2024.11.27., szerda - VirgilZalaegerszeg időjárása

Archivum

Átalakulóban a közigazgatás

2011. december 10. szombat, 16:32
Címkék:

Közel egy év telt el a kormányablakok "kinyitása" óta. Milyen tapasztalatok vonhatók le Zala megyében, ahol jelenleg Zalaegerszegen és Nagykanizsán kereshetik fel az állampolgárok a kormányablakokat. A részletekről Rigó Csabát, a Zala Megyei Kormányhivatal kormánymegbízottját kérdeztük.

 

reorganization

 

Megállapodás a kormányhivatal és a megye között

- A két kormányablakban tizenhatezer ügyfél fordult meg, és közel tizennyolcezer ügyet intéztek december elejéig. A kormány célja a kormányablakok kialakításával egy ténylegesen ügyfélközpontú szemlélet kiteljesítése mentén működő ügyfélkiszolgálás. A munkában a legnagyobb szerepet kapja az empátia, a segítőkészség, a gyorsaság és hatékonyság. Október közepétől az induláshoz képest duplájára, hatvanegyre nőtt a kormányablakokban intézhető, indítható közigazgatási ügyek száma - tájékoztat Rigó Csaba. Hozzáteszi: 2013 végére a jelenlegi 29 kormányablak helyett mintegy 300 működik majd az országban. Ez azzal függ össze, hogy a járási székhelyeken is lesznek kormányablakok. Hogy hány járás lesz Zala megyében, még hivatalosan nem eldöntött.

rigo

- Példaértékű kezdeményezés indult a zalai kormányablakokban, mégpedig az úgynevezett elsősegélynyújtás, amit elképzelhető, hogy átvesznek más megyék kormányablakai is. Miért tartották fontosnak ennek bevezetését?

- Ott, ahol az ügyfelek nagy számban jelennek meg, sajnos előfordulnak rosszullétek, váratlan egészségügyi események. Ezért fontos, hogy mindig legyen valaki, aki szakszerű segítséget tud nyújtani a szakemberek kiérkezéséig. Zala megyében harminchat ügyfélszolgálatban dolgozó kormánytisztviselő kapott szakszerű kiképzés, hogy mi a teendő stroke, vagy infarktusgyanús esetekben. Mentőtiszt segítségével sajátították el az újraélesztés szabályait is.

- Mit lehet tudni a járások kialakításáról?

- A járás az állam szervezetének legalacsonyabb szintű területi és szervezeti egysége lesz. Elindulásának várható időpontja 2013. január elseje. A járások kialakítása során figyelembe kell venni az országon belüli településszerkezeti különbségeket. A járási székhely olyan település lesz, ahol már kiépült az államigazgatási infrastruktúra. A kormány döntése értelmében a járáson belül a székhelytől legtávolabb lévő település sem lehet messzebb harminc kilométernél. Ezen elvek mentén optimálisan 160-170 járás kialakítására látunk lehetőséget az országban. Fontos tudni, hogy a járások kialakítása során szervezeti szinten is szét kell választani az önkormányzati és az államigazgatási feladatok ellátását. A jelenleg a polgármesteri hivatalokat vezető jegyzők által ellátott feladatok biztosításához szükséges költségvetési forrásokat, szervezeti kapacitásokat, elhelyezési feltételeket az államigazgatás keretében kell biztosítani. Rendelkezni kell a feladatátadással összefüggő vagyon tulajdonjogi rendezéséről is.

- Említi a feladatátadást. Már többször beszámoltunk a kormányhivatal és a megyei önkormányzat tárgyalásairól, a feladat és vagyonátadással kapcsolatban. Megtörtént a végleges megállapodás?

- Igen, megtörtént. Az országban elsőként írtuk alá december 9-én az erről szóló átadás-átvételi megállapodást. 2012. január 1.-től a megyei önkormányzat dolgozóinak kétharmadát - 57 főt - vesz át a kormányhivatal mellett létrejövő, de a kormánymegbízott irányításával működő új fenntartó a Megyei Intézményfenntartó Központ (MIK). Valamennyi megyei intézmény a MIK fenntartásába kerül az egészségügyi intézmények kivételével. Így tehát nem kerül a MIK-hez a Zala Megyei Kórház. Az átadás-átvételi folyamatot jelenleg intézményi biztos irányítja.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK