2025.01.16., csütörtök - GusztávZalaegerszeg időjárása

Archivum

Fülbe nyúlni nem szabad

2011. február 22. kedd, 14:19
Címkék:

Van, aki pálcikát használ, van, aki öblítéssel próbálkozik, mások az ujjukkal vagy a kezükbe kerülő golyóstoll végével szeretik piszkálni. Bármilyen rosszul is hangzik (a látványról nem is beszélve), fülzsír folyamatosan termelődik, s nem kíméli sem az újszülötteket, sem a manökeneket, sőt még kedvenc háziállatainkat sem.

Tisztítási módszerek a pálcikától a gyertyáig

zeg33.jpgMivel tisztítsuk hát, fülünket? A hagyományos vatta végű műanyag pálcikával, az egyre többet reklámozott speciális sprékkel, vagy a kevésbé elterjedt fülgyertyával? Egyáltalán szükséges ilyen drasztikus módon fület pucolni? Dr. Rónaky János füll-orr-gégész, nyugalmazott főorvos szerint a fenti módszerek egyike sem jelent biztonságos megoldást.

A fülzsír természetes képződmény, nem más, mint a külső hallójárati mirigyek által termelt váladék. Feladata is van: védi a fület a káros hatásoktól, mégpedig úgy, hogy nedvesen tartja, ezáltal védve annak hámrétegét. A fül öntisztuló mechanizmusa révén a váladék magától távozik a hallójáratból.

Na, ez az, amit időnként látni is lehet, ha véletlen valaki fülébe nézünk. Nem csoda, hogy az emberek többsége igyekszik megszabadulni tőle. A szakorvos szerint azonban bőven elég, ha fürdés vagy mosakodás közben a külső hallójáratot egy kevés vízzel kitöröljük. A fültisztító pálcika pedig maximum arra jó, hogy az ottmaradt vizet óvatosan felitassuk vele. A fülbe nyúlni semmiképp sem szabad.

„A pálcika azért sem jó megoldás, mert könnyen lejöhet a végéről a vatta. Sajnos, sokszor előfordul, hogy ilyen problémával keresik fel a páciensek az orvost. Ezenkívül a sok pálcikahasználat a fülzsírt nem eltávolítja, hanem még beljebb tolja, ami duguláshoz, halláscsökkenéshez vezethet. Az esetleges hámsérülésekről már nem is beszélve.” A főorvos a spréket sem tarja jó módszernek, hiszen normális (panaszmentes) esetben épp azt hozza ki, aminek bent kéne maradnia.

Vagyis megszünteti a fül természetes védekezőképességét. Ha pedig már megtörtént a dugulás, egyáltalán nem jelent gyógyírt a bajra. A fülgyertyát sem ajánlja, már csak azért sem, mert ennek hatásáról nincs elég tapasztalat. Rónaky János szerint két módszer van dugulás ellen: a megelőzés, vagyis ha hagyjuk a fülünket magától tisztulni, illetve ha évente felkeresünk egy szakorvost (ha van panaszunk, ha nincs), aki szükség esetén kimossa a füleinket, eltávolítva így a „dugót”.

Dr. Bányai Ildikó radiológus szakorvos, természetgyógyász is a fül öntisztító mechanizmusában hisz. Minél többet bolygatjuk, ugyanis a rendszert, az annál rosszabbul működik. Bár, mint mondja, a fülproblémáknak pszichés háttere is lehet: valamit nem akarunk meghallani, vagy rossz az, amit hallunk. Az időskori halláscsökkenés hátterében pedig veseproblémák is állhatnak. Ez a kínai orvoslás szerint a veseenergiák és az életenergiák apadásával hozható összefüggésbe.

A természetgyógyász a fül- és felsőlégúti panaszok enyhítésére gyakran ajánlja a fülgyertyát. Az első néhány kezelést azonban – amíg nem sajátítjuk el a helyes technikát – bízzuk szakemberre. A méhviaszból készült gyertya a vákuum-elv szerint működik, és arra jó, hogy harmonizálja az energetikai területeket és a finomrezgéseket. A hiedelmekkel ellentétben a kezelés után a gyertya végében található sárgás anyag nem a kiszívott fülzsír, s a gyertya nem is arra való, hogy azt eltávolítsa.

Szintén hatásos fülproblémákra a hagyományos melegítés, amit legegyszerűbb sóval töltött párnával végezni. A gyógynövények közül pedig a kövirózsa és az aloé vera levéből készült oldatok is segítenek. A kínai orvoslás úgy tartja, hogy a fül kiváló akupresszúrás terület, ezért a természetgyógyászok és a reflexológusok más szervek akut vagy krónikus betegségeit is tudják gyógyítani a fül ingerlésével, masszírozásával, sőt fájdalomcsillapításra is használják. Hogy a fül egyes pontjai melyik szervvel vagy testrésszel állnak összeköttetésben, arról úgynevezett fültérképek is készültek.

Bányai Ildikó hangsúlyozta: otthon lehetőleg senki, semmilyen tárggyal ne nyúljon a fülébe se tisztítás, se gyógyítás céljából. Akinek problémája van, és komolyabb kezelést igényel, forduljon füll-orr-gégészhez. A szakrendeléseken van ugyanis arra lehetőség, hogy speciális és higiénikus eszközökkel az orvosok elvégezzék a szükséges vizsgálatokat vagy kezelést. Annál is inkább, mert a természetgyógyászok az orvosokkal, szakorvosokkal karöltve és együttműködve szeretnének dolgozni a betegek gyógyulásáért.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK