2024.07.05., péntek - Emese, SaroltaZalaegerszeg időjárása

Archivum

Ötpontos sikerképlet

2013. március 06. szerda, 22:26
Címkék:

Dr. Ruzsa Dóra pszichológus, személyiségfejlesztő tréner vallja: ahhoz, hogy valaki elérje céljait, hogy hatékony, sikeres és elégedett legyen, először a múltat kell rendbe tennie. Ennek öt, általa kidolgozott lépését hirdette a Balaton Színházban rendezett "Nők Hete" programsorozat egyik március eleji előadásában.

Az igazi célt kitűzni művészet!

Tavaly októberben jelent meg Ruzsa Dóra könyve, amelyben 25 kiemelkedő magyar embert bemutatva szolgál iránymutatással a hétköznapok önmegvalósítóinak arról, hogyan lépjenek a célelérés útjára. A legtöbb ember képes a határai leküzdésével fantasztikus teljesítményeket elérni, viszont sokan mégsem teszik. A "coach" által alkalmazott sikerképlet első lépése a "feldolgozás", amikor azokat a múltbéli stressz blokádokat kell oldani, amik a mindennapok teljesítményét blokkolják. A sikerkutatótól elöljáróban arról érdeklődtünk, hogyan lehet hatékonyan elkülöníteni a stressz ingereket és válaszokat?

- A jó és rossz stressz ingerek ugyanúgy hatnak ránk, ugyanúgy igénybe veszik az embert még akkor is, ha valaki nagyon élvezi azt, amit csinál. A jó stressz inger viszont valamivel kisebb mértékben rombolja a szervezetet és érdekes, hogy az emberek nem érzik magukat rosszul tőle, nem fáradnak el. Sok ember úgy gondolja, hogy amit jó kedvvel csinál, amit szeretettel hajt végre, az őt nem betegítheti meg. Pedig dehogynem. Nézzük csak meg az élsportolókat, a folyamatos reflektorfényben élő sztárokat, a színészeket, az előadóművészeket. Ők másoknál sokkal korábban, nagyon hamar ki tudnak égni azért is, mert ők a két végén égetik életük gyertyáját. A legtöbb híresség nem alkalmaz olyan stressz oldó technikákat, ami a teljes ellazuláshoz, a tökéletes kikapcsolódáshoz vezet. Bizony a jó stressz is jócskán ki tud venni az emberből. A rossz stresszt könnyű felismerni, mert a nap folyamán érezzük, hogy kritikus élethelyzetekben valami nyomaszt bennünket. A fejfájás, izzadás, gyomorgörcs, az állkapocs feszült összeszorítása is lehet a stressz jele, de az éjjeli fogcsikorgatás, hánykolódás, a rosszat álmodás egyik leggyakoribb okaként is szóba jöhet.

ruzsadora

- Az ön által felvázolt sikerképlet második, "felkészülési fázisban" a gondolkodásmód és hozzáállás megváltoztatása, valamint a megfelelő cél kitűzése jelent feladatot.

- Ha túl nagy a cél, akkor az ember nem lesz kellően motivált, mert úgy sem tudja elérni, ha pedig túl kicsi a célkalibrálás, akkor pedig az illető azért nem lesz motivált, mert könnyen keresztülugrik a megoldandó feladatán. Fontos hát a megfelelő "termőtalaj". Nem jó a túl puha és a túl kemény sem. A célunknak éppen olyan nehéznek kell lennie, hogy az motiváljon bennünket. Az igazi célt kitűzni művészet! Sohasem az érdekelt, hogy miért romlott el egy ember, hanem az, hogyan lehet helyrehozni, hogy megint jól működjön.

- A harmadik "fenntartási szakaszban" az ember kitartására és türelmére van szükség, hogy elhatározásában meg ne álljon.

- A türelmetlenség mostanában mindannyiunkra egyaránt jellemző. Nagyon felgyorsult a világunk. Ez az a szakasz, amikor a legtöbben abbahagyják az áhított cél elérését: a fogyókúrát, a rossz szokásokról való lemondást. Kitartás és türelem nélkül viszont nem megy. E szakasz különleges nehézségét az adja, hogy sokszor nem látszik még az eredmény, és nem látszik a fény az alagút végén. Ezért kell kitartásból napról napra vizsgázni, és ezért érdemes inkább rövidebb távú célokat kitűzni. Nem húsz, negyven napos célokat kell lebegtetni. Ma kibírom! Ma nem gyújtok rá! Ma nem eszek édességet! Az elhatározásokat persze a végtelenségig lehetne sorolni. Akiben megvan a motiváció, az előbb-utóbb feltalálja magát, bárhová sodorja is az élet.

- A negyedik "formálási ciklusban" a rugalmasság és az újrakalibrálás jut főszerephez, amelyek segítségével könnyedén küzdhet majd meg az ember a nem várt akadályokkal.

- Ez egy különleges izgalmas szakasz. Ha az ember nagyon kitartó volt, különlegesen és teljes egészében odatette magát, akkor sokszor elveszíti a kedvét. Ilyenkor kell bölcsen rájönni arra, hogy az elhatározásomat egy csöppet át kell alakítani. Lehet, hogy nem jól tűztem ki a célt, ezért kell módosítani. A világ velem együtt folyton változik. Sok mindent nem lehet előre tudni. Ez különösen igaz manapság. Amikor kitűztem a célomat, akkor még minden másképp volt. Nem szabad hagyni, hogy nagyképűségből, vagy önteltségből, esetleg büszkeségből azt mondjam, hogy én nem vagyok hajlandó megváltoztatni a célomat. Nyilván nem teljesen új célok létrehozásáról van szó, legfeljebb egy újrakalibrálásról. Azt tapasztalom, hogy sokan nem képesek végigvinni ezt a célkitűzés újrahangolást az életükben.

- Az ötödik "folytatási periódusban" kell feldolgozni a siker feszültségét, s a célelérést egyszeri élmény helyett ismétlődő szokássá tenni.

- Így igaz. Ez a záró blokk teszi lehetővé azt, hogy a sikerről való gondolkodás egy folyamat legyen, és ne egy egyszeri esemény, ami véletlenül történik az emberrel. Kevesen beszélnek arról, hogy valódi sikert elérni igen stresszes. A siker elérése nem egy könnyű leányálom. A siker elérése után sokak lesznek motivációhiányosak. Rossz az a típusú gondolatmenet, hogy ha elértem egy célt, bizonyítottam, befejeztem. Ki kell tűzni egy másikat, de sok komoly kétely fölmerül. Vajon képes vagyok elérni újból ugyanezt? Képes vagyok még ennél is többre? Nagy elvárás és nyomás van a zenészeken, előadóművészeken, regényírókon. A legnagyobb feszültségforrás, hogy tud-e készíteni ennél jobb zeneszámot, dalt, könyvet. Kívülről mindenki irigyen figyel. Ha bárki ellesi és lemodellálja az önmegvalósító és elégedett emberek viselkedését, akkor ugyanúgy sikeres és boldog lesz, mint ők - feltéve, ha megvan benne az akarat.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK