, a háború 75. évfordulója kapcsán pedig még inkább felélénkült. Köszönhetően annak is, hogy a családok egyre inkább mertek beszélni a témáról, és egyre inkább napvilágra merték hozni az addig rejtegetett régi fotókat és egyéb dokumentumokat. Többek között ez is az oka annak, hogy az utóbbi években egyre több kötet jelenhetett meg a témával kapcsolatban.
Az előző kiadványok inkább az 1942-43-as esztendő eseményeit, és a zalai bakákra vonatkozó emlékeit dolgozták fel. A Zalai honvédek Erdélyben című könyv ezek előzményének tekinthető; az 1940-es észak-erdélyi és székelyföldi bevonulásról, és annak előkészületeiről szól. Azokról a hónapokról, mikor a magyar királyi honvédség alakulatai a második bécsi döntés értelmében megkezdték az erdélyi területek birtokbavételét. A 2. hadsereg III. hadtestének kötelékébe tartozó nagykanizsai 9. gyalogdandár katonái a Sebes-Körös völgyében vonultak be a visszatért területekre 1940. szeptember 6-11. között. A zalai honvédek bevonulása békés diadalmenet volt; incidensek, atrocitások sehol sem voltak. A román uralom alól felszabadult magyar lakosság pedig mindenütt kitörő lelkesedéssel fogadta a honvédeket. Az Észak-Erdélyben töltött hetek felejthetetlen élményt jelentett a bakák számára. Nem csoda, hogy a mozgósítás és bevonulás pillanatait és fontos eseményeit sok honvéd örökítette meg: volt, aki leveleket, naplókat írt, mások pedig fotográfiákat készítettek, ami a polgárság körében népszerű hobbinak számított. A mostani kötet ezekből a régi dokumentumokból válogat.
Illésfalvi Péter szerint a könyv akár fotóalbumnak (hiszen 246 kép található benne), történeti áttekintésnek vagy forráskiadványnak is tekinthető, hiszen korabeli fényképeket és személyes visszaemlékezéseket egyaránt tartalmaz. Számára a legizgalmasabbak a fotók volt, mert hadtörténészként több mint tíz évig foglalkozott korabeli felvételek feldolgozásával, rendszerezésével.
Szabó Péter hozzátette: nemcsak a családoknál fellelhető anyagokból dolgoztak, hanem a korabeli sajtóhírek egy részét is a kötetbe rendezték. Lehetőségeik azonban terjedelmi okokból korlátozottak voltak.
A könyvből kimaradt például 146 fotográfia, amit viszont egy virtuális kiállításon meg lehet tekinteni a zalai levéltár honlapján. Molnár András ezzel kapcsolatban elmondta: ezek a képek is komoly értéket képviselnek, de helyhiány vagy az eredeti kép nem megfelelő minősége miatt kimaradtak a könyvből. Ezeket a képeket a honlapon négy nagy fejezetbe (mozgósítás, bevonulás, kolozsvári hetek, hazaszállítás) rendezték, ezen kívül a fotók készítőiről is látható egy portrésorozat. A levéltár igazgatója megköszönte Zóka Gyula fotográfusnak a régi felvételek digitalizálását és felújítását, ami legalább akkora munkát jelentett, mint magának a könyvnek a megszerkesztése.
A kiadvány néhány zalai és fővárosi könyvesboltban, valamint a levéltárban vásárolható meg.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Megújul a zalaegerszegi Malom utca egy szakaszaElismeréseket adtak át a szociális munka napján ZalaegerszegenMarosvásárhelyre érkezett a Zala Vármegyei Utazó Tárlat50 éves a Petőfi utcai óvodaEzüst Eötvös-díj a Kölcsey-gimnáziumnakKönyvet ábrázoló fotót kapott a könyvtárHorváth Imre az "Év állományvédelmi szakembere" Gyertyagyújtás a november 4-i gyásznaponVisszatér a Volánbusz zalaegerszegi és győri vonalaira a hidrogén-üzemanyagcellás tesztautóbuszMit kell tudni a Magyar Nemzeti Bank és a Pénzügyi Békéltető Testületi fogyasztóvédelmi eljárásról -
rovatunk hírei
Lépj közelebb, ismerd meg a mi világunkat!Akadálymentes rendőrségi ügyfélszolgálatokVáltozások a mozgáskorlátozottak közlekedési kedvezményeibenAkadálymentes BíróságVáltozások a mozgáskorlátozottak közlekedési kedvezményeibenAkadálymentes BíróságIFJÚSÁGI KÖZGYŰLÉS - 2011. szeptember 2.IFJÚSÁGI KÖZGYŰLÉS - 2011. szeptember 2.Turbuly Lilla a könyvesházbanTrianoni megemlékezés top 10
Gyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatÁtépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánKamarák háza: miért lett a vörös kő helyett csiszolt mészkő?Bőröndmese a Hevesi Sándor SzínházbanSzületésnapja alkalmából emlékeztek Fischer GyörgyreKönyvet ábrázoló fotót kapott a könyvtárNovember 4-i megemlékezés és útlezárás Zalaegerszegen