Vezető hírek
Trianon 100: országzászlót avattak Zalaegerszegen
A „Trianon 100” országos programsorozathoz kapcsolódó ünnepségen Balaicz Zoltán polgármester mondott beszédet. Kiemelte: június 4-e 2010 óta a nemzeti összetartozás napja is, mely azt üzeni számunkra, hogy történelmünk legsötétebb napja ne csak lesújtson, hanem erőt is adjon a magyarság számára. Ami igazságtalan volt régen, az is marad az idők végezetéig.
Nemcsak a gyász örök, hanem a remény is
Az idő ugyanis a sebeket gyógyítja, de magát az amputációt nem – fogalmazott a polgármester. Hozzátéve: száz éve nem tárgyalás történt, hanem „diktátum”, vagyis büntetés, amit a háború elvesztéséért mértek ki ránk. A döntés mögött erkölcsi fölénye nem volt a győzteseknek, csak erőfölénye. Olyan emberek millióit büntették meg, akik mentek, mert a hazájuk szólította őket. De száz évvel Trianon után mi, magyarok bátran kihúzhatjuk magunkat. Mert megmaradtunk.
Az 1920. június 4-i döntés ellenére, és azóta is, hiszünk abban, hogy nemzeti összetartozás nélkül nincs nemzeti felemelkedés, hiszünk abban, hogy minden magyar felelős minden magyarért – hangzott el. Balaicz Zoltán szerint nincs határon inneni és határon túli magyar ügy, csak egyetlen magyar sorsközösség, egyetlen magyar ügy van. Ugyanakkor nem szabad, hogy csak a gyász és a fájdalom legyen örök. A reménynek is öröknek kell lennie. Mert a gyász mellett a magyar nemzet megmaradását, és az elcsatolt országrészeinek összetartozását is ünnepeljük, amelyet sem birodalmak, sem diktatúrák, sem hadseregek nem tudtak megbontani!
Az országzászló avatáson köszöntőt mondott Galbavy Zoltán, a településrész önkormányzati képviselője is, aki örömét fejezte ki az iránt, hogy épp ebbe a városrészbe kerülhetett az új emlékmű. Az ünnepségen Besenczi Árpád, Debrei Zsuzsanna, Hertelendy Attila színművészek, valamint a Zalaegerszegi Városi Fúvószenekar és a Városi Vegyeskar közreműködött. Majd egyházi áldás és koszorúzás zárta a rendezvényt.
A városnak volt már korábban is országzászlaja, melyet Czobor Mátyás polgármestersége alatt, 1935-ben állítottak fel a Rózsa (ma Béke) ligetben, a Göcseji Hét rendezvénysorozat keretében. A zászlót 1945 után eltávolították. Az ünnepségen elhangzott: a megyeszékhely polgárainak régi vágya volt, hogy legyen egy új országszászló Zalaegerszegen. A trianoni évforduló jó alkalmat adott a megvalósításhoz.
A mostani kompozíció, mely a magyarság szabadságküzdelmeire hívja fel a figyelmet, a vasútállomással szemben, az 1955-ben felállított (majd az 1956-os ledöntést követően újraállított) felszabadulási emlékmű helyére került. Az új emlékmű középpontjában, egy mészkőtömbből faragott posztamensen álló zászlótartó oszlop, és a nemzeti zászló látható. Ezt öleli át hat darab címeres mészkőtábla, melyekre a magyar történelem jelentősebb (a szabadsághoz valamilyen formában kötődő) eseményeinek évszámai kerültek. A köztéri alkotás a Rákóczi szabadságharcra, az 1848/49-es forradalom- és szabadságharcra, a trianoni békediktátumra, az 1945-48 közötti időszakra, az 1956-os forradalom- és szabadságharcra, valamint az 1989-90-es rendszerváltozásra emlékezik.
A Trianon 100 évforduló kapcsán más események is zajlottak megyeszerte, de a koronavírus-járvány miatt az online térben sokan megemlékeztek a békediktátumról, és annak következményeiről. Volt ahol megszólaltak harangok, másutt a közlekedés állt meg néhány percre, közszereplők, zenészek és táncosok pedig a közösségi oldalakon osztották meg videóüzeneteiket. Zalaegerszeg Kárpát-medencei testvérvárosai például egy kisfilm formájában küldték el ünnepi gondolataikat, hiszen a járvány miatt nem kerülhetett sor a személyes találkozásra, emlékezésre.
A Zalai Táncegyüttes tagjai néhány héttel ezelőtt csatlakoztak az #összetartozás100folk kezdeményezéshez, melynek keretében Kárpát-medencei néptáncosok készítettek- és tettek közzé kisfilmeket az Interneten. Kifejezve ezzel is a közös kulturális gyökereket és az összetartozást.
MEGOSZTÁS
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
-
rövidhírek
Feldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város EgyesületPlakátkiállítás a környezeti problémákrólAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénMegújul a zalaegerszegi Malom utca egy szakaszaElismeréseket adtak át a szociális munka napján Zalaegerszegen -
rovatunk hírei
Feldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőbenKisasztalos verseny a Deák-technikumbanAz adóemelésekről a Tiéd a Város EgyesületPlakátkiállítás a környezeti problémákrólAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénMegújul a zalaegerszegi Malom utca egy szakaszaElismeréseket adtak át a szociális munka napján Zalaegerszegen top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánKözös út a Göcseji TudásközpontbanKamarák háza: miért lett a vörös kő helyett csiszolt mészkő?