Vezető hírek
Új galériaműhely nyílt Gébárton
A megnyitó külső-belső élményt nyújtott. A gyönyörű galéria előtt pörgött a rokka, dolgozott a szövőszék, szólt a népzene. Olyan tevékenységbe merültek el a népművészek, melyek egy részének már a nevét is szótárazni kell. A textilművességet középpontba helyező kiállítótér a rendszeres szakmai programokkal újabb népi értékeket hozhat vissza a köztudatba. Ez most már csupán érdeklődés kérdése. Hiszen hétköznapokon és októberig minden hétvégén is lesz itt látni- és tanulni való.
Panoráma a népművészetre, az alkotó emberre és a tájra
- A 38 éves Zala Megyei Népművészeti Egyesület nem először avat műhelyt. A mostani azért különleges, mert nyitott, egy térben látható az alkotás folyamata és végeredménye. A tanítás és a művek bemutatása. Országosan is ritka ez a műfaj – mondta Skrabut Éva, a nevezett egyesület elnöke.
A Csoóri Sándor Alap által, és városi támogatással megvalósult beruházás még egy terasszal is bővítette az épület előtti sétányt, ami újabb ötleteket adott a népművészeknek és a ház munkatársainak a továbbfejlesztéshez.
Balaicz Zoltán polgármester turisztikai erővel is jócskán bíró területként jellemezte a Gébárti-tavat és annak természeti-, illetve épített környezetét. Elmondta, összesen 1,5 milliárd forint ráfordítással támogatta a városi önkormányzat ezt a részt.
- Jó helyre került ez a fejlesztés. A ’80-as évek elején indult egyesület létét az idő igazolta. Mertek álmodni, volt hitük, erejük, akaratuk, bátorságuk mindazokat végre is hajtani. És az álmaik folyamatosak, melyek megvalósításában az önkormányzat igyekszik segíteni, a népművészet éltetését, hagyományok átmentését támogatni – mondta a polgármester.
Példaértékű szakmai munkaként jellemezte a ház és az egyesület működését Igyártó Gabriella, a Népművészeti Egyesületek Szövetségének ügyvezető igazgatója, a galéria névadója. Megjegyezte, az új galéria a megye egész területének textilművességét (zalai, göcseji és hetési), fogja össze, a Hagyományok Házával együttműködve.
Sándor Ildikó, a Hagyományok Háza Népművészeti Módszertani Osztály vezetője a panoráma nevet, mint az alkotó emerről való körképet jellemezte. Az alkotás pedig szebbé és gazdagabbá teszi mindennapjainkat, tette hozzá.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
A zalaegerszegi Mindszentyneum épülete is versenyez az ArchDaily 2025-ös Év Épülete díjáértA friss diplomások legfontosabb igénye a rugalmasság, szabadság és a versenyképes fizetésÖt tipp, hogyan kezelheti sikeresen a pénzügyeitRendkívüli intézkedések Zalában a kiskérődzők pestise miattA múzeumi élet pillanatképeiElsodorta a kerékpárost, majd továbbhajtott Nagyanyáink hímzései a Göcseji TudásközpontbanKarambolozott két jármű BagodbanÉvértékelőt tartott a Zalatriatlon EgyesületJövő héten újabb forgalomkorlátozás lesz a Baross-liget környékén -
rovatunk hírei
Kinizsi és a Pálosok - Tárlatvezetés a Pálosok rendtörténeti kiállításbanVilágjáró - Benin (Afrika)Geobotanikai séta a Hévízi-tó körüli véderdőbenÉrtékadó lélekhangok - Bubits TündePillanatképek - Előadások a Magyar Kultúra Napjához kapcsolódóanKÖTETLENÜL - Ascher Tamás rendezővelA siker receptje - Kihívások és tanulságok az eltérő területek vállalkozóinak szemszögébőlGasztroséta HévízenHódolat a fénynek - VESZELI LAJOS festőművész kiállításaDrabik István és Drabik Tamás - kiállítás top 10
Már a jövő évadra készül a Hevesi Sándor SzínházÍgy éltünk a ’80-as években: új kiállításra készül a Göcseji MúzeumMérföldkő - művészeti gimnazisták kiállításaRendkívüli intézkedések Zalában a kiskérődzők pestise miattLengyelországban jártak a SzéchenyisekCselló, ahogy ők szeretikTeljeskörűen megújul a keszthelyi Georgikon külső campusaA zalaegerszegi Mindszentyneum épülete is versenyez az ArchDaily 2025-ös Év Épülete díjáértÖt tipp, hogyan kezelheti sikeresen a pénzügyeitNagyanyáink hímzései, falvédői a Göcseji Tudásközpontban