Csemegéző
Született december 25-én – A Mithras-ábrázolások, mint időkódok?
Különösen kedvelem az Iseumot amiatt, hogy ezeken a tárlatvezetéseken nem akarják az egész kiállítási anyagot minden egyes alkalommal lenyomni a látogató torkán. Inkább egy jól megválasztott (aktuális, vagy napjaink valamely kulturális jelenségére is utaló) téma mentén, csak egy-két tárgyat helyeznek a középpontba. Nem terjengősen, maximum 45-50 percben, közérthető módon, de mégis tudományos megalapozottsággal hívják fel a figyelmet a gyűjtemény valamely becses darabjára, vagy a római kor vallási életének egy-egy momentumára.
Legutóbb – karácsonyhoz közeledve – “Mithras Savariában” címmel rendeztek egy múzeumi sétát a kiállítótérben. Az Isten, aki december 25-én született egy sziklából. Ismerős történet, vagy mégsem? Ki az a Mithras? Jézushoz hasonlóan valóban Karácsonykor született ő is? Nagyjából ezekre a kérdésekre igyekezett választ adni Sosztarits Ottó régész.
Mithras régóta foglalkoztatja a kutatókat, a vallás eredetéről, szimbolikájáról, a beavatási rítusokról (és ezek lehetséges értelmezéséről) számos kötet, tanulmány jelent már meg a nemzetközi porondon.
De! A Mithras-kultusz tulajdonképpen máig rejtély, és ahogy el is hangzott: a legelvontabb, legtalányosabb és legkevésbé ismert misztériuma ez az antik vallásosságnak. Írásos emlékek nem maradtak fenn (maximum szűkszavú sírfeliratok). A kultusz és a rituálé pedig titkos volt; a beavatottak nem adták ki a tudást másoknak...
Folytatás itt:
https://kultourvidek.hu/szuletett-december-25-en-a-mithras-abrazolasok-mint-idokodok/
Forrás: KulTour-Vidék