2024.11.23., szombat - Kelemen, KlementinaZalaegerszeg időjárása

Vezető hírek

Művészeti gimnazisták alkotótábora a Gébárti-tónál

2024. szeptember 12. csütörtök, 16:21
Szerző, fotó: Pánczél Petra
Ötödik éve táboroznak tanév elején a zalaegerszegi Gébárti-tó partján az Ady Endre Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola vizuális tagozatának elsőéves gimnazistái.

Évindító festészeti gyakorlaton az adys diákok

A 9. évfolyamosok mellett a művészeti gimnázium néhány felsőbb évese is részt vesz az egyhetes tóparti gyakorlaton, mentorként segítve az új „gimiseket”.

Tánczos György festőművész-tanár, a tábor vezetője ottjártunkkor elmondta: az évindító tábor célja egyrészt az, hogy összekovácsolja a kilencedikeseket, megismertetve őket a grafika és a festészet néhány alapfogásával. De az évek során a tehetséggondozás is hangsúlyossá vált, így a felsős gimnazisták közül is visszahívnak néhány diákot a táborba. Közülük olyan tanulókat választanak, akik az előző tanévben magas szinten teljesítettek, országos versenyeken indultak és a szorgalmuk miatt is megérdemlik a jelenlétet. A tábor továbbra sem bentlakásos, bár nem mondtak le arról, hogy egyszer azzá váljon. A gyerekek reggel 9-től délután 3-ig vannak kint a Gébárti-tó partján. De az is ajándék, hogy egy héten át ennyi időt itt lehetnek – fogalmazott Tánczos György.

Hozzátette: a változékony időjárás miatt az idei művészeti gyakorlatot úgy szervezték meg, hogy eső esetén a gébárti alkotóházban elméleti- és grafikai órákat tartanak, ha pedig jó idő van, akkor tóparti festészeti gyakorlaton vannak a diákok.

A művésztanár mellett Gondos Anna, az Ady-iskola tanára segíti a munkát, aki kérdésünkre elmondta: többek között a diófapácról, akvarelltechnikáról kaptak hasznos ismereteket a gyerekek. Papírmetszetek, festmények egyaránt készülnek az egy hét alatt. Az időkorlát miatt kicsit sietniük kell mind az elméleti, mind a gyakorlati anyaggal, de már a harmadik napon jól látszott, hogy kellő mennyiségű és minőségű tanulmányrajzot és festményt készítettek a tanulók. A táborozóknak Kovács László művészettörténész, az iskola művésztanára is tartott előadást, aki a gébárti szoborpark történetéről mesélt a gyerekeknek.

Tánczos György megjegyezte: a táborban a diákok használhatják a mobiljukat, vagy okoseszközeiket, hiszen fotók, videók is készülhetnek az egyes munkafolyamatokról. A művészeti oktatásban gyakran van jelen az okostelefon, mint segédeszköz. Annál is inkább, mert a tanulmányok elkészítéséhez előzetesen fotót készítenek a gyerekek, és az alapján rajzolják-, festik le a látottakat, vagy – feladattól függően – azok egy-egy részletét.

A gyakorlati hét arra is alkalmat ad, hogy közösen megbeszéljék, értékeljék az elkészült munkákat.
 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK