Vezető hírek
Gazdag motívumvilág; tojásra festve
Fekete Ildikó végzettségét tekintve matematikus, jelenleg az ELTE informatika szakos hallgatója, a mindennapokban pedig szoftvertesztelőként dolgozik. Tojásokat szabadidejében fest, már középiskolás kora óta. Mint azt a tárlatnyitón elmondta: számára is mindig ünnep egy-egy ilyen kiállítás, hiszen alkotásait csak ilyenkor látja együtt, tájegységekre bontva. A művek egyébként dobozokban pihennek.
Hímesekből nyílt kiállítás a hangversenyteremben
Fekete Ildikó és Marx Mária
Az írókázott tojásokkal azt szeretné megmutatni, hogy mennyire gazdag és változatos a magyar motívumvilág, és milyen különlegességeket rejt az egyes tájegységek mintakincse. Annál is inkább, mert a színezés és díszítés olykor falunként is változik. Célul tűzte ki, hogy minél többet összegyűjtsön a fellelhető motívumokból. Bár hagyományos technikával dolgozik, a régi színvilágot próbálja úgy megújítani, hogy az a mai szem számára is izgalmas, tetszetős legyen.
A kiállítást Marx Mária etnográfus ajánlotta az érdeklődők figyelmébe, kiemelve a tojás, mint ősi szimbólum jelentéseit. Mint mondta, érdekes megvizsgálni, hogy a tojás milyen utat járt be a mágiától az iparművészetig. Elhangzott: a tojás egy kerek, egész forma, és tápláló étel. Tökéletesen alkalmas arra, hogy a világgal és az élet egészével azonosítsuk. Nem csoda, hogy az emberiség már a kezdet kezdetén felfedezte a benne rejlő asszociációs lehetőségeket, emiatt válhatott rituális és vallási szimbólummá is.
Gazdag motívumvilág
A piros tojás nem véletlenül lett az egyik legalapvetőbb húsvéti szimbólum, hiszen a vörös/piros szín a vért, az életet jelenti. Mindez a tojásra festve az élet teljességére utal. Hogy az évszázadok alatt milyen motívumokkal díszítették a tojásokat az jól nyomon követhető. A felfestett jelek eredeti jelentése viszont kevéssé ismert, mert a korabeli rítusok, mágikus szertartások már nem élnek. A tojásfestés technikája, és a hol geometrikus, hol növényi lenyomatokat, állati testrészeket imitáló mintázatok azonban megmaradtak. Sokáig ajándékként funkcionáltak a festett, díszített tojások. A 20-21. század emberének már egyre inkább az esztétikum vált fontossá a tojások és a húsvét kapcsán.
Nincs két egyforma...
Manapság – a hagyományápolás jegyében – újra reneszánsza van a tojásfestésnek, ám az előre elkészített hímestojás-vásárlásnak is. Így ami anno ajándék volt, az ma már üzleti tevékenységgé is vált. Az etnográfus szerint Fekete Ildikó munkásságára, és a mostani kiállításra mindenképpen afféle ajándékként kell tekintenünk.
A tárlat április 26-ig látogatható.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
A HEMO felújítása miatt forgalomterelés ZalaegerszegenHárom zalai gimnázium is a legjobb 100 között vanAz 50 éves Zalaegerszegi Városi Fúvószenekar volt a Lokálpatrióta Klub vendégeÁldozatot követelt a tűz LetenyénVáros a tévésorozatok mentén - belvárosi séta ZalaegerszegenA képviselők elfogadták Zalaegerszeg 2025-ös költségvetésétNehezen szűrik ki a magyarok az álhíreket, a fiatalokra ez még inkább igazVersíró pályázat Németh Miklós grafikáira21. alkalommal írt alá támogatói szerződést a Zalaszám és az atlétika klubZalaegerszegre érkezik a FIRST LEGO League nemzeti döntője -
rovatunk hírei
Keserédes győzelem a szezonzárónA bronz már megvanHajrában kicsikart győzelemElőnyben a fővárosiakTávolodóban az élvonalTovább élnek a feljutási reményekA győzelem bajnoki címet értJól hajráztak a hazaiakAz edzőváltás sem segítettVisszavágott a bajnok top 10
Elhunyt Zóka Gyula fotográfusMár a jövő évadra készül a Hevesi Sándor SzínházHárom zalai gimnázium is a legjobb 100 között vanMűtét vár Pap Lujzára, átveszik a szerepeitZalaegerszegen is bemutatta könyvét Alföldi RóbertHatvanéves a zalaegerszegi buszállomásMérföldkő - művészeti gimnazisták kiállításaIsmét állatkerti minősítést kapott a Csácsi állatotthonÍgy éltünk a ’80-as években: új kiállításra készül a Göcseji MúzeumMorandini és szocreál a Zala Vármegyei Építész Kamara estjén