2025.01.06., hétfő - BoldizsárZalaegerszeg időjárása

Vezető hírek

Megjelent Mikó-Baráth György első novelláskötete

2024. december 01. vasárnap, 17:14
Szerző, fotó: Bánfi Kati
A közelmúltban mutatták be a zalaegerszegi Apáczai Művelődési Központban, az egykor itt tanuló diák, ma média személyiség Mikó-Baráth György első novellás kötetét, melynek címe „A hetedik”.

 A hetedik: fikciós novellák a honfoglalásról

A szerző évek óta próbálgatja írói képességeit és az idén több áttörést is elért. Többek között egy alternatív honfoglalás témakörben készült írással. Általánosságban igaz, hogy a könyvben szereplő művek, valamilyen pályázatra készült munkák. De lapunk kérdésére válaszolva a szerző elmondta, egyébként is ezek a témakörök, azaz a történelem és a társadalmi problémák érdeklik. Az előbbit nyilván segíti, hogy történelem-magyar szakos tanárként végzett. 

A kötetbemutatón köszöntőt mondott a könyv egyik fő támogatója Balaicz Zoltán polgármester. Hangsúlyozta, hogy a történelem, a nemzeti identitás és a saját múlt kapaszkodók, az egyén, a város, a nemzet jövője pedig a múlt ismeretén alapszik. Hozzátette, minden fiatal magyar író egy csillag a magyar kultúra egén, a helyi, zalai kötődés pedig külön öröm és büszkeség. 

A beszélgető társak Mészáros Alíz slammer (modern költő) és Farkas Ignác Jászai Mari-díjas színművész voltak, akikkel azonos érdeklődés, szakami vagy baráti szál köti össze a szerzőt. 

A könyv egyik érdekessége, hogy minden novella előtt egy előzmény, azaz hogyan született a mű, illetve „utózmány” olvasható. Elhangzott, az írásoknak jellegzetes, Örkény stílusához hasonló humora van, mely nem nevetett, inkább mosolyra és elgondolkodtatásra késztet. Farkas Ignácot annyira megragadták ezen írások, hogy vállalta, a tanév végére a nagykanizsai tanítványaival színre viszi az egyiket. A saját stíluskeresésbe belefér a történelmi vonulat mellett a mesei jelleg vagy ennél komolyabb műfaj és az egyéni nézőpont, akár a görbetükör a tartalomgyártók korában. Szintén kiemelhető, hogy egy helyi, salomvári hírességnek, Babos Pálnak is emléket állít az író. Megjegyezte ebben is, mint más történelmi műveiben a sok kutatás miatt több a valós adat, mint a fikció, mellyel időnként ki kell egészíteni a hiányzó tényeket. 

Miközben végigjárták a novellákat a beszélgetés során, fény derült a fiatal író életútjának fontosabb állomásaira is. 
      
 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK