2024.11.27., szerda - VirgilZalaegerszeg időjárása

Archivum

Szükség esetén etessünk

2011. december 08. csütörtök, 18:02
Címkék:

A téli madáretetés sokak számára egyfajta misszió. Családi -és emeletes házakban is gyakran kapnak kedvet az emberek, hogy a téli időszakban élelemmel lássák el a madarakat. De mikor járunk el helyesen, s milyen etető és milyen táplálék jó számukra? Ezzel kapcsolatban kérdeztük Darázsi Zsoltot, a madártani egyesület zalai titkárát.

 

A magyarokra gyakran a "hess madár" mentalitás a jellemző

- Csak szükség esetén és módjával etessünk - mondta a szakember. - Ez azt jelenti, hogy csak nulla fok alatt, illetve, ha hó, jég, ónos eső takarja a környezetet. Melegebb és csapadékmentes időszakban erre nincs szükség. A túl sok élelem, túl sok madarat vonz, ami felborítja a környezet egyensúlyát. Egy kertben néhány cinke kívánatos, különben később letarolják a természetben található természetes táplálékul szolgáló rovarokat. Legjobb az automataetető, mert itt a legkisebb a pazarlás, illetve ha néhány napig nem vagyunk otthon, akkor is megoldott az etetés. Sótlan, füstöletlen, nyers szalonnát is helyezhetünk ki, illetve diót, napraforgót, kölest, félbevágott almát. De semmi feldolgozott élelmiszert ne. Az etetőt olyan helyre helyezzük, ahol a madarak meg tudják közelíteni, de ragadozó nem, tehát kellő magasságba és a közelben legyen búvóhelyül bokor. Jó, ha vizet is teszünk ki, illetve száraz homokot, hogy tudjanak a madarak fürödni. A kitisztított odúkat éjszakai pihenőként használják a madarak. Nem kell semmivel kibélelni, csak kitakarítani. Családi kertnél 4-5 odú is kihelyezhető.

madareteto

Csak nulla fok alatt etessük a madarakat


- Mi a helyzet az emeletes házaknál?

- Hollandiában van példa madárbarát emeletes házra. Azaz itt is etetők, itatók és odúk vannak az erkélyeken. Azért a szomszédokkal jó mindezt egyeztetni és túlzásba sem kell esni. De egy-egy cinke, rozsdafarkú odú itt is elfér. Akár a denevérnek is lehet odút kitenni, akkor nem az ablaktokba fészkel- jegyezte meg a szakember. Számos tanács olvasható az egyesület honlapján a www.mme.hu oldalon is.

- A felmelegedett környezetben milyen a vándorlási kedv?

- Nem mindig volt vándorlás, a jégkorszak előtt nem. De egyébként mindig vannak nagyobb kockázatot vállaló egyedek, akik korábban érkeznek, illetve később kelnek útra. Az idén a téli vendégek nagy része még nem érkezett meg. Érdekes, hogy az északról jövő madarak sokkal szelídebbek. Ott más az emberek hozzáállása is a madarakhoz. Itt inkább a "hess madár" jellemző. És még van helyben néhány gólya, amely nem kelt útra. Egyelőre találnak még élelmet. Régen ritkaság volt az itt maradó gólya, ma egyre gyakoribb. A nagy kócsagnál is egyre gyakoribb az áttelelés.

darazsi-zsolt

Darázsi Zsolt


- A gólyának milyen élelmet adhatunk?

- Nyers csirkenyakat, kalapáccsal megtörve.

- Néhány éve még a fecskék és a gólyák fokozott veszélyeztetettségére hívta fel a figyelmet. Javult a helyzet kicsit?

- Egy kicsit igen, de igazából a fecske esetében az ember nem túl sokat tehet. Akkor igen, ha újra lenne a falvakban állattartás az istállókban. Ami viszont egyértelműen az emberi beavatkozás javára írható, a kerecsensólymok számának növekedése. Külön programunk volt a fészeképítésre és a számuk megemelkedett.

- Jövőre mi lesz az év madara?

- Az egerészölyv. Az országban civilek között szervezett szavazás eredményeként.

- Működnek - e a népszerű madármegfigyelő kamerák?

- Igen, közkívánatra a zalaistvándi is üzemel, bár inkább csak a tájban lehet most gyönyörködni. Nyíregyházán és Budapesten viszont van madáretetőre telepített kamera, melyek szintén a honlapon keresztül érhetők el.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK