2024.11.25., hétfő - KatalinZalaegerszeg időjárása

Archivum

Stabil gazdálkodás, önerős fejlesztések

2014. január 05. vasárnap, 13:17
Címkék:

Az önkormányzati szférát érintő átalakítások megvalósítása mellett 2013-ban is jól gazdálkodott Pacsa önkormányzata. Nemcsak biztosították pénzügyi stabilitásukat, de beruházásokat is végrehajtottak a megye legfiatalabb városában. Térköves parkolót és kerítést építettek a polgármesteri hivatal köré, a sportcentrumban műfüves sportpályát alakítottak ki. Az elmúlt esztendő értékelésére Henczi Zoltán polgármestert kértük.

pacsa hivatal

Évértékelés Pacsán

– A közigazgatás átalakítása nagyon sok feladatot hozott önkormányzatunk számára. Az iskola 2012-ig önálló gazdasági intézményként működött az óvodával és a konyhával együtt. Miután az iskolát január elsejével átvette a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ, külön kellett választani a közüzemi órákat is, ami nem kevés pénzbe került. Az intézményi átszervezések mellett az önkormányzati finanszírozás is átalakult, a gépjárműadó hatvan, míg az iparűzési adó ötven százalékát elvette az állam, és feladatfinanszírozást vezetett be. A sok változás az év elején nehézséget okozott, de aztán belerázódtunk a menetbe, a 2013-as költségvetésünket is jó gazdálkodással tudtuk teljesíteni, amellett, hogy a kivetett helyi adókat is beszedtük.

pacsa polgiEgy rossz érzésem maradt az adósságkonszolidációval kapcsolatban, amivel polgármesterként gondolom, nem vagyok egyedül. Arról volt szó ugyanis, hogy azon önkormányzatok részére, melyek nem halmoztak fel adósságot, önrész nélküli fejlesztési célú pályázatokat írnak ki. Sajnos ez nem történt meg, a hírek szerint 2014-ben jelennek meg ezek a pályázati kiírások. Vannak terveink, nem beszélve arról, hogy a három választás miatt szigorúbb költségvetési év elé nézünk. Nagyon jó lenne, ha tudnánk, mi valósulhat meg beruházási szándékainkból, továbbá milyen feltételek mellett tervezhetjük meg 2014-es költségvetésünket. Ez nagyon fontos lenne önkormányzatunk számára, magamra nézve pedig azért, mert szeretném becsülettel lezárni ezt a ciklust is, és összességében azt a 12 évet, amit polgármesterként dolgoztam végig, ugyanis a jövő évi választáson már nem indulok.

– Milyen beruházásokat valósítottak meg az idén?

– Önerős beruházásként a Tavasz utcában ezer négyzetméteres útszakaszt aszfaltoztunk le, a művelődési házban új ablakokat építettünk be, továbbá felújítottuk a Szent István téri irodaház tetőszerkezetét és homlokzatát, valamint a játszóteret, ahol ütésgátlókat helyeztünk el. Az önkormányzati négylakásos társasházban is kicseréltük a nyílászárókat, hőszigeteléssel láttuk el a falakat, melyek új vakolatot kaptak. A sportcentrumban a nagypálya szomszédságában megépítettük a 22x42 méteres műfüves futballpályát. Az MLSZ 24,7 millió forint támogatást adott, önkormányzatunk pedig nyolcmillió forint saját erőt biztosított a kivitelezéshez. Büszkék vagyunk arra, hogy ezúttal sem kellett hitelt felvennünk. Szintén önerős beruházásként valósítottuk meg a polgármesteri hivatal udvarának rendbetételét. Az épület körül térköves parkolóhelyeket hoztunk létre, amit be is kerítettünk. A bejárat felöl az önkormányzat dolgozói parkolhatnak, hátul pedig vendégeink. A célunk az volt, hogy ügyfélbarát környezetet hozzunk létre. A beruházás ötmillió forintba került. Fontos megemlíteni, hogy ezt az összeget a hivatal takarította meg. A polgármesteri hivatalban működik jelenleg az ügysegédi szolgálat és az okmányiroda, ami hamarosan a Szent István téri irodaházba kerül, ahol a tervek szerint 2013 végére a kormányablakot is kialakítják.

– Pacsán továbbra is remény, hogy újra indulhat termelés a baromfi-feldolgozóban. Van-e biztató hír ezzel kapcsolatban?

– Már többször megfogalmaztunk, mennyire érzékenyen érintett bennünket, hogy a másfél milliárd forintos költséggel megépített üzem másfél éves működés után bezárt. A hírekből azt lehet tudni, hogy egy kecskeméti cég vette meg valamivel több mint háromszázmillió forintért, és még az idén újra elindítják a termelést, amiről egyébiránt még senki nem tájékoztatta önkormányzatunkat. Nagyon drukkolunk, hogy ez minél előbb így történjen, hiszen amíg működött, a 150 dolgozóból 60–70 pacsai és környékbeli volt, akik végre munkához jutottak és nem segélyből kellett élniük. Szeretném ismételten kiemelni, hogy önkormányzatunk a beruházást támogatandóan bruttó százmillió forint kötelezettséget vállalt a szennyvíztisztító bővítésével és egyéb beruházásokkal. A Zalavíz egy év haladékot adott a fizetési kötelezettségre. Ha a feldolgozó mégsem indul be, jövő szeptembertől évente 8–10 millió forintot kell majd fizetni közel tíz éven át, ami eléggé megterhelő lesz az önkormányzat számára.

pacsa mufuvespalya

– Említette, hogy fejlesztéseket terveznek. Melyek ezek?

– Még egy utca hátra van, mégpedig a Gagarin utca, amit aszfaltburkolattal szeretnénk felújítani. A járdák megújítása lenne a következő feladat; az a tervünk, hogy minden utca legalább egyik oldalán jó minőségű gyalogosúttestet építsünk. Nagyon fontos lenne az orvosi rendelő elavult épületének rekonstrukciója. Erre minden bizonnyal lesz pályázati kiírás 2014-ben, egy TÖOSZ körlevélben már erről írtak, hogy az óvodák, iskolák és orvosi rendelők felújítására, fűtéskorszerűsítésére lesz forrás. Bízunk abban is, hogy uniós pályázat révén a Belügyminisztérium továbbra is lehetőséget biztosít az önerő kiegészítésére. Ha pedig a szerencsénk úgy hozná, felújítanánk az 1964-ben átadott művelődési házat, ugyanis nagyon hiányzik Pacsán egy olyan közösségi tér, ahol 180–200 ember találkozhatna rendezvényeken. Nemrég jelent meg pályázati kiírás tanya- és falugondnoki autó beszerzésére. A meglévő már hétéves, így a lehetőséggel élni szeretnénk, miután a pályázat százszázalékos támogatottságú. Fontossági sorrend felállítása mellett képviselő-testületünk támogatja ezeket a fejlesztéseket, bízunk abban, hogy idén valóra is válhatnak – mondta Henczi Zoltán.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK