Archivum
Kálmán Kata: A Csibe-ügy
Kálmán Kata "A Csibe-ügy. Egy fotográfus naplója Móricz Zsigmond utolsó éveiről" címmel jelenik meg a XIX. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválra a szociofotóiról ismertté vált fényképész eddig kéziratban lappangó írása a Palatinus Könyvesház gondozásában.
Egy fotográfus naplója Móricz Zsigmond utolsó éveiről
Reményi József Tamás, a kiadó főszerkesztője elmondta az MTI-nek, hogy Kálmán Kata (1909-1978), a szociofotóiról híressé vált fotográfus lappangó naplójára Varga Katalin muzeológus, a Petőfi Irodalmi Múzeum munkatársa bukkant rá és ő is szerkesztette meg a különleges, Móricz Zsigmond író utolsó éveinek, utolsó szerelmének történetét megvilágító írást.
Kálmán Kata fényképezni férje, Hevesy Iván, a neves művészettörténész, esztéta, fotográfus bíztatására tanult meg. A 30-as évek első felében készült munkás- és parasztábrázolásaiból állt össze Tiborc című, 24 képet magába foglaló albuma. Kálmán Kata azt szerette volna, ha Móricz ír előszót a kötethez, mert kortársai közül két művészre nézett föl: az egyik a Nagy Fejedelem, Móricz Zsigmond, a másik a Kékszakállú, Bartók Béla volt, ahogy őket nevezte.
Móriczról köztudomású volt, hogy sem autogramot nem adott, sem előszót nemigen írt senkinek, de Kálmán Kata meggyőzte őt, hogy Tiborc című albumát vezesse föl. Móricznak kapóra jött a kérés, mert ő akkor ismerkedett meg Litkei Erzsébettel, akit később fogadott lányaként mutatott be és aki az akkor város szélének számító Lágymányoson, egy nagy bérház lumpenközegében lakott egy családnál árva lányként.
Az író nem akart ott mutatkozni, ezért kérte meg Kálmán Katát, hogy készítsen képeket Csibéről, ahogy Móricz nevezte a lányt. Az író éppen akkor "kászálódott ki" Simonyi Máriával megromlott házasságából, teljesen kiszolgáltatott helyzetben volt. Azt tervezte, hogy végleg visszavonul Leányfalura és kertészetet fog alapítani, de a tervből nem lett semmi. Helyette jöttek a Csibe novellák, az Árvácska című regény. Csibe a talált lány, így mondták, de a szeretője volt.
Kálmán Kata naplójában finoman írja le, hogy a fiatal lány egy kis prostituált, akit az öregúr magához vett. A fotográfus lencséjével végigkísérte kapcsolatukat Móricz 1942. szeptember 5-én bekövetkezett haláláig és még egy kicsit azon túl is - foglalta össze a főszerkesztő.
A naplóban szó van a Bartók házaspár fotózásáról is. Az 1937 tavaszán kelt bejegyzés szerint Kálmán Kata megmutatta Móricznak a Bartókékról készített fotókat és a naplóban arról írt, hogy a "modellek nem sok elismerésben részesítettek, Bartók egészen közömbösen fogadta, az asszony pedig hisztérikusan kifakadt ellene, ahogy később tudomásunkra jutott".
Pásztory Ditta, a zeneszerző második felesége karácsonyi ajándéknak akart közös fényképet Bartókkal, de Bartók műterembe nem volt hajlandó elmenni és idegenkedett mindenféle fotózástól. Kálmán Katát a Csalán utcai bérelt villájukban fogadták egy megadott napon, és akkor több kép is készült a házaspárról. Kálmán Kata teljes naplójában erről a részletről is olvashat az érdeklődő. A könyv fedőlapján Móricz és Csibe közös képe, míg a hátoldalon Kálmán Kata fotója látható - tette hozzá Reményi József Tamás. A kötetet szombat délután mutatják be a könyvfesztiválon.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Kinyitott a Dísz téri adventi vásárBruchner Regina összetettben első helyen végzettTámogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város Egyesület -
rovatunk hírei
Kinyitott a Dísz téri adventi vásárBruchner Regina összetettben első helyen végzettTámogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város Egyesület top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánHúszéves a Dienes-körKözös út a Göcseji Tudásközpontban