2025.01.17., péntek - Antal, AntóniaZalaegerszeg időjárása

Archivum

Első a munkahelyteremtés

2010. november 02. kedd, 15:44
Címkék:

A Zalaegerszegi Városfejlesztő Zrt. vezérigazgatóját, Doszpoth Attilát kérte fel külsős, főállású alpolgármesternek Gyutai Csaba polgármester. A gazdasági és műszaki ügyekért felelős városvezetőt a közeljövő feladatairól, terveiről kérdeztük.

 

Doszpoth Attila a közeljövő terveiről

Doszpoth Attila– Milyen megfontolásokból vállalta a felkérést?
– A Városfejlesztőnél a munkahelyteremtés és a befektetésösztönzés volt a legfontosabb feladatunk. Mivel az új polgármester is ezeket a feladatokat tűzte zászlajára, ezért gondolhatott rám, mint külsős alpolgármesterre. Kérte, a gazdasági és műszaki ügyekben legyek a segítségére. Ugyan a cégnél még voltak megoldásra váró feladatok, azért mondtam igent a felkérésre, mert úgy gondoltam, alpolgármesterként még szélesebb körből lehet rálátni ezekre a kérdésekre, még többet lehet tenni a munkahelyteremtésért, a városfejlesztésért.

– Mikor lesz utódja a Városfejlesztő Zrt.-nél?
– A jogszabály szerint harminc napon belül új vezetőt kell választani. Folynak erről a tárgyalások, a november 18-i közgyűlés dönt a személyről – válaszolja Doszpoth Attila, akinek az alapvégzettsége agrármérnök, Keszthelyen végzett az egyetemen 1992-ben. Ezt követően Pécsen elvégezte a közgazdaság-tudományi egyetemet, és szakokleveles üzleti menedzser (MBA) képesítést is szerzett.

A 90-es évek elején dolgozott a Környezetvédelmi Felügyelőségnél, majd 1995-tól 2004-ig a versenyszférában dolgozott. 1998–2002 között önkormányzati képviselő volt, a város gazdasági bizottságát vezette. A Városfejlesztő Zrt. munkájába 2006-ban kapcsolódott be, 2008-tól volt a társaság vezérigazgatója. Mint mondja, szeretné a hivatali, önkormányzati és a versenyszférában szerzett tapasztalatait hasznosítani az alpolgármesteri munkájában.

– Melyek a legközelebbi feladatok, és milyen hosszú távú elképzelései vannak Zalaegerszeg fejlődésével kapcsolatban?
– Most a legfontosabb a 2011-es városi költségvetés összeállítása, amin már dolgozunk a munkatársaimmal. A legfőbb stratégiai célunk természetesen a munkahelyteremtés. A városnak szüksége van az előrelépésre ebben a kérdésben. Már csak a költségvetés bevételi oldala miatt is, hiszen nem mindegy, mennyi iparűzési adó folyik be. A munkahelyteremtés terén már szereztünk tapasztalatokat az elmúlt években, minimális célokat el is elértünk. Például azt, hogy a gazdasági diplomácia térképére feltettük Zalaegerszeg városát.

Nyilván ezenkívül fontos az arányos városfejlesztés és a forrásának az előteremtése valamint a műszaki megoldása. Elsősorban a még el nem készült közművekre gondolok, illetve az intézményhálózat fejlesztésére. De ugyanilyen fontos a munkahelyteremtést szolgáló szakképzés is.

Doszpoth Attila utal a belvárosi rehabilitációra, melynek keretében fontos cél a Kossuth Lajos utca forgalomcsökkentése egészen a „nulláig”, záros határidőn belül.
– Az önkormányzati cégek tevékenységét is át kell nézni, szeretnénk, ha tőkeerős, a feladatukat maximális színvonalon, hatékonyan látnák el – mondja. Hozzáteszi: élhetőbb Zalaegerszeg, élhetőbb belváros az önkormányzat vezetésének a célja. – A vállalkozások jelzik: akkor jönnek beruházásokkal a zalai megyeszékhelyre, ha a környezet megfelelő számukra, rendelkezésre állnak a munkaerők, ha a fiatalok a diploma megszerzése után visszajönnek a városba, és lehet rájuk számítani.

–Tény, hogy munkaerőt igénylő, de magas hozzáadott értéket előállító cégeket kell Zalaegerszegre telepíteni, akiknek szükségük van a szakmai tudásra, közép- és felsőfokú ismeretekre. Három főiskola is működik a városban.
– Igen, a feltételek csírái megvannak. A főiskolákra és az elismert középfokú oktatási struktúrára lehet építeni. De tovább kell lépni. Az a célunk, hogy a főiskolákat, egyetemeket már úgy fejezzék be a fiatalok, hogy már részt vettek innovációs projektekben, a termelésben, és mindezt ne csak egy diplomadolgozat kapcsán ismerjék meg.

Éppen ezért fontos, hogy a laktanya még fel nem használt területének a hasznosítása átgondolásra kerüljön, és ott az innováció, a kutatásfejlesztés köré épülő tevékenység találja meg a helyét. Az infrastrukturális feltételek megteremtése azonban sok pénzbe kerül, csupán az önkormányzat önerejéből nem fog menni. Ezért európai uniós projektekhez kell kapcsolódni, ami részben már meg is történt. Ezt szeretnénk folytatni a közeljövőben.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK