2024.07.03., szerda - Kornél, SomaZalaegerszeg időjárása

Archivum

Vonzások és választások

2016. január 15. péntek, 15:55
Címkék:

Az átlagos archoz jobban vonzódunk, mint az egyénihez. A nők menstruációs ciklusa befolyásolja, hogy éppen egy maszkulinabb, vagy egy nőiesebb férfit találnak-e szimpatikusnak. A férfiak kevésbé emlékeznek az első randevú beszélgetésének részleteire; bár a kapcsolat elején többet beszélnek, mint házasságban.

 bereczkei 1

Pszicho Est a rejtett indítékokról

Hogyan befolyásolják bizonyos rejtett, tudat alatti indítékok vonzódásainkat és párválasztásainkat? Milyen evolúciós előnyökben rejlik a siker titka? Ilyen és ehhez hasonló kérdések merültek fel a Mimosa kávéházban megrendezett második Pszicho Esten, melynek témája az evolúciós pszichológia volt. Nagy Réka klinikai szakpszichológus ezúttal prof. dr. Bereczkei Tamással, a PTE Pszichológiai Intézetének vezetőjével beszélgetett; mégpedig a már említett rejtett indítékokról.

Bereczkei Tamás mindenekelőtt elmondta: az evolúciós pszichológia a pszichés jelenségek hátterét vizsgálja. A Pécsi Tudományegyetemen több mint tíz éve működik egy evolúciós kutatócsoport. A csapatban dolgozó hallgatók és doktoranduszok a professzor vezetésével a társadalomban létrejött szociális kapcsolatok vizsgálatával és elemzésével foglalkoznak. Így például az önzetlenséggel, különböző viselkedési módszerekkel, párválasztással és arcelemzéssel. Az arcvizsgálatokból kiderült, hogy az átlagos arcot szebbnek látjuk, mint az egyénit. Az "átlagos" nők esetében például nagy szemeket, kisebb orrot, keskenyebb állat és lágyabb vonásokat jelent. A vonzerőt emeli a fiatalos jelleg, a gyermekiségre utaló vonások; szőke haj, kék szem. Evolúciós szempontból ugyanis a fiatalság a termékenységgel kapcsolható össze. Érdekes ugyanakkor, hogy míg a korábbi évszázadokban a teltebb nőkkel azonosították a termékenységet, ma inkább a vékonyabb, de sportos nők a tetszetősebbek. A megfelelő testzsír, valamint a derék/csípő arány azonban most is fontos kritérium. Evolúciós szempontból mindez az egészséggel, a magzat védelmével és a gyermek kihordásának képességével függ össze.

Az, hogy mi a szép, persze kultúránként és koronként változik. Az evolúciós pszichológiai kutatásokból az derül ki, hogy az engedheti meg magának, hogy szép legyen, akinek jók a genetikai adottságai; vagyis genetikailag sokféle. Ez ugyanis magasabb immunképességre utal. Az ősapák/ősanyák még nem azt nézték, hogy valaki szép-e, hanem hogy egészséges-e. Egy idő után pedig azt látták szépnek, ami egészséges.

Bereczkei Tamás a vonzódásokkal kapcsolatban elmondta: a vizsgálatok szerint a menstruációs ciklus alatt nemcsak a nők viselkedése változik meg, hanem az is, hogy milyen típusú férfiakat tartanak vonzónak. A termékeny napokon a maszkulinabb, míg a ciklus végpontjainál a femininebb (érzékenyebb, gondoskodóbb) férfiakat látják szebbnek. Érdekes, hogy ez utóbbiakat részesítik akkor is előnyben, hogyha hosszú távú kapcsolatot szeretnének.

A termékeny napokra esik a nők "félrelépése", hiszen ezzel növekszik a teherbeesés esés esélye. A férfiak és a nők ugyanakkor máshogy viszonyulnak a rövid/alkalmi kapcsolatokhoz. A hölgyek a párválasztásnál ekkor is ugyanazon kritériumok mentén választanak, mint más esetekben, és náluk mindig benne van a hosszú távú kapcsolat lehetősége is a választásban. Míg a férfiaknál ez nem jellemző. A hosszú távú kapcsolatot (illetve annak lehetőségét) ugyanis mindig a nők tartják fenn; ennek szintén evolúciós oka van (az utódok biztonságos és közös felnevelése). A kutatók azt is megfigyelték, hogy a kapcsolat elején a férfi beszél többet, amit a nő hagy is, hiszen teszteli a férfit; minél többet tudni akar róla.

A férfiak a vonzerejükkel (például megbízható arc) és státuszukkal versengenek a nőkért, de létezik spermium-versengés is. A vizsgálatokból kiderült ugyanis, hogy nők gyakori, rövidtávú kapcsolatai esetén a különböző férfiak által bejuttatott sperma versenyez egymással. Tartós kapcsolatban lévőknél pedig megfigyelték, ha a felek hosszabb időt töltenek külön, akkor a férfinél – a normál biológiai emelkedésen túli – spermaszám-emelkedés figyelhető meg.

A professzor a szingliséggel kapcsolatban elmondta: különbség van aközött, hogy valaki nem akar tartós kapcsolatot, vagy keres, de nem talál párt magának. (Az utóbbiak vannak többen.) Tudomásul kell venni, hogy a mai társadalmakban a nők megtehetik, hogy egyedül legyenek, vagy egyedül neveljenek gyerekeket. Régen erre nem volt lehetőség. Az is fontos és lényeges dolog, hogy a nők ma már szabadon bánhatnak a testükkel, saját döntéseik alapján; míg régen tényleg csak "szülőgépek" voltak.

S, hogy milyen randi-bakit véthet egy nő? Például azt, hogy nem őszinte. Ez például a nevetésből derül ki: a valódi mosolynál ugyanis a szem nevet, nem a száj.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK