2025.01.15., szerda - Lóránt, LorándZalaegerszeg időjárása

Archivum

Górcső alatt az egészségturizmus

2011. május 31. kedd, 12:51
Címkék:

Számos, kézzelfogható eredménnyel zárul az „Egészségturizmus a határ mentén – Az egészségturizmus szerepe Magyarországon és Horvátországban a határ menti térségek versenyképességének javításában” című projekt, melyben a horvát–magyar határvidék versenyképességét, az egészségturizmus, ezen belül a gyógyfürdőkhöz kapcsolódó szolgáltatások fenntarthatóságát is vizsgálták a partnerek. 

 

Magyar–horvát együttműködés

A Magyarország–Horvátország Határon Átnyúló Program keretében, az Európai Unió társfinanszírozásával zajló program tavaly márciusban indult a Balatoni Integrációs Közhasznú Nonprofit Kft. és a csáktornyai Medimure Megye Fejlesztési Ügynökség együttműködésével. A munkában a magyar oldalon elsősorban Zala, Baranya és Somogy megye egészségturisztikai desztinációit vették górcső alá a projektben dolgozók, emellett 3 horvát megyében zajlottak a vizsgálatok.

A kutatás összegzéséből kiderül, hogy a korábban megvalósult fejlesztések nagy része jó hatással van a helyi és regionális gazdaságra, a foglalkoztatásra. Az elemzésekben szereplő 14 regisztrált gyógy- és termálfürdőhelye közül az előnyök elsősorban Harkány, Zalakaros, Kehidakustány, Hévíz, Szigetvár és Alsópáhok esetében mutathatók ki, kisebb-nagyobb fenntartásokkal.

Függetlenül a működtető cégek gazdasági eredményeitől és rentabilitásának mértékétől e települések egészségturisztikai beruházásai tűnnek tágabb, vagyis gazdasági-társadalmi környezetükre gyakorolt hatásait illetően a legfenntarthatóbbnak. Alapvetően megállapítható, hogy az egészségturizmus akkor fejleszthető eredményesen Magyarországon, ha a fejlesztések nem állítják egymással szembe a különböző szakmai érdekcsoportok által képviselt területeket, a wellness/rekreációs turizmust, a gyógyvíz alapú rehabilitációs turizmust, illetve a csúcsminőséget jelentő, kvalifikált orvosi tudáson alapuló gyógyturizmust, hanem komplex módon, egymással harmonizált viszonyrendben fejeződnek ki.

Mivel a már működő gyógyfürdők, illetve szolgáltatások alapvetően nem turisztikai előtanulmányok után jöttek létre, a szakembereknek most az a feladatuk, hogy a meglévő infrastruktúrát megfelelő irányba fejlesszék. A készülő elemzések ebben jelentős segítséget nyújthatnak.

A projektgazdák szerint hasznos volna, ha a létesítmények gyógyhatásait egy központi regiszterben tárolnák, illetve elkészül egy olyan weboldal, ahol a régió potenciális partnerei megismerhetik egymás kínálatát, lehetőségeit. A projekt így kíván lehetőséget biztosítani az egészségturizmus helyzete iránt érdeklődők – vállalkozók, potenciális beruházók, a térségben élők, illetve a térségbe látogatni szándékozó turisták – számára az informálódásra, információcserére.

Az online-felületen hozzáférhetőek lesznek a projekt keretében elvégzett kutatások főbb megállapításai, tapasztalatai, továbbá egy interaktív térképen elérhetők lesznek majd a térség egészségturizmusban érintett településeiről szóló fontosabb információk, adottságok, kapacitások, fejlesztések adatai. A kutatást végzők úgy vélik, hogy a hatékonyság növelése érdekében közös stratégiára, hálózatépítésre, később esetleg határon átnyúló turisztikai klaszter kiépítésére is szükség volna.

A projekt interaktív térképe június 17-től az alábbi weboldalon érhető el: http://thehealthtourism.eu/

 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK