Archivum
Nemcsak esztétikai hiba
Az elhízás népbetegség, ami szív- és érrendszeri megbetegedéseket, valamint anyagcserezavarokat okozva egyre több embert érint a civilizált világban. Sokféle magyarázat kering a köztudatban okairól, de eltérő véleményeket fogalmaznak meg a tudományos kutatások is. Mi igaz és mi nem? – Minderről dr. Oroszlán Tamás belgyógyász, diabetológus szakorvost, a zalaegerszegi megyei kórház belgyógyászatának főorvosát kérdeztük.
Az elhízás okairól dr. Oroszlán Tamással
– Mennyiben felelős a genetika az elhízásban? Vannak, akik úgy tartják: gének miatt hízni lejárt kifogás.
– Az okok közül a genetikai adottságok a legmérvadóbbak. Gondoljunk csak bele, ahol kövér a szülő, ott szinte biztos, hogy elhízásra hajlamos a gyermek is, és vannak olyan családok, ahol a túlsúly meg egyáltalán nem jellemző. Tehát egyrészt a genetikára vezethető vissza, de táplálkozási szokásaink, a zsírban és szénhidrátban gazdag ételek fogyasztása, mozgásszegény életmódunk hasonló mértékben felelős kialakulásáért.
– A genetikai hajlamot kordában lehet-e tartani helyes táplálkozással?
– Erre a kérdésre hadd válaszoljak úgy, hogy az előbb említett három tényező együtt hat az elhízásra. Egy kutatásban japánokat vizsgáltak, akikre egyébiránt nem jellemző az elhízás. Egyedül csak a szumóbirkózók kövérek, viszont szervezetükben jóval több a barna zsírszövet, mint a fehér, ami más kontinensek lakóira jellemző a civilizált világban. A szumozók nem igazán szenvednek anyagcserezavarokban, mivel ez a „jó zsír” kalóriát éget.
Ugyanakkor mégsem minden a genetika. Egy kutatásban megállapították, hogy azok a japánok, akik a 900-as évek elején az Egyesült Államokba költöztek, 30-40 év múlva ugyanolyan kövérek lettek, mint az amerikai helyi lakosok. Átvették táplálkozási, életmódbeli szokásaikat, vagyis el kezdtek ugyanúgy enni (hamburger, sült krumpli), és persze nem mozogtak.
– Milyen jól nézel ki! – mondják dícsérőleg a kövér emberekre.
– Még mindig az egészség jelének értékelik a kövérséget, pedig egyáltalán nem az! De nem csupán esztétikai probléma, hanem súlyos rizikófaktor számos betegségben, ráadásul önmagában is (nép)betegség.
– Milyen elváltozásokat okoz a szervezetben?
– A kövér embernek meszesek az erei, magas a vérnyomása, magasak a vérzsír-értékei, 30–50 százalékuk cukorbeteg. Ezeket a kórképeket nevezik gyűjtőnéven metabólikus szindrómának. Az elhízás következményeként ide tartozik a véralvadási zavar, a korai infarktus és szívhalál vagy a trombózis.
– Hogyan függ össze a kövérség a cukorbetegséggel?
– Hazánkban ma körülbelül egymillió diabéteszes él. Kilencvenhárom százalékuk a kettestípusú cukorbetegségben szenved, amit nem az inzulin hiánya okoz. Az ok sokkal inkább a túlevésben keresendő: a szükségleten felül bevitt nagy mennyiségű szénhidráttól csökken vagy elmarad a kívánt inzulinhatás. Nagy gond, hogy a kettestípusú cukorbetegek kilencven százaléka elhízott. Sajnos a helyzet nem javul, inkább romlik.
– Mégis mit lehet tenni a túlevés ellen?
– A túlevés oka lehet az is, hogy a kövér embernek magas az inzulinszintje, ezért gyakrabban megéhezik. De hogy túlesszük magunkat, az inkább rossz szokásainkhoz vezethető vissza. Nem mozgunk eleget, ülünk a munkahelyen, ahogy vacsora után a tévé előtt, sörözzünk, chipset eszünk, nassolunk. Életmódbeli váltás szükséges. Miután hazánkban minden ötödik ember elhízott, úgy tűnik, ez a legnehezebb dolgok egyike.
– Mindenképp önkontroll kellene!
– Valóban, önkontroll és más szemlélet. A kövér ember nem néz ki jól, hanem beteg, az előbb említett problémák mellett ráadásul még mozgásában is korlátozott. A mozgásszervi, kopásos ízületi betegségekben szenvedők nagy többsége közülük kerül ki.
– Fogyókúrás szer után nyúlni könnyebb dolog!?
– Egyben nagy tévedés is, mert kilencven százalékuk semmit sem ér. Hirdetik, hogy egy hónap alatt le lehet fogyni 10–15 kilót, ami akár meg is történhet. Ez a hirtelen fogyás önmagában is káros az egészségre, és akkor még nem beszéltünk az úgynevezett jojó-effektusról. Ha ugyanis abbahagyják a szer fogyasztását, nem tíz kilót, hanem húszat híznak vissza! A kereskedelmi forgalomban egyébiránt nincs már hatékony fogyókúrás gyógyszer.
– Hogyhogy?
– Sorra bizonyosodtak be káros mellékhatásaik, melyek miatt bevonták a termékeket. Tehát, ha valaki azt állítja, tuti gyógyszert ismer a kereskedelemben, az nem mond igazat. Persze léteznek gyógyhatású készítmények, amiket láthatunk a reklámokban is, de ezeket senki se vizsgálja be.
– Hogyan lehet fogyni tartósan?
– Kizárólag úgy, hogy havonta egy-másfél kiló feleslegtől szabadulunk meg. Sokan egyféle táplálékra esküsznek, ami nem jó, mert szervezetünknek szénhidrátra, fehérjére és zsírra egyaránt szüksége van. Tehát együnk változatosan, de mértékkel, és mozogjunk minél többet. Nincs más út!
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Falumúzeum kialakítását tervezik Leharapta felesége ujját, majd otthagytaKinyitott a Dísz téri adventi vásárBruchner Regina összetettben első helyen végzettTámogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőben -
rovatunk hírei
1000 üdvözlőlap és meghívó Verdák: Al Barátokra lel101 híres bombázóVig Balázs: A rettegő fogorvosVictoria Aveyard: Vörös királynőDanielle Steel: Tékozló fiú Almási Kitti: Bátran élni M. J. Arlidge: Ecc peccA mennyország létezikA Szent Johanna gimi 8. 1-2. - Örökké top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánHúszéves a Dienes-körKözös út a Göcseji Tudásközpontban