2024.10.28., hétfő - Simon, SzimonettaZalaegerszeg időjárása

Vezető hírek

Harmincéves a Dr. Degré Alajos Jogi Szakkönyvtár

2024. október 10. csütörtök, 14:26
Szerző: -pet-; Fotó: pP
Harmincesztendős lett a Zalaegerszegi Törvényszék Dr. Degré Alajos Jogi Szakkönyvtára. A jeles évforduló alkalmából „Bíróság – Könyv – Könyvtár” címmel rendeztek konferenciát a törvényszék dísztermében.

Születésnapi konferencia a Zalaegerszegi Törvényszéken

Harminc évvel ezelőtt nyitotta meg kapuit a Zalaegerszegi Törvényszék szakkönyvtára és 1996 óta viseli Degré Alajos jogtudós nevét

Köszöntőt dr. Csorba Zsolt Ödön, az Országos Bírói Hivatal főosztályvezetője mondott, kiemelve a bíróságok mellett működő szakkönyvtárak szerepét. A Zalaegerszegi Törvényszék harminc évvel ezelőtt nagy lendületet adott ahhoz, hogy országos szinten elterjedjenek a jogi szakkönyvtárak. Az pedig az egyik legjobb döntés volt, hogy az itteni szakkönyvtár Degré Alajos jogtudós, levéltáros, helytörténeti kutató nevét vette fel – fogalmazott.

Dr. Magyar Károly és Sándor Gertrud, a Degré-szakkönyvtár megálmodói és fejlesztői

A zalaegerszegi jogi szakkönyvtár megalapításának gondolata azokban az években született meg, amikor zajlott a megyei bírósági épület komplex felújítása. A rekonstrukció 1992-ben indult, és ekkor pályázott a megyei bíróság elnöki posztjára dr. Magyar Károly (azóta nyugalmazott törvényszéki tanácselnök), aki egyúttal a könyvtár megálmodója volt. A rendezvényt megnyitva többek között elmesélte: mindig úgy érezte, hogy a bíráskodásnak közvetlen kapcsolata van a tudománnyal. A hatékony ítélkezés szakszerűséget, időszerűséget és tisztességes eljárásban meghozott döntéseket jelent. Ehhez kell a tudományos háttér.

Balog Eszter, a szakkönyvtár jelenlegi vezetője volt a konferencia levezető elnöke

1992-ben a pályázata során leírta, hogy az adott viszonyok között mindez hogyan valósítható meg. Szerette volna, ha az épület felújítása során egy ténylegesen működő szakkönyvtár is létesül. Ez meg is valósult, és 1994-ben az ország bíróságai közül először alkalmaztak szakkönyvtárost, Sándor Gertrud személyében. Két évvel később pedig dr. Degré Alajosról nevezhették el a szakkönyvtárat, amire máig büszke. Magyar Károly hozzátette: a világ azóta sokat változott, hiszen ma egy okostelefonnal több információhoz jutunk, mint egy kilencvenes évekbeli számítógéppel. Napjainkban mindegy, hogy papír alapú, vagy elektronikus szöveget olvasunk. A lényeg viszont továbbra is a tudáson, az értő olvasáson és a kutatói igények kiszolgálásán van. 

Régi kötetek a szakkönyvtárban

„Álmodtunk egy világot magunknak…” című vetítettképes előadásában Sándor Gertrud immár nyugalmazott könyvtárvezető elevenítette fel a szakkönyvtár létrejöttének és fejlődésének éveit. Mint mondta, egy szekrényben lévő, elzárt gyűjteményi alapból kellett működőképes, rendszerezett, kutatható és folyamatosan bővülő állományt felépíteni. Ehhez sok segítséget kaptak a Deák Ferenc Megyei Könyvtártól és a Zala megyei levéltártól. Utóbbi intézményből Degré Alajos hagyatéka is hozzájuk került.

A konferencia további részében előadás hangzott el a 21. századi könyvtári/jogi szakkönyvtári trendekről, valamint Degré Alajos munkásságáról és a Magyar Jogi Portálon található műveiről. A rendezvény keretében mutatták be továbbá a Zalai bírósági archontológia 1872-2024 című kiadványt is, melynek tematikáját dr. Sorok Norbert, törvényszéki elnök ismertette.

Korabeli bírói szobát is láthattak a vendégek

A program végén tárlatvezetésre invitálták az érdeklődőket a törtvényszék épületébe. A séta során többek között egy korabeli bírói szobát is megtekinthettek a vendégek.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK