Vezető hírek
Egy kis Hawaii a Keresztury VMK-ban
Kiállítások, könyvek, gyógymódok, tánc
A termek szokatlan, de szépséges dekorációja, a hölgyeket ékesítő jellegzetes virágdíszek, a leírhatatlanul gyönyörű táj, melyet vetítéssel egybekötött úti élmények hoztak közelebb és maga a tény, hogy már 1848-tól élnek kint magyarok a Csendes-óceáni szigeteken, elgondolkodtatott, de jó lenne odautazni. Kiállítások, könyv-, gyógymódok-, masszázs- és ételbemutatók, kézműves foglakozások hömpölyögtek végig a programsorozaton, melyet szombat este tánc zárt. Ez utóbbihoz mindjárt lehet városi kötődést is hozzátenni, hiszen a táncok és hangszerbemutató mellé a legendákat, mitológiai történeteket, istennőket és a sziget történelmét felelevenítő narrátor, Aki Jasmine Zalaegerszegen élő hölgy volt, aki, édesapja révén származik Hawaiiról.
Hullámzó szoknyák, indiai táncra hajazó kézmozdulat, időnként mintha hastánc elemek is lennének benne. Különleges hangulatú zene. Ezek maradtak meg a jellegzetes táncokból, melyet a Hula Sisters és a Polinesiana táncscsoportok adtak elő. A kísérő szöveget, az aláfestő zenét és a látványtervet László R. Judit, a nevezett baráti társaság vezetője, a polinéz szigetvilágot és az ott élő magyarokat bemutató két kötetes könyv egyik szerzője, állította össze.
Hiába 12000 kilométer távolság, még egy személyes kötődéssel „ott van Zalaegerszeg” Hawaii-n. Ugyanis Mindszenty József bíboros 1974-ben tett itt látogatást, tiszteletére emléknapot iktattak be, s részben neki köszönhető a kinti magyarok összefogása. Nemcsak szentmisét celebrált, hanem a közösség összefogására megbízást is adott. Napjainkban egyébként Hawaii Magyar Iskola is működik Oahutban, ahol a legtöbb magyar él. (2000 fő magyar származású és 300 fő magyar anyanyelvű lakik Hawaii-n).
A fenti programnak hatodik helyszíne volt Zalaegerszeg. A korábbi években Egerben, Szentendrén, Budapesten, a Balaton partján és az erdélyi Torockón rendeztek hasonló bemutatót. Aloha!
MEGOSZTÁS
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK
-
rövidhírek
Zalaegerszeg fejlődött a legdinamikusabban 2014-2024 közöttSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokTöbbször reggelizne a magyar úgy, mint húsvétkor, de nincs rá idejeÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanVersíró pályázatot hirdetett a Deák-technikumZalaegerszegi könyvadomány a baróti iskola könyvtáránakA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumZajlik a Landorhegyi úton a vízvezeték kiváltásaPataki Botond ismét magyar bajnok! -
rovatunk hírei
Megújult a Városgazdálkodási Kft. irodaépületeSzéderestet tartott a Zalaegerszegi Zsidó HitközségMegnyílt az egervári várkastély történetét bemutató új kiállításPlüssmackókból nyílt kiállítás ZalaegerszegenAz E.ON gázvezetéket cserél, az önkormányzat burkolatot újít fel a Petőfi utcábanTehetség és munka címmel nyílt kiállítása a művészeti gimnazistáknakKönyvtárosok világnapja a Deák-könyvtárbanÍró-olvasó találkozó dr. László Boglárkával Útmenti keresztek mentén túráztak CsácsbanNémeth Miklós grafikái ihlették a diákok verseit top 10
Nagypénteken is nyitva lesz a zalaegerszegi VásárcsarnokA gyülekezés alapjog: Zalaegerszegen is demonstrált a MomentumA fiúk körében is népszerű a fodrászat, főleg a barberkedésPörgős évadzárót kínál a Hotel MentholHorváth Csongor festményei az internet előtti kort idézikÁprilis 14-től gázvezeték rekonstrukciós munkálatok kezdődnek Zalaegerszegen, a Petőfi utcábanSzombaton húsvéti piac lesz Zalaegerszegen, sonkakóstolóvalNémeth Miklós grafikái ihlették a diákok verseitBemutatta Mintha repülnék című kötetét Szálinger BalázsÖsszefogás a barlahidai barokk orgona megmentéséért