Archivum
Eredményes zalai várkutatás
A zalai várkutatás szempontjából fontos év volt a 2010-es esztendő – hangzott el a közelmúltban Zalaváron, egy régészeti konferencián. „A legújabb régészeti kutatások Zala megyében“ című szakmai találkozót a Millenniumi Emlékmű felavatásának napján, hagyományteremtő szándékkal rendezték meg a Történelmi Emlékparkban.
Havasi Bálint régész, a keszthelyi Balatoni Múzeum igazgatója bevezetésképpen elmondta: idén tavasszal dr. Vándor László (a Zala Megyei Múzeumok Igazgatóságának vezetője) irányításával újrakezdődött Rezi, Tátika, a Nagykanizsa szomszédságában lévő Romlottvár (Botszentgyörgy vára), valamint az Őrtilos melletti Új-Zrínyivár feltárása. Mindez része a megyében zajló várkutatási programnak.
Az elmúlt időszakban – körülbelül húsz rom kutatásán keresztül – jelentős eredmények születtek, melyek nemcsak a zalai, hanem az egész magyar vártörténet szempontjából előrelépést jelentenek. A várak történetét újraíró régészeti kutatások mellett levéltári anyagok is segítették a munkát; rávilágítva a figyelmet az építéstörténetre is.
A kutatásban egyaránt szerepeltek 12-13. századi várak, 15-16. századi castellumok (melyek átmenetek a vár és a kastély között), valamint a 16. század második felétől meghatározó szerepet betöltő palánkvárak is. Ez utóbbiaknak a török korban jutott fontos szerep. Vándor László irányítása alatt egy fiatal régészekből álló csapat dolgozik a romok minél alaposabb feltárásán.
Havasi Bálint hangsúlyozta: néhány vár estében műemléki helyreállításra is sor kerül, hiszen ezek a régi romok nagy turisztikai vonzerőt jelentenek a térség számára. A megye idegenforgalmának új kitörési pontjai lehetnek. Különösen igaz ez például Rezi esetében. A Balatoni Múzeum igazgatója részletesen beszámolt a Keszthelytől mindössze 6 kilométerre lévő vár történetéről és a régészeti feltárás idei eredményeiről.
A Rezi vár 414 méter magasan található, jól védhető helyre épült, hiszen csak a déli oldalról közelíthető (támadható) meg. 1292 után épült, a Pécz nembeli Apor és Tádé kezdeményezésére. Tulajdonosai gyakran változtak, végül a gersei Pethő család birtokolta. A vár pusztulása is hozzájuk köthető, hiszen a család elszegényedett, s nem tudták se Rezi, se a szomszédos Tátika várát ellátni, így 1589-ben engedélyt kaptak a robbantásra. A vár egyik legkorábbi ábrázolása az 1570-es évekből való, egy olasz építész (Turco) rajzolta le az erődítményt, aki a környék több hasonló várát is felmérte.
A vár régészeti feltárását a Zala Megyei Múzeumok Igazgatósága 2000–2010 között folyamatosan, több szakaszban végezte el. A talajrétegekből és a leletekből is látszik, hogy az építmény egy pillanat alatt pusztult el. Az elmúlt időszakban megtörtént a kapuszoros feltárása, ahol eredeti vakolatot találtak a régészek. Ma a várból látható a két kaputorony, néhány falszakasz, valamint a keleti oldalon egy lefelé futó falrész, mely egy ponton jobbra kanyarodik.
Nem kizárt, hogy az egyik torony mögött még állt valamilyen épület, s ez a falszakasz annak a maradványa. Turco rajzán is az látszik, hogy mintha az egyik torony mögött még állna egy épületrész. Az sem tisztázott teljesen, hogy a kapuszoros mögött talált mélyedés farkasverem, vagy pedig ciszterna. Havasi Bálint inkább az előbbi változatot tartja elképzelhetőnek.
A vár turisztikai célú helyreállítása folyamatban van, rekonstrukciós terv is készült a közelmúltban. Szeretnék, ha a jövőben kirándulóhelyként és kilátóként funkcionálna az egykori erődítmény. Annál is inkább, mert csodálatos panoráma nyílik a Keszthelyi-hegység vidékére.
A régészeti konferencia további részében Simmer Lívia, a Göcseji Múzeum régésze a Tátika vár kutatásáról számolt be. Száraz Csilla, a nagykanizsai Thúry György Múzeum régész-igazgatója a Romlottvár idei feltárásának eredményeiről tartott előadást. Orha Zoltán, a Göcseji Múzeum régésze pedig az Új-Zrínyivár kutatásának eredményeiről tájékoztatta a hallgatóságot.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Tisztújítás a zalaegerszegi FidelitasnálMilliós értékű, védett fajnak számító kockásliliomot károsítottak meg ZalábanÉpül az új térköves járda a zalaegerszegi Hunyadi utcábanForgalmi akadály van a 74-es úton, Nekeresd közelében Még lehet jelentkezni a Keresztury SzavalógáláraMűszakilag hibás sparhelt miatt izzott a korom egy becsvölgyei kéménybenBaleset történt Nagykapornaknál, a 76-os útonSzarvassal ütközött két autó ZalaegerszegnélA kiszáradt karácsonyfa veszélyeire figyelmeztet a katasztrófavédelemFelhívás zalaegerszegi és zalai képző- és fotóművészek, designerek részére -
rovatunk hírei
1000 üdvözlőlap és meghívó Verdák: Al Barátokra lel101 híres bombázó Traffipax infó 2016.Július 20.Páka szerethető, élhetőSármellék sikereiNaperőmű létesülhet Söjtörön"Amerikából jöttünk, 25 érmet hoztunk!” Tavat kerülő vesebetegekKöszöntötték az 500 ezredik ügyfelet top 10
Egy korszak vége: megszűnt a Betti cukrászdaJól sikerült jubileumi évet zárt a BogáncsFényes égi jelenség január 3-án: közel került a Vénusz a HoldhozÚj gyalogosátkelő és buszmegálló a Baross ligetnélA lakosság segítségét kérik a zalai rendőrökSzarvassal ütközött két autó ZalaegerszegnélLegyen-e Petőfi-szobor Zalaegerszeg belvárosában?Baleset történt Nagykapornaknál, a 76-os útonÉpül az új térköves járda a zalaegerszegi Hunyadi utcában2025 a felismerések és a szárnyalás éve lesz