Vezető hírek
Az ilyen ruha tartást ad
Paraszt-polgári viselet kiállítás a színház nézőtéri előterében
A kiállítás előzménye dióhéjban: pályázati támogatással 2019-2020-ban 5 alkotó csoport 25 szakemberrel dolgozta fel a történelmi Hetés paraszti viseletét, majd ez alapján készült 20 modern öltözet kiegészítőkkel. 2021-ben szintén pályázati támogatással a szomszédos Göcsej paraszt-polgári viseleteit kutatták fel és 14 résztvevő készített el 15 öltözetet, a 100 évvel ezelőtti ruhák megújításaként. Mindkét projekt a 2016-ban alakult Zalai Népi Desing Stúdió eltökélt hozzáállásának köszönhető. De a 40 éves népművészeti egyesület már jóval korábban, 2005-ben a zászlójára tűzte a tárgymegújítást, a modern kornak megfelelő funkcionális alkotások létrehozását minden szakágban. Ennek a törekvésnek a kézzel fogható példája a színházi tárlat.
A megnyitón dr. Besenczi Árpád, a színház igazgatója és Balaicz Zoltán polgármester mondtak köszöntőt.
- A zalai népművészeti egyesület tagjai már észrevették, hogy nem elég a régi értékekre felhívni a figyelmet, meg kell találni az átörökítés módját is, mai használatra. És ez, sikeres kezdeményezés. A megújult viseletek, mint kiállítási anyag után a nagy álom, hogy a hagyományokból divat legyen, itt Zalaegerszeg utcáin is, ahol az újragondolt, de az eredeti értékeket magukon őrző ruhákat minden korosztály viselheti – mondta többek között a polgármester.
A szakma részéről Farkas Réka, a Hagyományok Háza kulturális menedzsere nyitotta meg a tárlatot, miközben gratulált mind a kiállítás szervezéséhez, megvalósításához, mind az egyesület megújító projektjeihez.
- Nehezen induló kezdeményezés volt ez, ahol az archaikus fotók alapján indult a munka. A képeken is látszik, hogy az ilyen viselet tartást ad. Át kellett gondolni, hogy melyik legyen az az alapanyag, mely a mai korban is elfogadható és élő is. Az alaptéma a női öltözködés, de gyermekviselet is van a kiállításon. Az itt látható ruhák egy része már szerepelt divatbemutatón is, amely élmény közösségi program. Ebben a projektben mindenki azt tette, amihez a legjobban ért. Ha minden közösség így működne, egy pozitívabb társadalomban élhetnénk, értékteremtő módon – Farkas Réka még beszélt a sikeres kiállítás egyéb tényezőiről is, így az anyagi forrásról, melyet jelen esetben a Csoóri Sándor Alap biztosított.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Feldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város EgyesületPlakátkiállítás a környezeti problémákrólAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénMegújul a zalaegerszegi Malom utca egy szakaszaElismeréseket adtak át a szociális munka napján Zalaegerszegen -
rovatunk hírei
Agrárpetíciót indított a MAGOSZ és a NAKAktuális és előremutató témákat hoztak a hallgatók a kari TDK-raKoncert a Koraszülöttek világnapja alkalmábólNovember 25-től indul az Egerszegi AdventApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villát10 éves a zalaegerszegi BibliofülkeBuza Sándor volt a Lokálpatrióta Klub vendége Kell-e kereszt a Szabadság-szoborra?Épületek és kompozíciók az Ady-iskola regionális rajzversenyénKözös út a Göcseji Tudásközpontban top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánKözös út a Göcseji TudásközpontbanKamarák háza: miért lett a vörös kő helyett csiszolt mészkő?