Archivum
Az utóvédek utóvédjei voltak
Újabb kötettel gazdagodott a doni harcokban részt vevő zalai honvédek története. Az elmúlt héten a Deák Ferenc Megyei és Városi Könyvtárban került bemutatásra Molnár András és dr. Szabó Péter szerzőpáros legújabb, kétkötetes (közel 800 oldalas) munkája, az "Utóvédként a Donnál. Hadiokmányok, harctéri naplók és visszaemlékezések a magyar királyi 9. honvéd könnyű hadosztály történetéhez 1942-43" című könyv.
Zalaiak a Donnál – két kötetben
Molnár Andrással (MNL Zala Megyei Levéltára igazgatója) és dr. Szabó Péterrel (a Hadtörténeti Intézet tudományos főmunkatársa) Kiss Gábor könyvtárigazgató beszélgetett. A zalai levéltár igazgatója elmondta: nem előzmények nélküli ez a kötet, hiszen éppen huszonkét évvel ezelőtt jelent meg az első vékony kiadvány, mely mindössze négy honvéd naplóját tartalmazta. A rendszerváltozást követő években a családok még nem szívesen hozták nyilvánosságra a nagyapák, dédapák történeteit, hiszen a szocializmus évtizedei alatt nem lehetett beszélni a témáról. A 2000-es évektől azonban mind nagyobb számban kerültek elő dokumentumok, amik korabeli naplókat, feljegyzéseket, leveleket és a harctéren készült (nem propaganda célú) fotográfiákat tartalmaznak. Ez utóbbiakból tavaly jelent meg egy országosan is egyedülálló képes album, ami a zalai honvédek fronton töltött mindennapi életébe enged bepillantást.
Szabó Péter elmondta: a mostani könyv egyik érdekessége, hogy egy több száz nevet tartalmazó személyi adattárt és hadiokmányokat (főleg a Don-kanyarnál írt naplókat, jegyzeteket) tartalmaz. A 9. honvéd hadosztály (vagy más néven kanizsai honvéd könnyű hadosztály) katonái közül nagyon sokan írtak naplót. Volt, aki csak napi egy-két mondatot jegyzett fel a noteszébe az időjárásról, vagy hogy volt-e aznap támadás. Mások viszont irodalmi stílusban, több oldalas jegyzeteket is készítettek aktuális érzelmi állapotukról, és a napi eseményekről (ilyen volt a zalaegerszegi Németh József is). A naplók többsége azonban a doni visszavonulás kezdetekor "elhallgatott".
A kötet címével kapcsolatban Molnár András azt is elmesélte, hogy a zalaegerszegi zászlóalj volt az utolsó alakulat, aki elhagyta a területet. Őket vezényelték ki és vetették be legelőször, majd ők is hagyták el legutoljára a harcteret. Ilyen értelemben az utóvédek utóvédjeinek számítottak, és érthető módon a veszteségeik is óriásiak voltak. Az alakulat kétharmada megsemmisült.
A szerzőpáros a következő években is szeretné folytatni a munkát, hiszen folyamatosan kerülnek elő dokumentumok. Szabó Péter fel szeretné dolgozni a teljes hadosztály veszteségét, amit egy adatbázisba, majd kötetbe rendezne. Ez körülbelül tizenegyezer fő adatait jelenti, ám körülbelül nyolcezer már a rendelkezésükre áll.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Megújul a zalaegerszegi Malom utca egy szakaszaElismeréseket adtak át a szociális munka napján ZalaegerszegenMarosvásárhelyre érkezett a Zala Vármegyei Utazó Tárlat50 éves a Petőfi utcai óvodaEzüst Eötvös-díj a Kölcsey-gimnáziumnakKönyvet ábrázoló fotót kapott a könyvtárHorváth Imre az "Év állományvédelmi szakembere" Gyertyagyújtás a november 4-i gyásznaponVisszatér a Volánbusz zalaegerszegi és győri vonalaira a hidrogén-üzemanyagcellás tesztautóbuszMit kell tudni a Magyar Nemzeti Bank és a Pénzügyi Békéltető Testületi fogyasztóvédelmi eljárásról -
rovatunk hírei
Lépj közelebb, ismerd meg a mi világunkat!Akadálymentes rendőrségi ügyfélszolgálatokVáltozások a mozgáskorlátozottak közlekedési kedvezményeibenAkadálymentes BíróságVáltozások a mozgáskorlátozottak közlekedési kedvezményeibenAkadálymentes BíróságIFJÚSÁGI KÖZGYŰLÉS - 2011. szeptember 2.IFJÚSÁGI KÖZGYŰLÉS - 2011. szeptember 2.Turbuly Lilla a könyvesházbanTrianoni megemlékezés top 10
Gyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatÁtépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánKamarák háza: miért lett a vörös kő helyett csiszolt mészkő?Bőröndmese a Hevesi Sándor SzínházbanSzületésnapja alkalmából emlékeztek Fischer GyörgyreKönyvet ábrázoló fotót kapott a könyvtárNovember 4-i megemlékezés és útlezárás Zalaegerszegen