Vezető hírek
Polgári jogviszony és nemzeti önállóság
A forradalom és a szabadságharc emlékezete
Kiemelte: 1848-49 hőseire máig büszkék lehetünk, a forradalom vívmányainak köszönhetően pedig a fejlődés útjára lépett a nemzet. A képviselő ezt követően napjaink jelentős fejlesztéseiről számolt be.
Az ünnepi műsor után a résztvevők Csány László vértanú szobrához vonultak, ahol Molnár András, a MNL Zala Megyei Levéltárának igazgatója szólt a forradalom és szabadságharc eredményeiről, illetve legkiemelkedőbb zalai alakjairól. Nemcsak Deák Ferencről, Csány Lászlóról, hanem például Csertán Sándorról is, aki Zalaegerszeg első országgyűlési képviselője volt.
A történész úgy fogalmazott: az államalapítástól napjainkig terjedő időszakban az 1848-49-es forradalom és szabadságharc hozta az egyik legjelentősebb fordulatot a magyarság életében. A feudális királyságot felváltotta a parlamentáris államszervezet. A középkori jobbágyvilág helyén ekkor indult fejlődésnek a modern piacgazdaságon és a jogegyenlőségen alapuló polgári társadalom. A márciusi ifjak és a forradalom egyszerre segítették elő a polgári jogviszony kialakulását és a nemzeti önállóság megteremtését. Az áprilisi törvények pedig utat nyitottak az egyéni- és kollektív szabadságjogok, illetve az olyan egyetemes értékek érvényesítése előtt, mint az emberi méltóság, a türelem és a műveltség.
Molnár András szerint a megmaradásért és fejlődésért vívott küzdelem egységbe kovácsolta a modern korszakába lépő magyar nemzetet. Eljutva odáig, hogy a Kárpát-medence közös gondjaira csak a politikai-, gazdasági együttműködés és a harmóniában élés jelenthet megoldást. De a korszakban alakult ki az a polgárság is, aki már hajlandó volt felülemelkedni saját gyengeségén, előítéletein, és aki nemcsak jogainak érvényesülését kérte számon, hanem képes volt felelősséggel, elkötelezettséggel cselekedni. Kezébe véve saját sorsa irányítását, mindeközben tettekben is kifejezve hazája iránti szeretetét.
Az ünnepség koszorúzással folytatódott, melyen politikusok, intézményvezetők és a helyi civil szervezetek képviselői vettek részt. A város nevében Balaicz Zoltán polgármester, Gecse Péter és dr. Vadvári Tibor alpolgármesterek, valamint dr. Kovács Gábor címzetes főjegyző és dr. Sándor Erzsébet aljegyző helyezte el az emlékezés koszorúját.
Március 15-e alkalmából Botfán és Zalabesenyőben is sor került megemlékezésre.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Látogatási korlátozás a zalaegerszegi kórházbanA Caffé Parco lett a legkedveltebb kávézóSzalagkorlátnak csapódott egy autó az M7-es autópályán, NagykanizsánálTisztújítás a zalaegerszegi FidelitasnálMilliós értékű, védett fajnak számító kockásliliomot károsítottak meg ZalábanÉpül az új térköves járda a zalaegerszegi Hunyadi utcábanForgalmi akadály van a 74-es úton, Nekeresd közelében Még lehet jelentkezni a Keresztury SzavalógáláraMűszakilag hibás sparhelt miatt izzott a korom egy becsvölgyei kéménybenBaleset történt Nagykapornaknál, a 76-os úton -
rovatunk hírei
1000 üdvözlőlap és meghívó Verdák: Al Barátokra lel101 híres bombázó Traffipax infó 2016.Július 20.Páka szerethető, élhetőSármellék sikereiNaperőmű létesülhet Söjtörön"Amerikából jöttünk, 25 érmet hoztunk!” Tavat kerülő vesebetegekKöszöntötték az 500 ezredik ügyfelet top 10
Egy korszak vége: megszűnt a Betti cukrászdaJól sikerült jubileumi évet zárt a BogáncsFényes égi jelenség január 3-án: közel került a Vénusz a HoldhozÚj gyalogosátkelő és buszmegálló a Baross ligetnélLegyen-e Petőfi-szobor Zalaegerszeg belvárosában?Szarvassal ütközött két autó ZalaegerszegnélA lakosság segítségét kérik a zalai rendőrökTakács Ágnes alkotásai a páterdombi műterembenÉpül az új térköves járda a zalaegerszegi Hunyadi utcábanBaleset történt Nagykapornaknál, a 76-os úton