2025.01.19., vasárnap - Sára, MárióZalaegerszeg időjárása

Archivum

Nőkkel a nőkért

2010. április 27. kedd, 10:43
Címkék:

Ha szemléletben nem is, de abban mindenképpen sikerült előrelépnünk, hogy egyesületünk elmúlt 14 évében a nőket érintő minden olyan problémát felszínre hoztunk, a közbeszéd tárgyává tettük, amelyek sajnos, mind a mai napig megoldásra várnak. A munka, a család és a gyermekvállalás összeegyeztetése ugyanis feloldhatatlan konfliktusnak bizonyul még ma is, melynek megoldását egyáltalán nem segíti a társadalom, mondja Nadrainé Lippai Mária szociológus, akivel annak kapcsán beszélgettünk, hogy családi okokból megválik a Zalai Nők Egyesületének elnöki tisztségétől.

Nadrainé Lippai Mária elköszönt az egyesülettől 

– 1996-ban egyesületünk azért jött létre, hogy pótolja azt a civil szervezeti hiányt a megyében, mely a női érdek- és jogvédelem terén megmutatkozott. Alapszabályunkban fontos célként fogalmaztuk meg, hogy segítsük az esélyegyenlőség és egyenlő bánásmód megvalósulását, szervezzük a nők részvételét a közéletben, felhívjuk a figyelmet a nők értékes tevékenységére, legyen szó családról, munkáról vagy művészetről.

Kiemelten foglalkoztunk a nők foglalkoztatási helyzetével, melyről kevés jó mondható el. A női egyenjogúság problémakörében nagyon fontos kérdés az önállóság, mely fizetés, jövedelem nélkül nem képzelhető el. A nők egyre magasabb iskolai végzettségűek, többségüket mégsem a megfelelő munkakörben foglalkoztatják.

 

zalai-nok.jpg

 

Az örök dilemma pedig a munka, a család és a gyermekvállalás összeegyeztetése, mely kapcsán – a családban és a társadalomban egyaránt – inkább csak bírálat éri a nőket, mintsem megértés és támogatás. De vizsgáltuk azt is, hogy az egyenlőbb helyzetért való küzdelemben a nők mennyiben korlátjai saját maguknak.

– Egy közelmúltbeli felmérés során a megkérdezettek többsége úgy nyilatkozott, a nők maradjanak a fakanál mellett.
– Elszomorító ez a hozzáállás. A nőnek is – pusztán annak folytán, hogy emberi lény – joga van a döntéshez, hogy miben kíván kiteljesedni. A társadalomnak, a politikának pedig az lenne a dolga, hogy minden szerepben segítse.

Ma nem az a kérdés, hogy a nő miért dolgozik, hiszen az ő jövedelmére is szüksége van a családnak. Sokkal inkább az, hogy miért nem tud visszamenni munkahelyére gyes, gyed után. A csekély születésszám olyan intő jel, hogy minden erővel azon kellene lenni, hogy ne érje hátrány a fiatal nőket azért, mert gyermeket vállalnak, mellyel a legfontosabb társadalmi küldetést teljesítik. De legyen elismerve, támogatva az is, aki hivatását abban látja, hogy sok gyermeket szeretne felnevelni.

Sokféle problémára világítottak rá összejöveteleik során, melyre az adott területek szakembereit is meghívták, illetve igyekeztek hasznosítható gyakorlati példákkal is előállni. A munkát, a családot és a gyermeknevelést sikerrel vállaló hölgyek beszéltek tapasztalataikról, mely kapcsán minden esetben igazolódott az a „fordított“ állítás: Minden sikeres nő mögött egy férfi áll, hangsúlyozta Nadrainé Lippai Mária (a képen ülve középen).

A hamarosan megszülető unokája miatt költözik Budapestre, ezért búcsúzik el 14 év után az egyesülettől, melynek munkáját a továbbiakban is segíteni kívánja. Az egyesület tagjai hálájuk jeléül oklevelet adtak át, melyben örökös tagnak választották. „Nem köszönünk el, de a munkát, az együtt töltött időt nagyon köszönjük“ – mondta a többiek nevében Tóth István Jánosné, a Zalai Nők Egyesületének új elnöke, Teskánd polgármestere.

– A már kitaposott úton haladunk tovább, ami azt jelenti, hogy hasonló intenzitással kívánjuk megtartani programjainkat. Egyúttal szeretnénk tagságunk létszámát bővíteni, valamint a többi civil egyesülettel a kapcsolatot szorosabbra fűzni meghatározott céljaink elérése érdekében. A helyzet sajnos nem sokat változott, a női érdekvédelem terén még mindig van mit tenni – mondta el az új elnök.

 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK