Vezető hírek
Faültető egyesület alakul
- Hiába tanuljuk meg az iskolában, hogy levegő nélkül néhány percet, édesvíz nélkül néhány napot, élelem nélkül néhány hetet élhetünk, mindezzel nem törődünk, pusztítjuk, szennyezzük az életterünket, sokat veszünk el és keveset adunk vissza. Sokat gondolkodtam azon, hogy én, a „kisember” mit tehetnék ez ellen, azonkívül, hogy szelektíven gyűjtöm a szemetet, újra hasznosítom a nylon zacskókat, leállítom az autót a piros lámpánál, sőt inkább kerékpárral járok. A füvet csak akkor nyírom, ha már nagyon muszáj, környezetbarát tisztító-, mosó-és tisztálkodási szereket használok otthon, takarékosan bánok a vízzel, bio élelmiszereket fogyasztok. És rájöttem, hogy a felsorolt passzív segítség mellett aktívabban is lehet tenni, például faültetéssel – mondja Csapó Mária, aki már évek óta működteti a Viruló Kert Baráti Egyesületet, mely főleg a biogazdálkodást tűzte zászlajára.
Csapó Mária (Forrás: Facebook)
Ezt a csoportot szeretné átalakítani az új cél érdekében, mégpedig Viruló Föld Baráti Egyesületté. A tagtoborzás már elkezdődött, s hamarosan az első gyűlés ideje is eljön.
- Tudom, hogy a feladat nem kicsi és sok ember együttműködése kell hozzá. De a világban már nagyon sok faültető csoport és egyéni akció is van. Mi nemcsak egy alkalommal szeretnénk fát ültetni, hanem egy mozgalmat kezdeni lelkes emberek részvételével. Az első lépések között van, hogy újrahasznosított anyagokból varrunk táskákat, bevásároló táskákat és a befolyt összeget a nevezett célra ajánljuk fel. Ehhez szükséges ruhaanyagot már sokan ajánlottak fel, önkéntes varrónőket is keresünk a feladathoz. Akár karácsonyi ajándékok között is lehetnek ezek a táskák, hiszen azt tapasztalom, hogy a jó ügyért az emberek szívesen adakoznak.
Illusztráció
S hogy miért kell pénz? Mert nemcsak adományfákat ültetnek, hanem esetenként meg is vásárolják az elültetésre szánt csemetéket.
- Szeretnénk egy adatbázist is kialakítani, hogy hol van beültethető terület, ott milyen és mennyi fára van szükség. Ennek felméréséhez agilis emberekre lenne szükség. Valamint itt rögzítenénk a felajánlásokból származó fákat, a szervezésre és kétkezi munkára jelentkezőket. Felkeresünk faültetéssel foglalkozó alapítványokat, civil szervezeteket, nyugdíjas klubokat, iskolákat. Természetesen szükségünk van szakemberre, erdészre, gyümölcsészre is – folytatta a szervező.
Illusztráció
Hozzátette: logójuk már van, és hamarosan elkészül a honlapujuk és a közösségi oldaluk, ahol folyamatosak lesznek az információk.
- Minden felajánlásért, minden csatlakozóért hálásak vagyunk és szeretnénk, ha minél több emberhez eljutna ennek a kezdeményezésnek a híre – fogalmazott Csapó Mária.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
A HEMO felújítása miatt forgalomterelés ZalaegerszegenHárom zalai gimnázium is a legjobb 100 között vanAz 50 éves Zalaegerszegi Városi Fúvószenekar volt a Lokálpatrióta Klub vendégeÁldozatot követelt a tűz LetenyénVáros a tévésorozatok mentén - belvárosi séta ZalaegerszegenA képviselők elfogadták Zalaegerszeg 2025-ös költségvetésétNehezen szűrik ki a magyarok az álhíreket, a fiatalokra ez még inkább igazVersíró pályázat Németh Miklós grafikáira21. alkalommal írt alá támogatói szerződést a Zalaszám és az atlétika klubZalaegerszegre érkezik a FIRST LEGO League nemzeti döntője -
rovatunk hírei
Keserédes győzelem a szezonzárónA bronz már megvanHajrában kicsikart győzelemElőnyben a fővárosiakTávolodóban az élvonalTovább élnek a feljutási reményekA győzelem bajnoki címet értJól hajráztak a hazaiakAz edzőváltás sem segítettVisszavágott a bajnok top 10
Elhunyt Zóka Gyula fotográfusMár a jövő évadra készül a Hevesi Sándor SzínházHárom zalai gimnázium is a legjobb 100 között vanMűtét vár Pap Lujzára, átveszik a szerepeitZalaegerszegen is bemutatta könyvét Alföldi RóbertHatvanéves a zalaegerszegi buszállomásMérföldkő - művészeti gimnazisták kiállításaIsmét állatkerti minősítést kapott a Csácsi állatotthonÍgy éltünk a ’80-as években: új kiállításra készül a Göcseji MúzeumMorandini és szocreál a Zala Vármegyei Építész Kamara estjén