Archivum
Az áldozatsegítés még nem automatikus
Bár az Európai Unió tagországain belül élen járunk, azaz a 2012 októberében hozott, az áldozatok segítésére vonatkozó minimum jogszabály szinte minden előírása már bevezetésre került Magyarországon, a gyakorlati segítés és segítségkérés még nem automatikus. Február 22-én a bűncselekmények áldozatainak napján ezzel kapcsolatban tartott tájékoztatót dr. Novákné dr. Lang Szabina a Zala Megyei Kormányhivatal Igazságügyi Szolgálata igazgatója.
A szakember elmondta, az áldozatsegítésre vonatkozó jogszabályok elég képlékenyek a tagországokban. A 2005. évi 135. törvénycikk (mely az áldozatok segítéséről és az állami kárenyhítésről rendelkezik) bevezetése előtt csupán a bűnügy állásáról kapott tájékoztatást a sértett, illetve a szembesítést tagadhatta meg. A nevezett törvény bevezetése óta azonban anyagi, jogi és lelki támogatásban részesülhetnek az áldozatok, ha ezt kellő időben igénylik az Igazságügyi Szolgálatnál (Zalaegerszegen Mártírok útja 42-44). Sokan nem élnek ezzel a lehetőséggel, egyrészt információ hiány miatt.
- Bűncselekmény esetén a rendőrségi feljelentés automatikus, azonban az áldozati segítségkérés még nem. Erről a lehetőségről a rendőrség feladata lenne a tájékoztatás, illetve a szolgálat is számos szórólapot helyezett el ezzel kapcsolatban. Legjobb lenne, ha nálunk is ügyelet működne, éjjel-nappal, hogy a bűneset megtörténtekor azonnal tudjunk segíteni, hiszen az áldozatnak is ekkor, a krízis közepén van leginkább erre szüksége - mondta dr. Novákné.
- Ha Magyarország élen jár az áldozatsegítésben, milyen teendők megoldása még a feladat?
- Ezek legtöbbje anyagi vonzatú. Hiányosságok vannak az áldozatul esett nőkkel kapcsolatban. Nagyon fontos lenne az ő védelmük védőotthonok létrehozásával. Ugyan ilyenek már vannak, de zsúfoltak, kevés a férőhely. Ugyanígy a gyerekbarát igazságszolgáltatást is célul tűzte ki dr. Navracsics Tibor igazságügyi miniszter. Ennek része a gyerekbarát meghallgató, ahol nem a szokványos irodában, hanem egy játékszobában, játékok és rajz segítségével hallgatná ki a szakember a gyermeket, minderről videófelvétel is készülne, melyet később bármikor fel lehet használni a gyerek újabb zaklatása nélkül.
dr. Novákné dr. Lang Szabina
- Ez működik már valahol?
- 2014-ig kell ezt megvalósítani, de van ahol már gyakorlat. Nagykanizsa ezen a téren előbbre jár, mert ők erre már a '90-es években törekedtek, s most csak be kell fejezni az akkori kezdeményezést.
- Mennyi gyereksértett van Zalában?
- Az áldozatok száma minden korosztályban látens. Hiszen sokan információ hiány, vagy a procedúra miatt nem jelentkeznek áldozatsegítésre. A gyerekek inkább mint a kárt szenvedett család tagjai lesznek sértettek. A tavalyi évben öt esetünk volt kifejezetten családon belül erőszak ügyben. Viszont a legmagasabb arányt a 60 év felettiek jelentik. Ők alapvetően jóhiszeműek, és ezért válnak gyakran bűncselekmény (besurranás) áldozataivá. Ezen kívül a bolti lopások vagy személygépkocsiból eltulajdonított értéktárgyak okoznak legtöbb esetben kárt a családnak. Tavaly 270 igénylő kapott összesen 4,2 millió forint támogatást. Az anyagi támogatás maximum összege 91. 600 forint lehet, de az elkövetés után 5 napon belül kell ezt kérni. Ezen kívül az okmányirodával állunk kapcsolatban, hogy az eltulajdonított okmányok helyett minél gyorsabban újat kapjanak a sértettek. Összeköttetésben vagyunk pszichológussal, egyházi és karitatív szervezetekkel, alapítványokkal, hogy lelki támaszt és esetleg egyéb anyagi, tárgyi segítséget kaphassanak az áldozatok. Mindennek alapja egy bizalmi viszony, melyet a munkatársaink igyekeznek kialakítani a károsultakkal. Egyénre szabott bánásmódra van szükség, hiszen egész másképpen éli meg a krízist egy fiatal és egy idős.
-Mikorra kell megvalósulnia a minimumszabályozásnak?
- Öt év múlva, és 3 év múlva ellenőrzi a folyamatot az Európai Parlament, mint jogalkotó. A változásokkal kapcsolatban képzéseket tartanak a szakembereknek. Sikeres a témát körüljáró vetélkedő is. Legközelebb erre szeptemberben kerül sor a gyerekek számára. De a 6-8 éves korosztályt segítendő a korosztálynak megfelelő honlap is készült (www.jogosakerdes.hu), ahol játékos formában növelhetik jogi ismereteiket a gyerekek.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Kinyitott a Dísz téri adventi vásárBruchner Regina összetettben első helyen végzettTámogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város Egyesület -
rovatunk hírei
Közös európai barátságMegújult a munkaügyi kirendeltség LentibenÁthelyezik az IvókutatVáltozások a kulturális életbenElfogták a lakásbetörőketFelújításra kerül a Nyugdíjas OtthonházFinn vendégekMegszépült a Botfy utcaEgymillió forint marketing célraFókuszban a belvárosi programok top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánHúszéves a Dienes-körKözös út a Göcseji Tudásközpontban