2025.01.16., csütörtök - GusztávZalaegerszeg időjárása

Archivum

Az önkéntes munka népszerűsítése érdekében

2011. január 26. szerda, 17:17
Címkék:

Összesen 1 milliárd 400 millió forint folyt be az országban az árvíz- és vörösiszap-károsultak megsegítésére pénzadomány címén a Magyar Vöröskereszt számlájára. A legtöbb pénzt tehát vöröskereszt gyűjtötte össze, ami azt is jelzi, hogy a világ legnagyobb humanitárius szervezete töretlenül élvezi az emberek, az önzetlen segítők bizalmát. Egyik alapfeladata a véradások szervezése, ilyenformán a legtöbb önkéntest e tevékenységében igényli. Minderről egy konferencián esett szó, melyet a Magyar Vöröskereszt Zala Megyei Szervezete tartott abból az alkalomból, hogy Zalaegerszegen megnyitotta önkéntes és képzési központját.  

 

voroskereszt-onkent2.jpg

 

A megyei vöröskereszt megnyitotta önkéntes és képzési központját Zalaegerszegen

A tanácskozáson a megyei vöröskereszt vezetőségi tagjai és partnerszervezeteinek képviselői vettek részt.– A vöröskereszt valamennyi tevékenységét önkéntesek segítik, ezért nyugodtan nevezhetjük őket a mozgalom tartópilléreinek. 2011 az önkéntesség európai éve, ami az önzetlen segítők elismerése mellett azt szorgalmazza, hogy minél többen végezzenek társadalmilag hasznos önkéntes munkát.

A vöröskeresztnek is az a legfőbb érdeke, hogy minél több önkéntest toborozzon zászlaja alá. Az önkéntes központ létrehozása egyrészt ezt a célt szolgálja, ugyanis azt szeretnénk, hogy minél több fiatal illetve fiatal nyugdíjas segítse munkákat – hangsúlyozta a jelenlévőkhöz szólva dr. Baracskai Józsefné. – Amellett hogy koordinálja a feladatokat, akkreditált képzéseknek is helyet ad az önkéntes és képzési központ, amelynek tevékenysége így válik teljessé szándékaink szerint – tette hozzá a megyei igazgató.

 

voroskereszt-onkent1.jpg

 

A konferencián elhangzott, legtöbb önkéntes a térítésmentes véradások szervezésében segíti a vöröskeresztet, ugyanakkor önkéntes feladatot vállal az is, aki vért ad. A véradás fontosságáról mindazonáltal folyamatosan beszélni kell, hogy újabb és újabb véradókat nyerjenek meg. A humanitárius szervezet tevékenységének fontos szelete az elsősegélynyújtás is. Nemcsak a közúti és munkahelyi, hanem az otthoni balesetek szakszerű ellátásában is szükség lenne egyfajta a tudásra, melynek átadásában ugyancsak nagy szerepet vállalhatnak az önkéntesek.

A karitatív tevékenységben nagy súllyal esik latba a szegénység elleni küzdelem és a hátrányos helyzetűek segítése. A megyei igazgató kitért az egyéves erki kislány éhhalálára. Mint fogalmazott, mély döbbenet, hogy előfordulhat ilyen ma Magyarországon. A szomorú eset azt mutatja, hogy nem lehet magára hagyni azokat, akik kívül esnek a szociális hálón! Az idősellátás területén is van mit tenni, mivel sok az egyedülálló, segítségre, egy jó szóra váró ember. Több önkéntesre lenne szükség, akikből látogatócsoportok alakulnának.

– Adománygyűjtés hatalmas felelősségvállalás, ugyanis tisztességesen el kell tudnunk számolni arról, hogy hová került az adomány. Nekünk, a vöröskereszt munkatársainak és önkénteseinknek azonban felelősségünk van abban is, hogy az adományt (legyen az pénz, vagy ruha) úgy adjuk át a rászorulónak, hogy az ne érezze kellemetlen helyzetbe magát – hangsúlyozta dr. Baracskai Józsefné, aki végül a partnerszervezetekkel való együttműködés fontosságáról beszélt.

 

Korábbi felvétel egy elsősegélynyújtó versenyről

 

Az önkéntes munkában mindig van egy előrelátás, hiszen a segítséget nyújtunk valakinek, azzal megelőzhetünk egy esetleges problémát – fejtette ki Bíró László. A TESZ-Generációk Nyugdíjasok Zala Megyei Képviseletének elnöke a szervezetfejlesztés kapcsán javasolta, hogy a nyugdíjasklubok igyekezzenek minél több önkéntes megnyerni, akik önsegítő hálózatban tevékenykedve segítségére lehetnének az idős rászoruló embereknek.

A karitatív tevékenységnek nem az a feladata, hogy az állam helyett, hanem az állam mellett menjen végbe. A szomorú tragédiák – emberek halnak fagyhalált lakásukban, vagy a három halálos áldozattal járó diszkóbaleset – azt mutatják, jobb és hatékonyabb felnőtt- valamint gyermekvédelmi jelzőrendszere, egyúttal szigorúbb törvényi szabályozásra lenne szükség, hogy ilyen esetek ne történhessenek meg – hangsúlyozta Tőke Alajos, a Zala Megyei Kormányhivatal Szociális és Gyámhivatala megbízott hivatalvezetője. 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK