Archivum
Csipkevarázs
A női finomság egyik megnyilvánulása a csipkekészítés: Vert hajó, Halasi, Pannon. Ámulatba ejtő egynémely leheletvékony dísz, mely akár a pókhálót is mintázhatja. A reneszánsz kor embere értékelte igazán eme kézimunkát, de a későbbi korokban is volt, amikor fizetőeszközként szolgált az arany helyett. Többször is elhangzik a szorgos kezek gazdáitól a hihetetlen mondat, nem nehéz ez a technika, miközben sebesen váltogatják a 10–20 verőpálcát. Mindezt megcsodálhattuk Zalaegerszegen a népművészeti boltban a gébárti csipkekészítő műhely néhány tagjának bemutatóján.
Amikor látnak az ujjak
– Maga a bolt is a népművészet népszerűsítését szolgálja, melyhez most kiegészítő programként minden hónapban valamilyen műfajt mutatunk be az érdeklődőknek. Látható lesz a közeljövőben a zalai fehér hímzés, illetve húsvét előtt tojásfestés – mondja Iványi Ildikó.
Az első kört futó program jó ötlet, de még be kell járatni. Addig is beszélgetünk Takács Zsuzsánna népi iparművésszel, aki a csipkekészítő műhelyt vezeti.
– Kezdő és haladó csoportunk van, hétfőnként találkozunk a landorhegyi Keresztury ÁMK-ban. Nyári táborokat is szervezünk, hogy meg lehessen tanulni ezt a technikát, amit egyébként a volt MMIK-ban a ’90-es évek elején szervezett OKJ-s tanfolyamon szakmának is el lehetett ismertetni.
– Mátyás király hozta be az országba a vert csipkét, mely a jellegzetes párnán, verőkék segítségével készül. Az 1500-as években már volt mintakönyv Magyarországon, akkoriban fontos értékmérő volt a csipke, a ruhára helyezett mennyisége a magasabb rangot jelentette – folytatja. A magyaroké a világhírű halasi csipke, ezt 1902-ben tudatosan hozták létre.
Megbecsültségét mutatja, hogy arany helyett fizetőeszközként is szolgált. Helytörténeti értékkel bír a pannon csipke, mely vegyes technika, Nagykanizsához köthető. Ez olyan leheletfinom alkotás, hogy igazán érzékeny, szinte látó ujjak kellenek hozzá. Mi itt Zalaegerszegen fejlesztettük tovább a csipke használatát, országosan is ismerik munkánkat.
Ezen a téren is a gyakorlat teszi a mestert, ahogy a bemutatón részt vevő idősebb tagok, Román Andrásné és Berzsán Pálné 10–12 év alatt jutott arra szintre, mely már tényleg megállítja a nézelődőt. Próbálkoznak újítani, mint mondják, ehhez nagyon sok tudásra van szükség, de a kihívást keresik. A fiatalok képviseletében Filó Nikolett és Gácsi Dóra forgatta sebesen a verőkéket. Mondják, hogy időigényes munka, melyet a kortársaik közül kevesen művelnek.
– Pedig jó lenne minél több fiatalt, diákot megnyerni. Talán ha az iskolák szerveznének ilyen szakköröket, könnyebben menne – mondja végül Takács Zsuzsánna.
MEGOSZTÁS
-
rövidhírek
Falumúzeum kialakítását tervezik Leharapta felesége ujját, majd otthagytaKinyitott a Dísz téri adventi vásárBruchner Regina összetettben első helyen végzettTámogatás a Deák-iskola faipari képzésénekForgalomcsillapítás a Radnóti úti óvoda környezetébenFeldíszítették Zalaegerszeg karácsonyfájátKözgyűlés után: sajtótájékoztatót tartott a Fidesz-KDNP frakcióKitűnő minősítést kapott a NŐnek lenni akkor... című kiállításÚj parkolóhelyek a „Lordok háza” mögötti tömbbelsőben -
rovatunk hírei
1000 üdvözlőlap és meghívó Verdák: Al Barátokra lel101 híres bombázóVig Balázs: A rettegő fogorvosVictoria Aveyard: Vörös királynőDanielle Steel: Tékozló fiú Almási Kitti: Bátran élni M. J. Arlidge: Ecc peccA mennyország létezikA Szent Johanna gimi 8. 1-2. - Örökké top 10
Átépül Zalaegerszegen a Kosztolányi úti gyalogos aluljáróAszfaltozás miatt ideiglenes forgalomkorlátozás lesz a Csány tér és a Hunyadi út környékénÚjabb öt évre Besenczi Árpádot választották a színház vezetőjénekGyenese Viktória kapta az idei Kalliopé-díjatApartmanházzá építik át az egykori Mándi-villátA színpad extrém sport, a színház a jelen pillanat művészeteFelavatták a megszépült Keresztury HázatÚj aszfalt és buszöblök a Köztársaság útjánHúszéves a Dienes-körKözös út a Göcseji Tudásközpontban