2024.11.21., csütörtök - OlivérZalaegerszeg időjárása

Vezető hírek

Múzeumpedagógiai évnyitó teadélutánnal

2024. október 04. péntek, 10:34
Szerző: -pet-; Fotó: pP
A zalaegerszegi oktatási- és nevelési intézmények számára rendeztek teadélutánnal egybekötött múzeumpedagógiai évnyitót a Göcseji Múzeumban. A rendezvényen a házigazdán kívül a Mindszentyneum, a Göcseji Falumúzeum, a Magyar Olaj- és Gázipari Múzeum (MOGIM), valamint a Deák Ferenc Megyei- és Városi Könyvtár mutatta be a 2024/25-ös tanévre szóló, óvodásoknak és diákoknak szánt programjait.

 Szórakozva tanulás a zalaegerszegi közgyűjteményekben

Az eseményen a meghívott pedagógusokon kívül részt vett Varga István, a Zalaegerszegi Tankerületi Központ szakmai vezetője is.

Havasi Bálint, a Zalaegerszegi Múzeumok Igazgatóságának vezetője köszöntőjében elmondta: a múzeumpedagógia már a 2000-es évek eleje óta mindennapi része a közgyűjtemények életének. A cél az, hogy élményeken keresztül egészítsék ki a tantervben szereplő ismeretanyagot, illetve, hogy múzeumbarát közönséget neveljenek.

- A múzeum a lehetőségek tárháza. Nemcsak kiállítóhely és tudományos kutatóközpont, hanem a tanulás helyszíne is. Itt máskepp lehet megszólítani a gyerekeket. A múzeum a szórakozva tanulás színhelye. Mást, és máshogy tanulnak itt a diákok, kiszínesítve a tankönyvi anyagot – fogalmazott a főigazgató. Hozzátette: napjainkban a hiteles tudás felértékelődik., mert az Internetről származó információ nem mindig hiteles. A múzeumi tartalmak viszont igen, hiszen tudományos kutatáson alapulnak.

A Göcseji Falumúzeum óvodásoknak és iskolásoknak szóló programjait Varju András, a skanzen vezetője ismertette. Többek között a falusi és göcseji élet jellegzetes munkáival, valamint növényeivel és állataival ismerkedhetnek meg a gyerekek, de a skanzen építészete is szóba kerül a foglalkozásokon. 

A megyei könyvtár különleges műhelyeiről Tóth Renáta igazgató és Deák Klaudia könyvtáros-informatikus számolt be. Többek között kiemelték a diákoknak szóló DeákDekor Makerspace Műhelyt és a robotika-foglalkozásokat. Kocsis Tamás könyvtáros, a Deák+Kert internetes irodalmi magazin felelős szerkesztője pedig arról beszélt, hogy a fiatal vers- és prózaírók miképp léphetnek kapcsolatba az irodalmi portállal.

A Mindszentyneum változatos – és több történelmi korszakot átfogó – programjait Csengei Ágota intézményvezető és Holló Csilla múzeumpedagógus, programszervező ismertette. A jelen lévő tanárok megtudhatták például, hogy nemcsak Pehm József életéhez, hanem az 1960-as, ’70-es évek életmódjához kapcsolódó foglalkozásokkal is várják a diákokat. De a cserkészek mindennapjaiba is beavatást nyerhetnek az érdeklődők.

A MOGIM-ban inkább a természettudományok és a földrajzi ismeretek irányába „terelik” a gyerekeket. Mint az Németh-Gotthárd Gréta prezentációjából kiderült, az olajipari múzeumban még a vulkánok világát is megismerhetik a diákok.

A Göcseji Múzeum óvodásoknak, valamint kisebb- és nagyobb iskolásoknak szóló programjait Novák Fanni múzeumpedagógus ismertette. A múzeumi kabalaállat, vagyis Zegoly a bagoly segítségével izgalmas kalandokra várják a gyerekeket egész évben. Többek között a középkori várhoz kapcsolódó órákkal és az egykori mesterségek bemutatásával készülnek, de Németh János keramikusművész kiállítására is ellátogathatnak.

Az előadók kiemelték, hogy manapság nem könnyű a gyerekek figyelmét a papír alapú információhordozók, vagy az offline világ ismeretanyaga felé terelni. A közgyűjteményekben eltöltött – nem frontális, hanem interaktív – órák azonban felkelthetik az érdeklődést egy-egy téma iránt, és segíthetik a játszva tanulást.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK