2025.01.19., vasárnap - Sára, MárióZalaegerszeg időjárása

Archivum

Legfontosabb a mentés

2010. január 26. kedd, 19:17
Címkék:

Tizenegy – többségében külföldi – kamion csúszott össze a havas úttesten az M7-es autópályán Zalakomárnál. 2009. január 14-én a téli időjárás és emberi figyelmetlenség okozta közúti baleset mentésével kezdődött a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság elmúlt éve. A folytatás még több izgalommal szolgált. Január 27-én 64 településen szűnt meg az áramszolgáltatás, a mindeddig példátlan üzemzavar következtében több ezer ember maradt több napra villany, víz és fűtés nélkül Zalában.

A zala megyei katasztrófavédelmi igazgatóság elmúlt évéről

– Rendkívüli helyzetnek értékelhető a január 27-e és február 2-a közötti áramszünet, melyet a kidőlt villanyoszlopok okoztak Zala és Vas megyében – kezdte a beszélgetést Wéber Antal, a Zala Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság vezetője, akit az elmúlt esztendő értékelésére kértünk. – Ez a káreset is igazolta, hogy az infrastruktúra legérzékenyebb pontja a villamos szolgáltatás, melynek lététől minden más rendszer – informatika, fűtés- és vízellátás – függ.

Wéber AntalA mentés során kritikaként hangzott el, hogy a lakosság számára nem biztosítottunk elegendő aggregátort. Ez nem feladatunk, a településeken elsősorban az önkormányzatok és más intézmények működtetését szeretnénk biztosítani veszélyhelyzet esetén. Az aggregátor egyébiránt veszélyes üzemeltetésű készülék, ami nem adható át tapasztalatlan kézbe.

– A tél után a nyári időjárás is „kitett“ magáért, jégveréssel söpört végig a megyén.
– A júniusi orkánszerű esőzés és jégverés a megye déli, dél-nyugati részét sújtotta leginkább, nagy károkat okozva a mezőgazdaságban. A vihar útját kidőlt fák és megbontott háztetők jelezték. A tűzoltók nagyon sokat tettek azért, hogy az emberi javakban minél kevesebb kár keletkezzen. Megemlíteném a velünk együttműködő Zalaegerszegi Különleges Mentők Egyesületét, melynek tagjai a földrengés sújtotta indonéziai Szumátra szigetén vettek részt a nagy erőket igénylő mentésben. 

– Az éles helyzetek mellett számos gyakorlatot is végrehajtottak az elmúlt évben.
– Hévízen és Zalaegerszegen a tűzoltóság részére szerveztünk ellenőrző gyakorlatot, majd öt településen a polgári védelmi gyakorlatok végrehajtásában működtünk közre a megyei polgárvédelmi szövetséggel és a megyei védelmi bizottsággal. Szintén ebben a hármas együttműködésben valósult meg Lentiben a kétnapos Kerozin elnevezésű gyakorlat, melyen a veszélyes anyagot szállító járművek balesetét és mentését szimuláltuk. Teljes körű külső védelmi gyakorlatot hajtottunk végre Újudvaron, a Totálgáz telephelyén és Zalaegerszegen, a MOL finomítójában.

– Milyen szakmai események kísérték az esztendőt?
– A Pannon-West Eurégióban Horvátországgal, Szlovéniával és Ausztriával vagyunk kapcsolatban, ami azt jelenti, hogy együttműködünk a közbiztonsági munkacsoportban. A szervezeten belül szorosabb kapcsolatot ápolunk Burgenlanddal és a Muravidékkel.

Az elmúlt évben a hagyományokhoz híven megünnepeltük a polgári védelem és Szent Flórián napját. A természeti katasztrófák csökkentése világnapján a megyei védelmi bizottsággal karöltve konferenciát tartottunk, melynek témája a veszélyes áruk vasúti szállítása volt. Megtartottuk a hagyományos megyei tűzoltó- és katasztrófavédelmi versenyt.

Fiataljaink – a letenyei fiú, és a becsehelyi lány tűzoltók – szépen szerepeltek a csehországi Ostravában rendezett tűzoltó olimpián. Az ausztriai Oberpullendorfban zalaegerszegi általános iskolások vettek részt a nemzetközi gyermekbiztonsági olimpián. Az elmúlt évben létrehoztuk a megyei árvízvédelmi komplex szakalegységet, melynek megtartottuk elméleti és gyakorlati felkészítését.

– Az elmondottakból kiderül, sokat tesznek azért, hogy a fiatalok katasztrófavédelmi alapismeretekkel rendelkezzenek. Milyen programokat kínálnak még számukra?
– A hazai és nemzetközi pályázatokban és versenyekben való részvétel mellett évente két alkalommal szervezünk nyári tábort. Reziben a katasztrófavédelemmel ismerkedhetnek, míg Kistolmácson a Letenyei Hivatásos Tűzoltóság nemzetközi tűzoltótáborában a lánglovagok munkájáról szerezhetnek tapasztalatokat a gyerekek.

– Az elmúlt esztendő kapcsán milyen évre számítanak 2010-ben?
– Nem lehet előre tervezni a katasztrófahelyzeteket, azok maguktól jönnek. A nem várt események kapcsán idén is az a legfőbb feladatunk, hogy a veszélyhelyzeteket szakmai felelősségünk és legjobb tudásunk szerint megoldjuk. A takarékosság a mi költségvetésünket is érinti, a mentések végrehajtását azonban nem veszélyeztethetik financiális okok – hangsúlyozta Wéber Antal.

MEGOSZTÁS

HETI TÉMA
Lapcsalád (pdf-tár)
Zalaegerszeg
Zalai Napló
Hévíz Keszthely
CÉGBOX
HÍRLEVÉL

Leiratkozás hírlevelünkről

CÍMKÉK