Programajánló
Múzeumpedagógia online
Minden kedves múzeumbarátunknak reményteli, boldog új esztendőt kívánunk! Bízunk benne, hogy néhány hónap múlva újra találkozhatunk személyesen is a rendezvényeinken és programjainkon. De addig is nézzük, mit kínálunk Önöknek az online térben!
Blog rovatunk hetente frissül
A múzeum weblapján minden héten új írásokkal jelentkezünk a blog rovatban. Üde, személyes hangvételű publikációkkal, amik persze nem nélkülözik a szakmaiságot. Történeti, néprajzi, képzőművészeti, régészeti tematikájú írásokat olvashatnak, amelyeket a Göcseji Múzeum munkatársai készítenek. Tartsanak velünk!
Zala megye régi képeken és képeslapokon
Naponta új fotográfiákkal és képeslapokkal ismerkedhetnek meg azok, akik csatlakoznak ahhoz a Facebook csoporthoz, amelyhez már a Balatoni Múzeum és a Thúry György Múzeum szakmai gárdája is bekapcsolódott. A három intézmény gazdag gyűjteményéből szemezgetünk, s bárki hozzászólhat a megjelenített képekhez, megoszthatja a családi fotóalbumból elővett fényképeket, közölheti gondolatait, kérdezhet az adott témában. Ön már tagja a csoportnak? Nézzen be hozzánk!
Barokk freskófestészet Magyarországon II.
Az elmúlt esztendő végén jelent meg a Pázmány Péter Katolikus Egyetem gondozásában és a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával a Barokk freskófestészet Magyarországon című album második kötete.
Korábban már láthatta a közönség a sorozat első részét, ami Veszprém, Fejér és Komárom-Esztergom megye barokk freskóit vette górcső alá, ez a mostani album négy megyébe visz el minket: Baranya, Tolna, Somogy és Zala. Külön érdekesség, hogy Zala megye annyira gazdag e témában, hogy a kötet csaknem 60 %-át a zalai településeken fellelhető örökség teszi ki. (Bezeréd,Csatár, Csesztreg, Galambok, Gelse, Kerkakutas, Keszthely, Lenti, Milejszeg, Nagykanizsa-Miklósfa, Nagylengyel, Nova, Ormándlak, Páka, Pölöske, Pusztamagyaród, Söjtör, Szécsisziget, Szentgyörgyvölgy, Tornyiszentmiklós, Türje, Vállus, Várvölgy-Felsőzsid, Zalaapáti, Zalaegerszeg, Zalaegerszeg-Csácsbozsok, Zalakomár-Kiskomárom, Zalaszentgrót)
A több mint 560 oldalas kötetben 15 szerző írásai olvashatók, köztük Dr. Kostyál László művészettörténészé, a Göcseji Múzeum igazgatójáé is.
A topografikus rendszerben sorakozó leírások tájékoztatnak a műveket magukba foglaló épületekről, azok építéstörténetéről, a falképek festőjéről, megrendelőjéről, ismertetik a freskó vagy freskóegyüttes keletkezéstörténetét, állapotát, a restaurálásra vonatkozó adatokat és megfigyeléseket. A tanulmányok leírják a befoglaló építészeti teret, a freskóképeket őrző látszatarchitektúrát, díszítőfestést és kereteket, illetve részletesen bemutatják magukat a képmezőket és az azokat összefoglaló programot.
Az albumot rengeteg színes képanyag és illusztráció gazdagítja. A gyönyörű kötet a Göcseji Múzeum könyvtárában a pandémiás időszak után megtekinthető, és beszerezhető az ország számos könyvesboltjában.
Múzeumpedagógia online
Ebben a különleges helyzetben, amikor a diákokat nem tudjuk fogadni a múzeumpedagógiai foglalkozásokon, az online térben tudunk segítő kezet nyújtani. Hónapok óta számos témakört kínálunk, játékosan lehet feldolgozni az oktatáshoz kapcsolódó olvasmányokat, mint a regölés, a lucázás, a betlehemezés, Öveges professzor kísérletei, régészeti érdekességek, de már készülnek a tavaszi ünnepkörhöz tartozó írások és játékos feladatok is.