2024.11.30., szombat - András, AndorZalaegerszeg időjárása

Archivum

Előnyt kovácsoltak a hátrányból

2010. május 11. kedd, 09:16
Címkék:

Az önkormányzat gazdálkodását sikerült stabilizálni, és részben pályázatból valamint önerőből fejlesztésekre is futotta, értékelte röviden a hamarosan záruló önkormányzati ciklusban végzett munkát Lendvai Miklós, Bocfölde polgármestere. A megyeszékhely szomszédságában fekvő település költségvetésének közel egynegyedét oktatási intézményeinek fenntartására fordítja, mely kiadás megterhelő az iskoláért, óvodáért aggódó önkormányzat számára. A polgármester ezért is reméli, hogy az új politikai vezetés olyan normatív támogatásokat állapít meg, melyek segítik a kistelepüléseket intézményeik működtetésében.
 

Stabilizálták a gazdálkodást és fejlesztettek is Bocföldén

– Csatárral közösen tartjuk fenn az iskolát és az óvodát, mellyel kapcsolatban azt a döntést hoztuk a legutóbbi képviselő-testületi ülésen, hogy a 12 fő foglalkoztatott számát 10-re csökkentjük a következő tanévtől. Településünk éves költségvetéséből 21 millió forintot csak az iskolára költünk. Csatár 13 millióval járul hozzá, így összesen 34 milliót fordítunk az iskolára az állami normatíván felül.

Lendvai MiklósAggódunk az intézményért, melybe mindössze 60 gyermek jár. Ennél jóval több tanulónk lenne, de sokan a városban dolgoznak, és magukkal viszik gyermekeiket a megyeszékhelyi intézményekbe. Nemrég Bak önkormányzati vezetőivel ültünk le egy megbeszélésre, melyen a működtetés nehézségeiről váltottunk szót. Keressük a megoldást, mert az iskolát és az óvodát továbbra is fenn kívánjuk tartani.

A pénzt nem költeni kell, a pénzzel gazdálkodni kell, melynek legalapvetőbb eleme a költségtakarékosság, hangsúlyozza a polgármester. Mint mondja, ezzel a szemlélettel álltak neki a munkának az önkormányzati ciklus elején, amikor is komoly pénzügyi nehézségekkel vették át a gazdálkodást. Az elmúlt évek alatt sikerült jelentősen lefaragni a hiányt, mivel az önkormányzat fizetőképességét, gazdálkodását stabilizálni tudták. 

– Kifizettük a korábbi testület által felvett 50 milliós hitelt az üzemi konyhára, ami önkormányzatunk tulajdonába került. Kiadtuk bérbe egy vállalkozásnak, mely több dolgozót átvett alkalmazásba. Ezzel önkormányzatunk bérkiadásait tudtuk csökkenteni. Daruné Peszleg Mária körjegyzőnk arra is gondosan odafigyel, hogy az önkormányzat kintlévőségei is be legyenek hajtva. Miután rendbe tettük a gazdálkodást, az elmúlt évben már beruházásra is futotta. Elsőként felújítottuk két utcát.

Az előbbit pályázati támogatás is segítette, a másik fejlesztést önerőből hajtottuk végre. Egy utcát lakói újították fel, egy másik utca rekonstrukcióját is a lakók kezdeményezték, melynek költségébe az önkormányzat is beszállt.

Aztán elbontottuk a három rossz állapotú buszvárót, melyek helyébe újakat építettünk saját erőből. Vis maior támogatásból felújítottuk az iskola tetőszerkezetét, ami silány minőségű cserépből készült, és már életveszélyessé vált. Szerencse a bajban, hogy alaposan tönkretette egy jégverés, ami okán kaptuk a támogatást a rekonstrukcióra.

Heller Józsefné elnökletével a Bocföldéért Közalapítvány sokat tesz a faluért. Falupitvar kialakítása, a Sárhidával közös rendezvénysátor beszerzése nekik köszönhető. Idén 20 asztalt, hozzá sörpadokat vásárolt az önkormányzat, hogy le lehessen ülni a rendezvényeken.

A település közbiztonságára Somogyi Róbert körzeti rendőr és a Németh Antal vezette polgárőrség ügyel. A civil településőröknek nemrég egy irodát is adtak a kultúrházban. A lakosság 8-9 százaléka roma származású. Nemcsak szeretnek itt lakni, hanem segítenek is az önkormányzatnak, ha kell.

– Nagyon jó a kapcsolat a települési és a kisebbségi önkormányzatunk között. Nemrég nálunk járt egy nagykanizsai szociológus, aki könyvet ír a magyarországi cigányság helyzetéről. Nálunk is történt két bűneset romák lakta házak ellen, ami gyaníthatóan egymás közti „vita“ volt. Mindazonáltal valóban példaértékű nálunk a cigány lakosság beilleszkedése és pozitív hozzáállása a faluhoz, amiről ez a tanulmány is ír majd.

Visszatérve a fejlesztésekre idén még két útszakaszt szeretnénk felújítani, és a temető melletti nagyon rossz állapotú betonlépcsőt elbontani. Ez utóbbi a legsürgősebb, így egy rozsdamentes fémszerkezetű lépcsőt, amely nem csúszik, építünk helyébe.

Sikeresek közösségi programjaink – borverseny, falunap, szüreti felvonulás –, melyekben közreműködőként, szervezőként szívesen részt vesz a lakosság egy része. Igyekeztünk az új falurész lakóit is bevonni a közösségi életbe, hogy a települést mindinkább magukénak érezzék.

Az önkormányzati ciklust összegezve Lendvai Miklós elmondta, az őszi választásokat követően az új testület és az új polgármester egy olyan helyhatóságot, körjegyzőséget vehet át, melynek gazdálkodása stabil. A polgármester bízik a most megválasztott politikai vezetésben, hogy a kistelepülésekre intézményeik fenntartása tekintetében több figyelem és támogatás jut.

Reméli azt is, hogy a Vigh László országgyűlési képviselő által vezetett Faluban Gondolkodók Társasága sikerrel jár, és szándékaik értő fülekre találnak az új parlamentben. Ő is úgy tartja, egy kistelepülés énképéhez az iskola, az óvoda szorosan hozzátartozik, mely nemcsak a gyerekekben, de a felnőttekben is erősíti a helyhez való kötődést. Kulturális színtérként pedig összefogja a közösséget, a falu jelenét és jövőképét egyaránt formálja.

Mint mondja, nem egyszerű feladat polgármesternek lenni. Hatalmas felelősséggel a jár a tisztség, melynek úgy érzi eleget tudott tenni. Büszke arra, hogy polgármesteri tevékenysége alatt sokkal több barátot szerzett, mint ellenséget. 

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK