2025.04.01., kedd - HugóZalaegerszeg időjárása

Vezető hírek

Zalaegerszegi séta női sorsok mentén

2025. március 13. csütörtök, 19:19
Szerző, fotó: Bánfi Kati
A zalaegerszegi Tourinform Iroda által szervezett legutóbbi városismereti séta néhány zalai kötődésű hölgy életébe engedett egy kis bepillantást.

A város eddigi egyetlen női polgármestere is szóba került

Tódor Tamás, a szervező iroda idegenvezetője, marketingreferense a belvárosban közel másfél órás barangolás közben idézte meg újra, egy újabb nézőpontból az egykor volt Zalaegerszeg életét.

A „túra” elején a közel 30 fős társaság az egykor „zsidó negyednek” nevezett városrészhez indult, a Kossuth tér és az Eötvös utca környékére. Itt állt valaha a Boschán család háza és kertje. (Az Eötvös és a Tompa utca átjárójában található a Boschán köz, az egykori képviselő, ügyvéd, hitközségi elnök emléktáblájával). A célhely pedig a 97 évesen elhunyt Boschán Gyula és a 80 évet megélt felesége, Leitner Adél által ültetett hársfa volt. 

A házaspár gyakran pihent a jelenleg is álló fa árnyékában. Az egykori zöld terület helyén ma zárt parkoló található, csupán a fa őrzi a régi kert emlékét. Tódor Tamás itt mesélte el képekkel illusztrálva az öt gyermekes család életét, mely szomorú véget ért Auschwitzban. Néhány adat hangzott el ehhez kapcsolódóan a zalaegerszegi deportálások történetéről is. 

A következő állomás a Pontháznál volt. Itt élt egykor Zalaegerszeg egyetlen női polgármestere. Siklósi Mihályné 1949-1950-ig töltötte be a városvezetői posztot. Heves megyében született Gulyás Rozália néven, szegény családból. Hat elemivel került a város vezető pozíciójába, később ezzel a végzettséggel jelentkezett és felvételt is nyert a jogi egyetemre. Le is doktorált, majd később visszaélések miatt letartóztatták és végül büfésként ért véget pályafutása. A sétán szerelmi élete is szóba került. Kétszer volt férjnél, mindkétszer elvált és a helyi rossz nyelvek összeboronálták egy helyi képviselővel, bár erről konkrét bizonyíték nem akadt. 

A séta további részében nemes Simonffy Borbála (a Szentháromság-szobor építéséhez járult hozzá), Széchy Magdolna (Zrínyi Miklós édesanyja) és Sibrik Erzsébet (Deák Ferenc édesanyja) életének néhány „titka” tárult fel. 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK