2024.11.28., csütörtök - StefániaZalaegerszeg időjárása

Archivum

Revolúció az adattárolásban

2011. május 03. kedd, 08:34
Címkék:

Az informatika gyorsan változó világában megszokhattuk, hogy időről időre fontos újdonságok bukkannak fel. Úgy látszik, most a számítógépek és notebookok háttértárolóján van a sor, így a technológiai újdonságok iránt érdeklődők újabb mozaikszót tanulhatnak meg, az SSD-t. De egyáltalán mi is ez, és valóban fontos újdonságról van szó? 

 

Nos, kezdjük talán ott, hogy a mai számítógépeinkben található háttértárak (ismertebb nevén winchesterek) talán az utolsó hétköznapi használatban is bevetett, mechanikus elven működő egységek. Évtizedek óta használt, így rendkívül kiforrott technológiáról van szó (a szabadalmat 1956-ban nyújtotta be az IBM), mely azonban lassan eléri kapacitásának és sebességének határait.

Az egyre égetőbb gondot ez utóbbi jelenti, hiszen a számítógépek adatfeldolgozási sebességének növekedésével rég nem tudnak lépést tartani a winchesterek. Ezért aztán egyre gyakrabban fordul elő, hogy gépünk processzora számolna, dolgozna, de a szükséges adatok egyszerűen nem állnak időben rendelkezésre. Néha pedig az is előfordulhat, hogy gépünk egyik legdrágább alkatrésze ideje nagy részében csak várakozik!

Itt jön képbe az SSD, mely nevét angol szavainak rövidítéséből kapta: Solid State Disk azaz szilárdtest-meghajtó. Ez az eszköz hivatott kiváltani a ma használt háttértárolókat, melyben már semmilyen mozgó alkatrész nincs, csupán a pendrive-hoz hasonló elektronikus chipek tárolják az adatokat. Ezzel kiküszöbölve az eddig használatos winchesterek valamennyi hátrányos tulajdonságát.

A jóval gyorsabb adatátvitel mellett persze fontos megemlíteni az eszköz nagyságrenddel kisebb fogyasztását, kisebb melegedését, valamint halkabb – egész pontosan teljesen hangtalan – működését is. De mit is jelent ez a felhasználóknak? A Samsung mérései szerint például egy mai notebookban a winchestert SSD-re cserélve akár fél órával is meghosszabbodhat az akkumulátoros üzemidő, a kisebb melegedés miatt pedig a notebook ventilátorának is elég kisebb fordulatszámon mennie, így némileg halkabban is fog üzemelni készülékünk.

A leglátványosabb különbség azonban egyértelműen a gépünk sebességében vehető észre: az operációs rendszer kevesebb, mint fele idő alatt betöltődik, és bámulatos sebességgel indulnak az alkalmazások is. Így kerülhetett sor arra, hogy egyre többen „tuningolási” céllal vásárolnak SSD-t.

Ezt egy asztali gépben igen egyszerű beüzemelni, hiszen az eddig használt winchester mellé be lehet építeni az új eszközt, majd telepíteni rá az operációs rendszert, és számítógépünket máris frissebb sebességgel használhatjuk. Notebookban pedig winchesterünk cseréjével válthatunk SSD-re. A cikk elején feltett kérdésre tehát teljesen egyértelműen lehet válaszolni: igen, az SSD technológia egyértelműen fontos mérföldkőnek nevezhető az elektronikus adattárolás világában.

Természetesen meg kell említeni a hátrányokat is. Ezek az eszközök egyelőre kisebb kapacitással rendelkeznek. Ma jellemzően 64, 128, 256 GB-os méretben vásárolhatók, de már elérhető az 512 GB-os kapacitású SSD is. Jelenleg az ára is magasabb a hagyományos winchestereknél: egy 128 GB-os SSD jellemzően 38 és 60 ezer forint közötti áron érhető el. A technológia előretörésével azonban ez nyilvánvalóan csökkenni fog.

Az SSD-beépítés sem ördöngös feladat, hiszen csatlakozó felülete megegyezik a mai számítógépekben használt háttértárolókkal, méretben pedig azonos a 2,5”-os (notebookokban használt) elődeikkel.
Amennyiben további részletek is érdeklik, a www.procompkft.hu honlapunkon megtalálhatja ezen cikk bővebb változatát, melyben foglakozunk a technikai részletekkel, és bemutatjuk az apróbb beépítési trükköket is.

A cikk a ProComp Kft. szakmai támogatásával jött létre.

 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK